Sławomir Broniarz: Nauczyciel powinien uczyć kilku przedmiotów, a od godziny 15 pracować z bezrobotnymi

autor: Mira Suchodolska05.10.2012, 11:08; Aktualizacja: 05.10.2012, 11:16
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 rokuźródło: Newspix
autor zdjęcia: BOGDAN HRYWNIAK

Trzeba zmienić model kształcenia nauczycieli na taki, który pozwoli jednemu pedagogowi uczyć kilku przedmiotów. Wyobrażam sobie, że nauczyciel do godz. 14 pracuje w szkole, a od godz. 15 w ramach pensum zajmuje się np. pracą z osobami bezrobotnymi, niesamodzielnymi, wykluczonymi społecznie. Jest do tego lepiej przygotowany niż urzędnicy. To wymagałoby od nauczycieli rewolucji mentalnej, ale uważam, że to dobry pomysł - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (307)

  • kom(2012-10-08 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Sprzedał się Rządowi - opowiada bzdury.
    Powinien sprzedawać bułki w sklepie, potem uczyć w szkole a po południu asystować lekarzowi w szpitalu.
    Bzdura.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel(2012-10-08 07:40) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejne reformy oświaty doprowadziły szkołę w ślepy zaułek .Nauczyciel zmuszany jest do pisania planów,sprawozdań ,itp ,,twórczości,, nie mającej wpływu na podnoszenie poziomu nauczania. Szkoły w dostateczny sposób nie realizują wychowania estetycznego, a nauczyciele którzy realizują nauczanie muzyki w znacznej większości nie umieją grać na żadnym instrumencie lub grają mizernie. O podręcznikach lepiej nie pisać ,naszpikowane wydumaną chromatyką piosenki umieszczone w takich podręcznikach nikt nie śpiewa , a przepełnione niepotrzebną teorią przyczyniają się do tego ,że w naszych szkołach zamilkł naturalny radosny śpiew uczniów.Domy nauczyciela ,które dawniej tętniły życiem i były otwarte na każdą merytoryczną działalność , dzisiaj wynajmuje się różnym firmom , a za uzyskane pieniądze otrzymują pensje związkowi urzędnicy. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • członek ZNP(2012-10-08 01:23) Zgłoś naruszenie 00

    Broniarz - sp... z ZNP, najwyższy na to czas! Bredzisz człowieku gorzej,
    niż gazeta wybiorcza, nie chcemy takiego pseudoprezesa!

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-08 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Do jojo
    A czym dla Ciebie jest wyścig szczurów i co z nim jest związane?

    Odpowiedz
  • m(2012-10-08 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    A ok. 20.00 jeszcze niech zamiatają ulice, bo bezrobotny tego się za grosze nie ima...

    Odpowiedz
  • Jarek(2012-10-10 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    To może każmy także nauczycielom... leczyć? Niech będą lekarzami! Każmy im także być pielęgniarzami! Terapeutami! Omnibusami od wszystkiego! Niech piszą ustawy! Niech staną przy maszynach! I... na traktory!!!

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-08 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    A okazuje się, że pensum nauczyciela w Polsce jeszcz w 1980 wynosiło 26 godzin... I można było...

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-08 16:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli 98% komentujących pisze, ze nie wiesz o czym mówisz to kto ma rację?
    Patrz post 14

    Odpowiedz
  • Dzięgiel(2012-10-08 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ten Bredzisław jest psychiczny???

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-10 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    254 - A Ty zastąpisz anglistę i przygotujesz uczniów do matury podstawowej i rozszerzonej? Nie ośmieszaj się.

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-08 16:16) Zgłoś naruszenie 00

    Nie odzywałbym się nic gdyby nie to, że pod tymi artykułami wypowiadają się "zapracowani" nauczyciele biadolą jak im źle i jak im ciężko, jak dużo pracy mają i jakie to teraz mamy dzieci. Biadolą, że wszystko to wina tego, że mało zarabiają i że w ogóle w Polsce rządzą kret.ni. Z drugiej strony nie chcą rezygnować z KN i zwiększenie pensum gdy istnieje realna szansa na lepsze zarobki. Nie bo nie - a dlaczego? Bo im jest teraz wygodnie bo nikt nie rozlicza i nikt nie żąda aby było lepiej... Zacząłem aktywnie pisać na forum tylko i wyłącznie przez irytujące wpisy nauczycieli nie mających pojęcia o rzeczywistości i żądających TYLKO lepszych zarobków...

    Odpowiedz
  • jojo(2012-10-08 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    plb ja nie wiem w jaki sposób doszedłeś do tego gdzie jesteś i powiem Ci szczerze, że nie interesuje mnie to i to co Twój szef myśli o Tobie i Twojej pracy. Najgorzej jak ktoś wściubia nos w nie swoje sprawy i próbuje zaglądać komuś do portfela :-) jak to czynią niektórzy. A że mamy taką polacką mentalność (co widać na tym forum) to lubimy jak innym jest gorzej niż nam :D niestety.

