Do podstawy programowej w przedszkolach należy dodać możliwość prowadzenia nauki języka obcego. A przepisy o prowadzeniu dodatkowych zajęć w tych placówkach powinny zostać doprecyzowane. Takie wnioski zawiera wystąpienie rzecznika prawa obywatelskich do ministra edukacji narodowej.
Od września obowiązuje art. 14 ust. 5a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), który zakłada, że koszt godziny opieki w przedszkolu, wykraczającej poza realizację podstawy programowej, nie może przekraczać 1 zł. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich (RPO) część rodziców obawia się, że skutkiem określenia górnej granicy wysokości opłaty będzie obniżenie jakości nauczania, zubożenie oferty zajęć dodatkowych oraz praktyczne wykluczenie możliwości organizowania lekcji prowadzonych przez specjalistów niebędących pracownikami przedszkola.
Rodzice, którzy piszą skargi do RPO, wskazują, że nowe rozwiązania skutkują przede wszystkim likwidacją zajęć prowadzonych przez podmioty zewnętrzne, w tym firmy. Podkreślają, że obecne rozwiązania mogą doprowadzić do pogorszenia szans edukacyjnych dzieci pochodzących z rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na zapisanie dziecka do przedszkola niepublicznego lub na zajęcia po godzinach pracy placówki.
Ponadto brak jasnych przepisów w tej materii skutkuje również tym, że część przedszkoli omija prawo i pobiera dodatkowe opłaty. Również rady rodziców z pieniędzy przekazanych od opiekunów organizują dodatkowe zajęcia.
Takie praktyki potwierdził w ubiegłym tygodniu w Sejmie Przemysław Krzyżanowski, wiceminister edukacji narodowej. Odbyła się wówczas debata w sprawie dodatkowych zajęć w przedszkolach samorządowych. Wiceminister zaznaczył, że w tych placówkach, które omijają prawo, kuratoria przeprowadzą kontrole.
Co ważne, RPO podzielił jednocześnie dotychczasowe stanowisko resortu edukacji, że przedszkola publiczne nie mogą pełnić jedynie funkcji pośrednika między rodzicami a podmiotami oferującymi usługi edukacyjne. Tym bardziej że część zajęć zawartych jest bezpośrednio w podstawie programowej (w tym umuzykalniające, plastyczne czy teatralne).
MEN podkreśliło już wcześniej, że w podstawie programowej znajdą się przepisy nakazujące przedszkolom prowadzenie zajęć z języka obcego. Nie ma jednak decyzji, czy przygotowana zostanie nowelizacja przepisów w kwestii, na którą wskazuje rzecznik.