Sławomir Broniarz: Nauczyciel powinien uczyć kilku przedmiotów, a od godziny 15 pracować z bezrobotnymi

autor: Mira Suchodolska05.10.2012, 11:08; Aktualizacja: 05.10.2012, 11:16
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 rokuźródło: Newspix
autor zdjęcia: BOGDAN HRYWNIAK

Trzeba zmienić model kształcenia nauczycieli na taki, który pozwoli jednemu pedagogowi uczyć kilku przedmiotów. Wyobrażam sobie, że nauczyciel do godz. 14 pracuje w szkole, a od godz. 15 w ramach pensum zajmuje się np. pracą z osobami bezrobotnymi, niesamodzielnymi, wykluczonymi społecznie. Jest do tego lepiej przygotowany niż urzędnicy. To wymagałoby od nauczycieli rewolucji mentalnej, ale uważam, że to dobry pomysł - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (307)

 • filologini(2012-10-10 12:06) Zgłoś naruszenie 01

  262 M.J. -
  1)sorry, dlaczego miałabym pracować więcej niż 40 godzin? Tyle pracuję wykonując sumiennie wszystkie swoje obowiązki. Jeśli dołoży mi się nawet 1 godzinę przy tablicy, to przekłada się to na proporcjonalnie większą ilość czasu pracy z nią związanej. Proszę mi najpierw udowodnić, że ja nie pracuję 40 godzin - tylko rzetelnie a nie na podstawie tego, co tam na mieście gadają.

  2) Chyba zgodzisz się, że etat naukowo-techniczny na uczelni nie wyczerpuje tak psycho-fizycznie jak praca z często niesforną, oporną i nierzadko leniwą młodzieżą, którą należy przygotować do egzaminu maturalnego i rozliczyć się potem z wyników, kiedy tamłodzież już sobie ze szkoły wyjdzie.

  3) Tak, generalnie większość z nas ma płace i warunki pracy wschodnie a wymagania zachodnie. Czy cokolwiek zmieni się na lepsze jeśli poprzestaniemy na zapewnieniu aby wszyscy mieli jednakowo źle i licytowaniu się, kto ma gorzej?
  Jedyną kastą, która ma się dobrze są politycy wraz z rodzinami oraz ich sponsorzy. Czy nie powinniśmy działać w kierunku poprawy warunków pracy dla wszystkich i podniesienia wynagrodzeń? Przecież jesteśmy ewidentnie i prymitywnie wyzyskiwani. Jeśli za taką samą pracę na zachodzie płaci się kilkukrotnie więcej i zarobiony pieniądz ma do tego znacznie większą siłę nabywczą, to znaczy, że ktoś robi na nas niezły interes.

  Odpowiedz
 • Nauczyciel(2012-10-10 15:45) Zgłoś naruszenie 01

  A od kiedy to podatki idą na naszą pensję?!
  Czy orientujesz się w ogóle ile procent z podatków to pensja nauczyciela???
  Twoje podatki idą na Twoje dziecko przede wszystkim i na:
  prąd
  ścieki,
  śmieci
  wodę
  gaz
  biurokrację
  niepotrzebnych urzędników, którzy "biedacy" pracują od 7-15 i dalej nic ich nie obchodzi
  itd itp
  Zanim coś nabazgrzesz, sprawdź swoje źródła, to chyba pierwsza i najważniejsza sprawa w dziennikarstwie rzetelnym?

  Odpowiedz
 • miśka(2013-09-13 18:22) Zgłoś naruszenie 01

  do Emeryta
  Najpierw musiałeś mieć trudne dzieciństwo i pod górkę do szkoły. Potem trudne małżeńskie pożycie z jak to mówisz z OBIBOKIEM. Teraz zapewne masz marną emeryturę i na dodatek zostałeś sam i nie ma ci kto tyłka podcierać. Bo i któż by chciał takiego życiowego nieudacznika?

