Sławomir Broniarz: Nauczyciel powinien uczyć kilku przedmiotów, a od godziny 15 pracować z bezrobotnymi

autor: Mira Suchodolska05.10.2012, 11:08; Aktualizacja: 05.10.2012, 11:16
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 rokuźródło: Newspix
autor zdjęcia: BOGDAN HRYWNIAK

Trzeba zmienić model kształcenia nauczycieli na taki, który pozwoli jednemu pedagogowi uczyć kilku przedmiotów. Wyobrażam sobie, że nauczyciel do godz. 14 pracuje w szkole, a od godz. 15 w ramach pensum zajmuje się np. pracą z osobami bezrobotnymi, niesamodzielnymi, wykluczonymi społecznie. Jest do tego lepiej przygotowany niż urzędnicy. To wymagałoby od nauczycieli rewolucji mentalnej, ale uważam, że to dobry pomysł - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (307)

  • salvador(2012-10-07 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    Do 129
    Widzisz, nikt na tym forum, poza Tobą, nie przejawia zachowań węsząco-tropiących, dzięki którym uzyskuje i ujawnia dane innej osoby i jej miejsce pracy, wylicza, ile lekcji i o której godzinie w danym dniu ta osoba przeprowadziła. Ty jesteś anonimowy i bez względu na to co napiszesz, nikt z nas nie ma możliwości ani potrzeby tego weryfikować. Swoje wnioski wysnułem na podstawie Twoich komentarzy i w oparciu o doświadczenie życiowe (a żyję już dostatecznie długo). Oczywiście, że możesz temu zaprzeczyć. Możesz o sobie pisać, co tylko chcesz, a ja i tak nie mam sposobności tego sprawdzić. Mogę jedynie Ci wierzyć lub nie.

    Odpowiedz
  • cd re 128(2012-10-07 21:19) Zgłoś naruszenie 00

    w Polsce 1600-3500 złotych oczywście

    Odpowiedz
  • konkret(2012-10-10 00:18) Zgłoś naruszenie 00

    do Plb - Ty nie przepraszaj tylko sprawdź jak samorządowcy rozwalają pieniądze z subwencji. Rozumiem, że tego nie rozumiesz.

    Jest takie przysłowie z twojego regionu
    "Jak się ktoś chwali, to jakby się ****** smarował"

    Odpowiedz
  • Pracownik socjalny(2012-10-10 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    Wyobraziłem sobie, jak zastępuje mnie w pracy nauczyciel i cały dzień dziś będę chodził z uśmiechem - dzięki za to, Panie Broniarz :)

    Odpowiedz
  • Y(2012-10-07 21:15) Zgłoś naruszenie 00

    Podsumowując - przez ostatnie dwadzieścia lat trwa demontaż polskie go państwa - nie na przemysłu, czas na służbę zdrowia i oświatę bo to jeszcze zostało. Spytajcie lekarzy co się dzieje w sprywatyzowanych szpitalach. Kryminał - jeden chirurg na dyżurze na trzy oddziały. Plb w swej umysłowej tępocie sądzi, że likwidacja KN poprawi jakość polskiej oświaty - bo zostaną najlepsi. Zostaną ale najgorsi, bo najlepsi sobie odejdą, a panie pójdą na utrzymanie mężów. Poz tym nie sądzę, że poziom nauczycieli odbiega od poziomu innych pracowników, Skoro Plb twierdzi, że tylko niewielu nadaje się do wykonywania zawodu nauczyciela, to pragnę go poinformować, że podobnie jest w innych branżach - IT, budownictwie , służbie zdrowia. Kończę dyskusję i nie zamierzam odpowiadać, bo przestałem korzystać z portali informacyjnych z uwagi na ich coraz niższy poziom i rażący brak rzetelności dziennikarskiej. Życzę Plb i jego kolegom powodzenia w dalszym rozwalaniu tego kraju, pod hasłami jego naprawy, czego światkami jesteśmy od 23 lat...

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-08 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    Filologini zamilcz. Ewidentnie nic nie masz do powiedzenia.

    Najbardziej mnie zawsze tutaj irytuje ta postawa roszczeniowa tego środowiska. Oczywiście nie każdy jest taki ale większość wypowiadających się tutaj nauczycieli.

    Odpowiedz
  • @(2012-10-07 21:01) Zgłoś naruszenie 00

    Nieudacznicy i miernoty szukają winnych swego położenie wśród nauczycieli ale to nie ten adres!!!

    Odpowiedz
  • do 127 Nikt(2012-10-07 20:38) Zgłoś naruszenie 00

    sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą
    praca.gazetaprawna.pl/artykuly/574749,nauczyciele_nie_przyjmuja_winy_za_edukacyjna_porazke_polskiej_oswiaty.html

    Odpowiedz
  • VON(2012-10-07 20:27) Zgłoś naruszenie 00

    Chory człowiek. Zacznij pan sam od poniedziałku-15 do bezrobotnych
    -18 do bezdomnych
    -22 do prostytutek
    do 6 rano z alkoholikami
    8 do szkoły.
    R O Z U M U !!!

