Dzieci bez angielskiego. Firmy opuszczają przedszkola

autor: Jakub Kapiszewski22.08.2013, 07:20; Aktualizacja: 22.08.2013, 08:24
Od 1 września MEN wyrówna za pomocą specjalnej subwencji straty poniesione przez samorządy z tytułu obniżenia opłat za przedszkole.

Od 1 września MEN wyrówna za pomocą specjalnej subwencji straty poniesione przez samorządy z tytułu obniżenia opłat za przedszkole.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wczoraj komunikat wyjaśniający nieporozumienia wokół ustawy przedszkolnej. Chodzi o możliwość organizowania przez firmy zewnętrzne na terenie przedszkoli zajęć dodatkowych. W komunikacie czytamy, że „wszystkie formy organizacji zajęć dodatkowych muszą być finansowane z budżetu przedszkola i nie mogą wiązać się z ponoszeniem dodatkowych opłat przez rodziców”. W praktyce skazuje to firmy świadczące takie usługi na śmierć.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • przedszkolanka(2013-08-22 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Niczego nie będzie - to chyba nienowy pomysł programowy?

    Odpowiedz
  • Bardzo słusznie(2013-08-22 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    barany już nie mają wełny - dalsze strzyżenie nie ma sensu.

    Odpowiedz
  • cd.(2013-08-22 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    modły wyprowadzić z oświaty - dzieciom potrzebna jest Wiedza.

    Odpowiedz
  • Marzena Kucharska, Big Ben, Bielsko(2013-08-22 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Sytuacja jest bardzo niepokojąca. Jestem właścicielką szkoły językowej Big Ben w Bielsku-Białej, która w zeszłym roku szkolnym uczyła 1200 przedszkolaków.Działalność rozpoczęłam 17 lat temu i dziś współpracuję z doskonałymi lektorkami, osobami z odpowiednim wykształceniem, kwalifikacjami i ogromną pasją, dla których nauczanie dzieci to nie tylko praca, ale niejednokrotnie sposób na życie. Dzięki temu,że dbamy o wysoki poziom świadczonych usług, zdobyliśmy zaufanie Dyrektorów przedszkoli i Rodziców. Za zajęcia płacili Rodzice, koszt- niewielki- ok.26 zł miesięcznie. Pieniądze niewielkie,ale musiało wystarczało na wynagrodzenie lektora, obsługę administracyjną,koszt materiałów dydaktycznych, materiały dla dzieci, wynajem sali w p-lu, ZUS, podatki.Teraz za zajęcia dodatkowe płacić ma przedszkole. Z czego? Przecież wiadomo,że tam ciągle brakuje pieniędzy. Wiem, bo sponsoruję je w razie potrzeby, na prośbę dyrektorek- magnetofony, krzesełka, biurka, farby do wymalowania korytarza itp. To absurd. Teraz te biedne Dyrektorki mają wysupłać pieniądze z budżetu przedszkola,żeby zapłacić za pracę nam? Obawiam się,że w tej sytuacji będą podpisywać umowy z tymi, którzy zaproponują najniższe stawki. Dla dzieci to katastrofa. Tanio nie znaczy dobrze. Zastanawiam się co i jak mam powiedzieć moim lektorkom? Są jeszcze na urlopach, niczego nieświadome.. Zaniepokojonych sytuacją zapraszam do kontaktu i wymiany opinii, Marzena Kucharska, tel. 604 839 695

    Odpowiedz
  • Moje spostrzeżenia(2013-08-22 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    - zapłaciłem wnukowi za angielski 400zł, za cały rok - taki był wymóg,
    - chłopiec dużo chorował, był kilka razy na angielskim, poznał kilka wyrazów - za nieobecność pieniądze nie są zwracane,
    - za wnuczkę w tym roku nie zamierzałem zapłacić - szkoda pieniędzy.

    Odpowiedz
  • realista(2013-08-22 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Zacznijcie nauczac religii katolickiej (czyt. indotkrynowac dzieci) , pieniadze na to sie znajda na bank.

    Odpowiedz
  • Mama przedszkolaka(2013-08-22 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Skandal!!! Jestem mamą przedszkolaka. Angielski od wielu lat był świetnie prowadzony w naszym przedszkolu, skorzystała już dwójka moich dzieci, teraz chodzi trzeci synek. Starsze dzieciaki bardzo wiele z przedszkolnej nauki wyniosły, w szkole nie mają problemu. Kto teraz będzie prowadził zajęcia? Wole sama płacić, opłata jest niewielka, ale niech uczą najlepsi, doświadczeni, anie najtańsi. Czy to znaczy,ze za zajęcia dodatkowe musi teraz zapłacić dyrektorka przedszkola? Fajnie, ale to pewnie oznacza,ze zrobi przetarg, wybierze najtańszych, kogos bez pojecia.Niestety nie mam czasu wozić dziecka na zajęcia do miasta, zresztą w szkole w mieście kosztują one dużo więcej.Ale i tak zrobie wszystko,zeby moje dzieci angielskiego sie nauczly i wyjechaly z tego porabanego kraju. Kolejna reforma ze szkodą dla dzieci... Było dobrze więc po co to psuć?