  Odpowiedz
 • Alina Michalak Pszczyna(2012-10-11 14:51) Zgłoś naruszenie 01

  potwierdza się stare przysłowie" czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie umie " przeczytajcie wypowiedź ze zrozumieniem po kilka razy , najlepiej cały tekst w Gazecie Wyborczej ,bo krzywdzicie człowieka który walczy z całym zespołem ekspertów i praktyków w imieniu nas wszystkich nauczycieli między innymi tych niezrzeszonych właśnie o zachowanie Karty nauczyciela i to od wielu wielu lat. Z doświadczenia wiem o tych działaniach wszystko co dotej pory udało sie wywalczyć zawdzięczamy właśnie ZNP!!!Poprzez strajki , pikiety ,protesty i manifestacje !!!A Ty co zrobiłeś internauto w tym zakresie - nawet nie masz odwagi podpisać się imieniem i nazwiskiem .Wstyd ,bo edukacjaw tym i podobnym przypadku poszła na marne,a pracodawca też ma z Tobą niestety kłopoty !!!

  Odpowiedz
 • filologini(2012-10-09 23:21) Zgłoś naruszenie 01

  Powtarzam po raz setny - Moje pensum, w ramach etatu - 19 godzin, wg planu 21 jest porównywalne z przeciętnym dla tego typu szkoły w krajach UE, czyli nie jest małe. Zgodnie z umową o pracę, pracuję ponad 40 godz. tyg., co udowodniłam dyrektorowi przestawiając to na piśmie.
  Czytaj ze zrozumieniem i przestań obrażać uczciwie pracujących, którzy zdecydowali się wykonywać zawód nauczyciela.
  Co do nianiek - owszem, musicie je sobie wynająć, ponieważ nauczyciel i niańka to dwa różne zawody. Sama kiedyś niańki zatrudniałam do własnych dzieci więc wiem, jaki jest zakres obowiązków niańki, a jaki nauczyciela.
  Patrz post nr 14.

  Odpowiedz
 • Plb(2012-10-05 13:15) Zgłoś naruszenie 01

  Jednak mentalności nauczycielskiej nie da się zmienić :):):) 18 godzin i wio do domu...

  Odpowiedz
 • Yah(2012-10-08 08:24) Zgłoś naruszenie 01

  ... no ale najłatwiej swoją nieudolność w rządzeniu ( politycy) i brak umiejętności zarządzania i wykorzystania siły roboczej ( przedsiębiorcy) zwalić na nauczycieli, urzędników, rolników, górników, emerytów itd. ...

  Odpowiedz
 • 123(2012-10-12 17:04) Zgłoś naruszenie 00

  Prezes ZNP powinie bronić interesów pracowników oświaty, a nie wymyślać co by zrobić, aby dołożyć im jeszcze więcej obowiązków. Mało mają na głowie? Dlaczego prezes pozwolił na to, aby w trakcie trwania pracy zmieniono nauczycielom warunki nabycia praw emerytalnych? Można było walczyć o taką zmianę jaką mają np. policjanci. Pan D. Tusk mówił, że prawo nie działa wstecz. W wypadku wielu n-li zadziałało! Czy p. prezes rozmawia z nauczycielami, czy to są jego ,,myśli nieuczesane "?

  Odpowiedz
 • Nikt(2012-10-07 17:40) Zgłoś naruszenie 01

  Polscy nauczyciele najgorzej opłacani w Europie http://www.glos.pl/node/7528.

