Liceum, studia, kariera? Absolutnie. To zawodówka pozwoliła im odnieść sukces

autor: Sylwia Czubkowska27.09.2013, 07:10; Aktualizacja: 27.09.2013, 15:33
Karol Okrasa

Kulinarny autorytet Karol Okrasa nie palił się do kuchni. Dopóki rodzice nie wysłali go do technikum gastronomicznego.źródło: Newspix
autor zdjęcia: Piotr Charchula

Liceum, studia, kariera. Tak myślą inni. Nasi bohaterowie poszli do szkół zawodowych i okazało się, że mieli świetny patent na sukces.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • guru122(2013-09-27 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby zawodówki i technika odniosły sukces potrzebny jest przemysł który tych fachowców wchłonie, bo nie wszyscy pozakładają firmy. Musi być współpraca na linii edukacja-przemysł! Ponadto szkolnictwo zawodowe aby było na przyzwoitym poziomie wymaga znacznie więcej nakładów finansowych. Szkolnictwo zawodowe to nie kreda i tablica jak w liceach!!! To warsztaty i laboratoria gdzie mogą odbywać się zajęcia praktyczne!!!

    Odpowiedz
  • inż. komentator(2013-09-27 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Gimnazjaliści, nie dajcie się nabrać! W latach 2006 - 2008 tak samo pisano
    o inzynierach. Że brakuje inżynierów niemal każdej specjalności. Oczywiście na pierwszym miejscu, na liście niedoborów, byli informatycy. A poźniej już po kolei: inż. budowlańcy, inż. automatycy i robotycy (bo teraz już nie będą ludzie pracować, tylko roboty), inż. budowy dróg, inż. górnictwa/ geologii (bo gaz łupkowy), inż. elektrycy (bo będą budowac nowe elektorwnie, z jądrową wlącznie). Pojawiają się kierunki zamawiane: biotechnologia, mechanika i budowa maszyn, itd. A wszystko to w kraju montowni, w kraju prawie bez własnego przemysłu. I co po tym wszystkim zostało? Inżynier biotechnolog, elektryk, automatyk zbierający kwiatki w holenderskiej szklarni! Jeśli nie wierzyćie, przejrzyjcie na fejsbuku (albo nk) profile waszych znajomych, którym zamarzyło się bycie inżynierem. Ja tak zrobiłem. W zawodzie pracuje garstka. Reszta albo w Polsce wykonują prace, do ktorych nie potrzeba dyplomu, albo są za granicą i tam też pracują o wiele poniżej swoich kwalifikacji.
    Myślisz sobie: "pojadę na rok,dwa do UK popracuję, zarobię , wrócę do Polski i będe pracowac w zawodzie, jako inzynier". Zapomnij. W ciągu pół roku schamiejesz, pozbędziesz się wszelkich ambicji (czytanie ksiązke, itd).

    Odpowiedz
  • autor(2013-09-27 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    @inż. komentator

    Święta racja. A pod koniec lat 90. pisano o tym, jaką to gwiazdką z nieba jest miejsce na prestiżowych: socjologii, psychologii, zarządzaniu itp. (Tak, tak, wtedy humanistyka i pochodne były tak prestiżowe, jak dziś inżynieria). Szeroko rozpisywała się o tym m.in. Gazeta Wyborcza, w której to dziś możemy przeczytać, jakimi to nieprzystosowanymi do rynku pracy głąbami są absolwenci ww. kierunków.

    Tak więc nie obiecujcie sobie zbyt wiele i nie dajcie wcisnąć kitu. Z pustego i Salomon nie naleje.

    Odpowiedz
  • maryla(2013-09-27 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ogólnie jest do d...py z pracą i to w kazdym zawodzie . Po co tworzyć stanowiska pracy jak można odłożyć kasę w banku i żyć z odsetek. W normalnych krajach lokaty są oprocentowane na 1% więc trzeba się wysilić i je ulokowac tak żeby przynosiły godziwy zysk a u nas nie . Można nic nie robić i żyć jak panisko. Zresztą to biedacy nabijają im kabzę bo pożyczją w Bankach po 2 lub 3 tyś. rocznie żeby chociaż w święta po pańsku zjeść .
    Zastanawiam się dlaczego Niemcy potrafią dobrze gospodarować a my nie.
    USA taki duży kraj i wychodzi z kryzysu a u nas nic tylko bieda ,kłótnie , zazdrość a przecież nie jesteśmy głupim narodem. Mamy mądrych zdolnych ludzi , ale jakoś nie mogą się przebić przez tą miernotę.
    Mam nadzieję że jeszcze w tym kraju ludzie będą żyć godnie

    Odpowiedz
  • guru122(2013-09-27 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    @maryla, mylisz się, gdyby Polacy byli mądrym narodem nigdy nie dali by kapitalistom tak sobą pomiatać, nie obaliliby służącego obywatelom socjalizmu. Polacy to naród wierzących w gusła ciemniaków.

    Odpowiedz
  • aa(2013-09-29 19:52) Zgłoś naruszenie 00

    Ale jednak dziś to najlepiej się opłaca iść do terminu do jakiegoś kutego na cztery łapy cwaniaka i się uczyć, jak się kręci lody: kupić, sprzedać, zakombinować, zachachmencić, wykiwać urząd skarbowy, zatrudnić na czarno, dać w łapę (albo... w mordę, jak trzeba), wejść w niezbędne układy itd. Ale powiadają jednak, że to się takim trzeba urodzić, że już od kołyski wszystko wokół się postrzega jako interesujące tylko o tyle, o ile da się na tym zarobić. Ja się takim - dzięki Bogu - nie urodziłem, ale to ci, którzy są dobrzy w takie karty są przecież stawiani przez środowiska liberalne za przykład do naśladowania, jak to doszli do swoich fortun "ciężką pracą"...

    Odpowiedz
  • irek(2013-10-12 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    Do Maryli to że nie jesteśmy głupim narodem to widze po sobie i po tobie ale nie chce mi sie dalej pisać bo musiałbym obrazić pare osób czyli pana pre... RP i pana pre RP

    Odpowiedz
  • Zubek(2013-09-27 09:13) Zgłoś naruszenie 01

    i wśród milionerów zdarzają się analfabeci, ale żeby robić z tego zaletę to dopiero idiotyzm

    Odpowiedz
  • Wojtek(2013-10-11 19:53) Zgłoś naruszenie 01

    Przez 2o lat uczyłem w Technikum. Nigdy ten typ szkoły nie cieszył się poparciem MEN.
    Dlaczego? Bo szkoły zawodowe kosztują. Nie wystarczy kreda i tablica. Wyposażenie nowoczesnej pracowni to koszt około 0,5 mln zł. A i tak niewiele efektów to przyniesie bo...rozejrzyjcie się wokoło czy widzicie jakiś przemysł, który chciałby przyjąć na praktyki ucznia i później pracownika za godziwe pieniądze. Czy zobaczycie pracownie z obsadą nauczycielską 1 nauczyciel na 12 uczniów (4 stanowiska po 3 osoby) ? A to jest formuła , która się sprawdza. Nie, bo klasa ma liczyć 30 - 35 uczniów. Bajdy o uczniach - diamentach włóżcie na półkę u ministry byłej Hall i "Szumimech"

    Odpowiedz