    Odpowiedz
  • Anglista(2013-08-22 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem anglistą, z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu dzieciaków w różnym wieku, a także ze znajomością sytuacji "z drugiej strony".

    Masowe nauczanie dzieciaków w przedszkolu języka obcego NIE MA NAJMNIEJSZEGO SENSU! Na naukę języka obcego jest przygotowanych może z 5-10% dzieciaków, reszta równie dobrze mogłaby się w tym czasie uczyć wierszyków, rymowanek czy rozpoznawania liter/cyfr. Więcej - bardzo często te dzieciaki mają problemy z językiem polskim nawet w takim zakresie, w jakim spokojnie powinny się posługiwać w swoim wieku.

    Bez żalu więc dla szkół językowych, które bardziej zapewniają zabawę niż faktyczną edukację.

    A o nauczaniu dzieci (np. metodą Helen Doron) zupełnie malutkich nie będę się wypowiadał, bo tylko śmiech ogarnia człowieka. Ale to przecież czysty marketing - tworzenie potrzeby zakupowej u rodziców, sprawianie w rodzicu poczucia dobrze spełnionego obowiązku (zapewnienie dobrego startu w życie). Ale kto faktycznie parał się kiedyś metodologią nauczania doskonale wie o czym piszę...

    Żal tych innych zajęć - teatrzyków, gimnastyki, basenu, koni, itd. Tu dzieci realnie korzystają.

    Odpowiedz
  • przedszkolanka(2013-08-22 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    i rytmiki. Muzyka to podstawa wielu innych umiejętności - samo śpiewanie piosenek z nauczycielkami nie wystarczy.

    Odpowiedz
  • Kitty(2013-08-22 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do 4: jestem lektorka jezyka angielskiego, ucze w firmach i instytucjach i za nic, ale to za nic nie pojmuje, jak mozna bawić sie w nauke jezyka malych BEZMÓZGÓW, bo przeciez sczyny to bezmózgi. I po co im to ??? ¨Niewiele co im do tych pustych lepetyn wlezie, a za pare miesiecy wszystko i tak zapomna. Ma to sens u doroslych ( mlodych - nastolatków, itd.), ale nie u takich smarków! I bardzoe dobrze, ze to sie skończy, szkoda tylko kasy. A wasze lektorki, skoro takie dobre, wyksztalcone i pasjonatki to bez trudu z pewnościa znajda sobie posady w szkolach, państwowe i prywatne placówki beda sie o takich asów wrecz bić:-)

    Odpowiedz
  • chordad(2013-08-22 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    do 10: czy swoimi uczniami/klientami też tak pogardzasz?
    "bezmózgi" "szczyny" "puste łepetyny" "smarki"...

    żal mi Pani... musi być strasznie ciężko żyć z takim podejściem do ludzi...

    Odpowiedz
  • Marzena Kucharska, Big Ben, Bielsko(2013-08-22 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Wstyd mi za Państwa Anglistę i Kitty. W ich imieniu przepraszam Rodziców dzieci- to właśnie tacy "nauczyciele" bo nie powinny mieć kontaktu z dziećmi, nie powinny ich uczyć, to takie właśnie osoby robią dzieciom wiele złego. Lektor - nauczyciel anglista z prawdziwego zdarzenia wie,że maluszki uczy się waśnie przez zabawę, piosenki, bajeczki, wkłada w to wiele serca i zaangażowania. Na szczęście Rodzice i Dyrektorzy przedszkoli w większości są świadomi, potrafią dobrze wybrać, pytają o kwalifikacje, słuchają opinii dzieci, odwiedzają nas na zajęciach, wiedzą,że oddają dzieci w dobre ręce. I oby to się nie zmieniło..

    Odpowiedz
  • HAPPY HELLO(2013-08-22 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Pragnę życzyć Pani Marzenie Kucharskiej ze Szkoły BIG BEN dalszych sukcesów w pracy zawodowej.
    Tak trzymać... :-)

    Z pozdraowieniami

    Iwona i Dariusz Kościelak - HAPPY HELLO

    Odpowiedz
  • instruktor(2013-08-22 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    Zastanawiałem sie jak to skomentować i powiem tak.Juz widze te tłumy rodziców stojacych z przedszkolakami przed domami kultury by zapisać pociechy na zajecia dodatkowe kazdy z Panstwa po 8 czasem 10 godzinach pracy przyprowadzi swoje pociechy bez obiadku i odpaczynku do domu kultury by spedzic tam jeszcze 1.5godziny sama przyjemność.Instruktorzy zamykajmy firmy idziemy zasilić grona bezrobotnych niech obywatele placa na nas ze swoich podatków po co placić w tym kraju zusy podatki razem nas w calej Polsce bedzie ze 100tyś MEN napewno ma dla nas etaty ;))) nie jestescie swiadomi skali zjawiska.Jest jednak jedna dobra strona oszczedność dla Was rodzice kupcie za te pieniadze swoim pociechą batonika

    Odpowiedz
  • do Anglisty z wieloletnim doświadczeniem(2013-08-22 15:41) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, pozwolę Sobie skomentować jeszcze jeden post - anglisty z wieloletnim doświadczeniem...