  Odpowiedz
 • Y(2012-10-07 22:14) Zgłoś naruszenie 01

  Miałem nie odpowiadać, ale muszę. Przepraszam, kto mnie będzie oceniał ? Dyrektor który nie wie co jest tak naprawdę potrzebne do efektywnego procesu nauczania. Samorządowcy, którzy podejmują decyzje wołające o pomstę do nieba i za których niekompetencje płacimy my wszyscy. Młode siksy z ORE, które o pracy w szkole nie maja pojęcia. Plb chyba jesteś jeszcze młody i nie wiesz na czym polega życie w Polsce.Jestem jednym z lepszych i nie sadzę, żeby likwidacja KN zmieniła sytuację w szkole( nie moją, bo o niej nie rozmawiamy) na lepsze. Naprawdę sądzisz, że po likwidacji KN dyrektorzy pozwalniają niekompetentnych nauczycieli? Naprawdę sądzisz, że w tej dyskusji chodzi o poprawę jakości polskiej szkoły. Albo jesteś hipokrytą, albo jesteś mało rozgarnięty - w co osobiście nie wierzę. Pozwalniają tych gorszych ode mnie i kogo zatrudnią? Mnie ? Nie obskoczę 5 szkół - to fizycznie niemożliwe. Zatrudnia młodych nauczycieli, którzy czekają na szansę. Pusty śmiech - z młodych nauczycieli na praktykach z renomowanych uczelni to się śmieje moja 8 letnia córka , że lekcja wygląda dziwnie i pan chyba nic nie umie. Uczę przedmiotu przyrodniczego, a po lekcjach na kole zainteresowań tłumaczę całki, różniczki, macierze - bo takie mam hobby. Potrafię też robić piękne żwirowe dachy. Robiłem znajomym też hobbystycznie - nie ciekną ;) I co, nadal twierdzisz, że mam niskie kwalifikacje i nic nie potrafię. Nie sadzę, żeby po likwidacji KN ktoś bardziej je docenił niż teraz. Dlaczego? Przyczyna jest prosta - brak pieniędzy. Wiesz, dobrzy nauczyciele na razie pracują w szkole, ale każdy dobry, myślący nauczyciel ma wyjście awaryjne, z którego można skorzystać. A wtedy ... szkoła polska będzie wyglądała tak jak polski przemysł optyczny lub elektroniczny. U mojej żony w pracy są tacy informatycy za 1800 złotych, którzy powinni pracować za darmo - są wzywani przez nierozgarnięte panienki, żeby nacisnąć Ctr+Z jak się panienka pomyli. Oczywiście cała czynność robią w ukryciu komputer zasłaniając ciałem, bo by się okazało, że nic nie potrafią.

  Odpowiedz
 • echinotadus(2013-07-18 10:01) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Broniarz,lepiej nie kompromituj się. Nic pan nie zrobił od szeregu lat dla nauczycieli i nic pan nie zrobi! Ciepła posadka i niezła pensyjka dla pana i nic więcej. Po co się narażać! Lekarze,prawnicy,pielęgniarki itp.potrafili wywalczyć sobie odpowiednie pensje i przywileje a my co, na szarym końcu!?!Reforma oświaty coraz gorsza,kto to widział aby w szkołach zawodowych nie było zajęć praktycznych i rysunku technicznego, tylko same ogólniki!Jak będzie tak dalej, to dogonimy UE! Już śmieją się z nas a będą boki zrywać! To wszystko jest chore!!! Nauczanie to nie jest machanie łopatą na budowie, a dzieci nie są robolami! Dajcie spokój nauczycielom i nie niszczcie tego, co było sprawdzone przez tyle lat!

  Odpowiedz
 • Jan45(2012-10-16 09:41) Zgłoś naruszenie 00

  Prezes ZNP odkrywa Amerykę. Przy tym udaje, że to takie nowsze odkrywanie, że obserwacje i wnioski są oryginalne. Czyli jego własne, prezesowe. Tymczasem w wielu krajach tak już jest. Z tą różnicą, że nie ma nauczycieli od wszystkiego. Nauczyciele szkół średnich muszą mieć ukończone DWA fakultety. I mają. Mogą uczyć dwóch przedmiotów. To pozwala na elastyczne (czyli sprawniejsze) zarządzanie szkołą. Tak jest w krajach skandynawskich i w Niemczech. Nie wiem, czy w innych krajach jest tak samo, ale sądzę, że to prawdopodobne. Tyle w kwestii kształcenia i kwalifikacji. Ale to nie wszystko. Są jeszcze dwa zagadnienia bardzo istotne, co do których zmiany byłyby baaaardzo pożądane. Pierwsza sprawa to pensum. W ww. krajach skandynawskich pensum dla różnych przedmiotów jest zróżnicowane. Różnice są spore, ale dotyczą nie sumy godzin, a ilości godzin przy tablicy lub z uczniami. Etat to 40 godzin tygodniowo, ale jedni muszą z uczniami pracować 60% tego czasu (np. wuefiści i plastycy), a inni 40% czasu (np. matematycy, filolodzy). Czyli odpowiednio 24 i 16 godzin tygodniowo. Są też pensa pośrednie, dla innych przedmiotów. Czy to jest u nas niewykonalne? Dlaczego u nas tak się nie robi? To o TO trzeba pytać. I prezesa, i władze oświatowe. Przecież wszyscy wiemy, że np. wuefiści nie muszą pracować poza lekcjami tyle, ile matematycy i filologowie. A U NAS pensum mają takie samo.