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-10 00:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do filologini
    Małe pensum bo zobowiązujące do nauki uczniów 13.5 godziny zegarowej (+1,5 godziny) gdzie w Szkocji normą jest 23,5 godziny zegarowej.

    Co do udowadniania na piśmie - można takie rzeczy wypisać, że udowodnisz, że pracujesz ponad 80 godzin... wystarczy robić wszystko 2 razy dłużej (Na papierze).

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-09 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    245 - rzekomo dobrze zarabiasz - sam pisałeś ... teraz znów mało zarabiasz; zdecyduj się na jakąś wersję, którą tu umieszczasz

    Odpowiedz
  • do anka(2012-10-07 19:56) Zgłoś naruszenie 00

    a o robiłaś od poniedziałku do piątku między 12-sta a 16sta? Może lepiej planowac pracę na te godziny a nie na ostatnia chwile na niedziele wieczór? takie przedstawianie swojej pacy mie smieszy.

    Odpowiedz
  • salvador(2012-10-07 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Katarzyno!
    Współczuję, że trafiła Pani na takich lekarzy, tak jak współczuję uczniom i ich rodzicom, którzy maja do czynienia ze złymi nauczycielami, ale nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Odsetek lekarzy-konowałów jest porównywalny z odsetkiem nauczycieli-obiboków, budowlańców-partaczy, zawodowych kierowców-piratów, niekompetentnych urzędników, opryskliwych pielęgniarek, etc. Dla równowagi podam Pani przykład szpitala, gdzie lekarz, pielęgniarka, salowa brzmi dumnie. Jest to Centrum Kardiologiczne w Zabrzu. Poza tym, wysoko oceniam kompetencje personelu i podejście do pacjentów w mojej przychodni. Życzę, by następnym razem trafiła Pani na wspaniałych lekarzy, a najlepiej, żebyśmy wszyscy zdrowi byli.

    Odpowiedz
  • anka(2012-10-07 19:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jest po godz. 19 w niedzielę. Właśnie skończyłam sprawdzać klasówki moich uczniów zamiast siedzieć przed telewizorem lub u znajomych na piwie. Nie chcę się skarżyć, bo lubię swoja pracę, ale niech sobie społeczeństwo uświadomi, że praca nauczyciela różni się od pracy chociażby innego urzędnika. W mojej szkole oszczędza się na wszystkim: ogrzewaniu, papierze, etatach, tuszu do drukarki itp. Do dyspozycji zaś jest 1 komputer i 1 drukarka na kilkunastu nauczycieli. Obowiązków i wymagań coraz więcej, a pensja niższa niż średnia krajowa. Dodatkowo ciągle się nas straszy likwidacją szkoły, bo dziwnym sposobem wciąż jesteśmy zbyt kosztowni. Pytanie moje brzmi: jak kiepsko opłacani nauczyciele, praktycznie bez pomocy naukowych (chyba że sami je skombinują za własne marne pieniądze), straszeni przez samorządy zwolnieniem lub likwidacja miejsc pracy zdołają wykształcić przyszłe pokolenia? Stanie się tak,że zaczną uciekać z tego zawodu, a za jakiś czas okaże się, że nauczycieli brakuje. Pozdrawiam myślących.

    Odpowiedz
  • Katarzyna(2012-10-07 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    do 76,77
    a właśnie , że ostatnio bardzo często byłam w szpitalu i to co napisałam wynika z obserwacji (gdy chciałam dowiedzieć sie o stan zdrowia bliskiej mi osoby o godz. 11 to okazywało się , że lekarza prowadzącego już nie było, albo lekarz z pogotowia nie rozpoznał u mamy zawału (był ból pod mostkiem, duszność, drętwienie lewej ręki, mama była zlana potem - a gdy, próbowałam zasugerować lekarce z pogotowia że może to zawał to była wielce obrażona ) i ty mi mówisz o odpowiedzialności lekarzy. To jedyna grupa zawodowa, która nie ponosi odpowiedzialności za to co robi. Za to jakie bufony mają wyobrażenie o sobie. I nie ma w nich ani kszty troski i odpowiedzialaności o pacjentów jest tylko troska o ich zarobki

    Odpowiedz
  • antylejwoda(2012-10-07 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    Z tego forum wynika, że nauczyciele ( w ich mniemaniu) zasuwają po godzinach jak dzikie osły i to za friko.
    Dlaczego więc nie domagają się zniesienia KN i przejścia na KP. Przecież będzie im lepiej.

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-09 22:51) Zgłoś naruszenie 00

    Do filologini (248)- czytaj ze zrozumieniem.

    To Ci wytłumaczę. Ja osobiście mało nie zarabiam, ale wszyscy Polacy ze swoich podatków nie są w stanie zagwarantować szkockich pensji wszystkim nauczycielom i do tego jeszcze przy tak małym pensum.

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-09 22:47) Zgłoś naruszenie 00

    245 - oooo, teraz to pojechałeś w stylu xyz :))))

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-10 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Do filologini.
    Znów nie czytasz ze zrozumieniem... Tylko się bez sensu rzucasz na wszystko. Już w domku? Na dziś wolne?

    Odpowiedz
  • XX(2012-10-08 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Broniarz uczył kiedyś tylko jednego przedmiotu: języka rosyjskiego.

    Odpowiedz