    Uważam że jeśli Jesteś Anglistą z doświadczeniem w pracy z dziećmi, i piszesz takie chore rzeczy, to moim zdaniem Twoje doświadczenie nie jest warte złamanego grosza... Zastanów się jeszcze raz kim tak naprawdę chcesz w życiu być... może jeszcze nie jest dla Ciebie za późno...

    Odpowiedz
  • Jacek(2013-08-22 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    Polska to chory kraj. Na lekcje angielskiego nie ma kasy ale za to jest kasa dla chłopców w czarnych sukienkach. Pogonić kler do kościoła , niech tam uczą o Bogu za darmo w końcu to ich powołanie i misja życia . I wtedy znajda sie pieniądze , na ważniejsze sprawy niz religia.

    Odpowiedz
  • adam(2013-08-22 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    obecnie wiele młodych nauczycielek przedszkolnych posiada lub zdobywa uprawnienia do nauczania jezyka angielskiego, dlatego nie wpadałbym w panikę, będzie to dla nich szansa na zatrudnienie a dla przedszkola podniesienie atrakcyjności danej placówki.

    Odpowiedz
  • Nie rozumiem o co ten rwetes??(2013-08-22 18:16) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd wystąpił w obronie baranów które w większości nie mają już wełny, często są bezrobotnymi a dzieci trzeba posłać do przedszkola - czy koniecznie trzeba ich obedrzeć ze skóry, tylko dlatego, że ktoś lubi pieniądze??
    Dlaczego wszyscy tolerują INDOKTRYNACJĘ WYZNANIOWĄ - tu są MILIARDY zł WYRZUCANE w BŁOTO, tylko dlatego, bo dziadkowie biskupi lubią bajki, a P/OSŁY KLĘCZĄ!!.

    Odpowiedz
  • filologini(2013-08-22 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    10: Kitty - jesteś marną prowokatorką a nie anglistką
    17: adam - To nie jest takie proste, jak się wydaje. Wiadomo, ze na tym etapie dzieci uczą się podstawowego słownictwa i zwrotów, czyli wydawałoby się, że nie trzeba tu być bardzo zaawansowanym językowo, żeby takie zajęcia prowadzić. Nic bardziej błędnego. To, czego dzieci w tym wieku przede wszystkim się uczą to tzw. umiejętności receptywne a nie produktywne. Tak więc będą wchłaniać jak gąbeczki rytm, intonację, wymowę charakterystycznych dźwięków. jeśli zajęcia nie będą prowadzone przez dobrego anglistę, to dzieciom utrwalą się błędne wzorce wymowy, które potem bardzo trudno jest wykorzenić. Jeśli ktoś ma doświadczenie w pracy z różnymi grupami wiekowymi, wie o czym mówię. Poza tym, im później dziecko styka się z językiem obcym, tym trudniej wykształcić umiejętności, o których wcześniej mówiłam. Niestety, po raz nie wiadomo juz który (tracimy rachubę) MEN wykazuje się brakiem odpowiedzialności oraz profesjonalizmu. Dopóki politycy będą kształtować dziedziny, na których się dobrze albo kompletnie znają, dopóty będziemy mieli tam bryndzę pomimo płacenia wysokich podatków.

    Odpowiedz
  • Baby English Agnieszka Cierach(2013-08-22 18:34) Zgłoś naruszenie 00

    Kitty jezeli jestes lektorka to wnioskujac po tresci twej wypowiedzi dyplom uzyskalas na uniwersytecie ulica na wydziale lopatologii wnioskuje po tym jak wyrazasz sie o dzieciach...nauka jezyka to dlugoletni proces i gdybys faktycznie skonczyla studia po ktorych mozna uczy jezyka...wiedzialabys ze najlepszym okresem u dzieci jest czas pomiedzy 2 a 7 rokiem zycia kiedy to obie polkule mozgowe u maluchow sa niepodzielone...ale najpierw trzeba skonczyc jakakolwiek szkole...niestety osob podajacych sie za lektorow nie brakuje...szkoda ze nie masz odwagi podpisac sie imieniem i nazwiskiem...ale rozumiem...nie ma sie czym chwalic

    Odpowiedz