    Odpowiedz
  • Jaska(2012-10-08 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję, by pan Broniarz poszedł uczyć do szkoły, a funkcję prezesa ZNP pełnił po godzinach i nieodpłatnie.Może wtedy będzie reprezentował interesy nauczycieli, a nie swoje własne. Od lat domagam się tego, by pracować 8 godzin dziennie i po 16.00 mieć spokój od szkoły.

    Odpowiedz
  • kuwerty(2012-10-08 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram, odpękają 18 godzin pracy w tygodniu, i wielce zmęczeni wakacje 2 miesiące, ferie, wolne, zero przygotowania rodzice sami muszą uczyć dzieci po godzinach w domu bo im się zachciało awansu zawodowego, siedzą i piszą referaty na lekcjach zamiast uczyć dzieci. Moje dzieci chodzą do szkoły i jak patrzę na to co tam się z nimi wyprawia to aż przykro, wielu nauczycieli po kursach bez przygotowania pedagogicznego siorbną podstawy i każdy przedmiot najważniejszy. Ręce opadają, gdzie Ci nauczyciele z powołania ??? NIe wiem kto wymyślił kartę nauczyciela pozwalniałbym ich i na bruk !

    Odpowiedz
  • jojo(2012-10-08 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    plb źle pytanie zadałeś. Nie czym dla mnie jest wyścig szczurów tylko co to jest wyścig szczurów.

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-08 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    Plb - patrz post nr 14

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-08 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Do jojo.
    No to nie pasuję do tej definicji. U mnie praca to pasja, poprawianie granic związanych z wiedzą i duża radość z wprowadzanych zmian. Do tego dobre zarobki. Naprawdę jestem spełniony. A to, że mam nienormowany czas pracy (tzw. zadaniowy) powoduje to, że i dla rodziny jest sporo czasu (nie muszę być w pracy na 8:00 bo mogę być na 10:00 albo zostać w domu i nie muszę siedzieć do końca dnia - do 16:00 bo mogę wyjść o 11:15 - liczy się co innego - co zrobię i jak to wpłynie na firmę - a nie ważne gdzie będę). I nie ma problemu pójść z dzieckiem do lekarza - wieczorem jak dzieci już śpią nadrabiam całe zaległości z których jestem rozliczany.

    I nie narzekam na to, że drukuję na własnej drukarce, używam swojego biurka czy swojego komputera (jak mam awarię służbowego) czy mojego prądu. Uważam to za pewnego rodzaju przywilej.

    Odpowiedz
  • WT(2012-10-08 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    No to nadszedł czas stworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Nauczycieli. Ta POwska liberalna marionetka Bochniarz, która Was pacyfikuje i blokuje wszelkie próby strajków i protestów musi zostać spuszczona do kanału

    Odpowiedz
  • jojo(2012-10-08 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    dla mnie wyścig szczurów to pięcie się po szczeblach kariery na całego (w tym negatywnym znaczeniu też). Ludzie, którzy uczestniczą w tym wyścigu to ludzie bez wartości etycznych wbijający współpracownikom nóż w plecy, za wszelką cenę'' po trupach do celu '' chcąc osiągnąć dany zysk, który maiłby zapewnić im karierę, stanowisko. Zrobią wszystko aby pozbyć się konkurencji, pozbawić autorytetu innych. No i wchodzący w pewną część ciała tak głęboko jak to tylko możliwe.

    Odpowiedz
  • konkret(2012-10-07 21:41) Zgłoś naruszenie 00

    dp Plb - piszesz jak samorządowiec.
    Oni też są pewni że ich wymarzone zmiany w KN zostaną z pewnością wprowadzone.
    1.Jednak żeby zacząć rozmawiać o tych zmianach to samorządowcy muszą się rozliczyć, co do złotówki z pieniędzy przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli JST podlegających KN i subwencjonowanych.

    REALIZACJI CZYLI ROZTRWONIENIE SUBWENCJI NIT NIE SPRAWDZA.

    Co na to Vincent i Ambergoldzik. 39mld zł które otrzymują samorządy nikt nie rozlicza. Jak sie te pieniądze dokładnie rozliczy to można zacząć rozmawiać o oszczędnościach.

    2. Na proponowanych zmianach nauczyciele dużo by stracili, bo chce się im dołożyć pensum i zabrać wiele dodatków socjalnych. Samorządy nie proponują zmiany warunków pracy -/ omawiane przeze mnie gabinety do indywidualnej pracy nauczycieli/ ani nie proponują podwyżek bo nie mają z czego.

    3. Jeżeli koniowi zamiast jednego wozu dołączysz drugi i ograniczysz mu ilość jedzenia / obroku/ to ten koń będzie wydajniejszy? Jedynie raz go poniesie i kopnie Pana.

    4. Sam piszesz o Szwecji, że pensum wynosi 30% z 40godz tyg = 12 godz lekcyjnych a później praca w swoim gabinecie. I o to chodzi polskim nauczycielom. Oczywiście wywiadówki dodatkowo płatne itd. Ale ten materiał z niezależnego portalu, który cytujesz jest niedokładny i nie jest pisany przez znawce tematu tylko byłego ucznia z Polski

    Odpowiedz