  Jest też kwestia kontrolowania nauczycieli i szkół. To prawda, że szkoły są przejrzyste, że tam wszystko widać. Że oceniają je i uczniowie, i ich rodzice. Ale co do kontrolowania przez organa prowadzące i nadzorujące, jest z tym bardzo kiepsko. Ta akurat kontrola ogranicza się do finansów i personalnej obsady dyrektora. Natomiast nie ma ŻADNEJ kontroli efektów nauczania. Kiedyś, w głębokim socjalizmie, kontroli była za dużo. Ale BYŁA kontrola efektów nauczania. Teraz wahadło dziejowe sprawiło, że w trosce o finanse władze dopuściły do drastycznego spadku poziomu nauczania. Widzą to wszyscy, a niektórzy nawet odczuwają to dotkliwie. Na przykład nauczyciele akademiccy, którzy buntują się, bo absolwenci szkół średnich nierzadko mają kłopoty z wiedzą elementarną.

  TO SĄ TE PRAWDZIWE PROBLEMY, Panie Prezesie. A jak je rozwiązywać? Popatrz Pan choćby na Szwecję czy Danię. Pojedź Pan tam. Tam Panu to powiedzą.

  Odpowiedz
 • molibden(2012-10-13 22:09) Zgłoś naruszenie 00

  qwerty zapomniałes dopisać że po 19. w planie nauczyciela powinny się znaleść zajecia w burdelu , a po 24. mycie tramwajów

  Odpowiedz
 • filologini(2012-10-14 18:32) Zgłoś naruszenie 00

  295: molibden - propozycja zostanie zgłoszona na najbliższej radzie ped. jako pilny temat szkolenia kadry nauczycielskiej

  Odpowiedz
 • ZNPowiec(2012-10-17 16:10) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Broniarz, a kiedy nauczyciel ma spędzać czas z rodziną?

  Odpowiedz
 • M.J.(2012-10-16 11:46) Zgłoś naruszenie 00

  Do Jana45: Brawo! Grzecznie, na temat, bez zacietrzewienia. Popieram w 100%. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • marija-magdalena67(2012-10-08 16:54) Zgłoś naruszenie 00

  a w nocy powinni stac jako bramkarze w disco i grac nianki dla malolatow.

  Odpowiedz
 • do Pedagog(2012-10-08 18:41) Zgłoś naruszenie 00

  a jakie to zadania, którym nie sprostał postawiliście przewodniczącemu?

  Odpowiedz
 • też nauczycielka(2012-10-08 20:15) Zgłoś naruszenie 00

  Ręce opadają...Nie spodziewałam się takich wypowiedzi prezesa mojego ZNP. Chyba faktycznie zastrajkuję i wypiszę się ze Związku, na który płaciłam składki przez 33 lata...

  Odpowiedz
 • Gooha(2012-10-08 20:14) Zgłoś naruszenie 00

  przeczytałam ten tekst i pognałam do kalendarza...ale nie, dzisiaj nie jest Prima Aprilis
  zgroza

  p.s. wieczorem proponuje jeszcze zajęcia z paniami z kółka różańcowego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane