Sławomir Broniarz: Nauczyciel powinien uczyć kilku przedmiotów, a od godziny 15 pracować z bezrobotnymi

autor: Mira Suchodolska05.10.2012, 11:08; Aktualizacja: 05.10.2012, 11:16
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 rokuźródło: Newspix
autor zdjęcia: BOGDAN HRYWNIAK

Trzeba zmienić model kształcenia nauczycieli na taki, który pozwoli jednemu pedagogowi uczyć kilku przedmiotów. Wyobrażam sobie, że nauczyciel do godz. 14 pracuje w szkole, a od godz. 15 w ramach pensum zajmuje się np. pracą z osobami bezrobotnymi, niesamodzielnymi, wykluczonymi społecznie. Jest do tego lepiej przygotowany niż urzędnicy. To wymagałoby od nauczycieli rewolucji mentalnej, ale uważam, że to dobry pomysł - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (307)

  • qwerty(2012-10-05 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Broniarz - lecz się, póki jeszcze nie jest za późno. Nauczyciel od wszystkiego jest jak farba uniwersalna - do wszystkiego, tylko na nic się tak naprawdę nie nadaje. A po 14.00 to nauczyciele mają pracę domową - sprawdziany, papierologię itp. No chyba, ze mówimy o WF-istach, muzykach i innych szkolnych i przedszkolnych artystach...

    Odpowiedz
  • konkret(2012-10-05 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro prezes Broniarz powiedział pani redaktor, że nie zna Pani KN to po co się tą ustawą pani zajmuje. I to w gazecie prawnej. Wszechobecna niekompetencja i arogancja zabija polskie społeczeństwo.
    Prezesie Broniarz- rząd nie ma naukę historii i innych przedmiotów a Ty chcesz aby nauczyciele w ramach pensum zajmowali się bezrobotnymi i wykluczonymi społecznie? Gratuluje optymizmu i humoru.

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2012-10-05 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Gazeta Wyborcza, samorządowcy i rząd optują za szkolami stowarzyszeniowymi. U nas taka powstała nauczyciel ma aż 1700 zł brutto przez 10 miesięcy, w czasie wakcji jest w PUP.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel(2012-10-05 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    Zgroza. Poraża mnie niekompetencja. W 90 % szkół prywatnych i stowrzyszeniowych nauczyciele zarabiają mniej niż w samorządowych. Często pracują tam za marne grosze , bo nie maja wyjścia. Likwidacja Karty = obniżenie pensji i dadanie obowiązków.

    Odpowiedz
  • Szalony Maurycy(2012-10-05 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba Pan Broniarz był po kilku głębszych :-( Chyba powinien już pomyśleć o emeryturze. Pozdr

    Odpowiedz
  • ewer(2012-10-05 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie,zna Pan takie przysłowie-co jest do wszystkiego,to jest do niczego

    Odpowiedz
  • qwerty(2012-10-05 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele - wypisujcie się z ZNP - dość płacenia na Broniarza za taką jego postawę. Dość utrzymywania tego kolesia ! Co załatwił jako zwiazkowiec dla dobra nauczycieli ? NIC !!!

    Odpowiedz
  • jura(2012-10-05 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciel po południu przychodzi do bezrobotnych a tu sami jego absolwenci ,oszczędzicie młodym ludziom szoku.,pozwólcie im na wejście do grona normalnych.

    Odpowiedz
  • qwerty(2012-10-05 13:00) Zgłoś naruszenie 20

    Plan zajęć nauczyciela wg Broniarza:
    8.00-14.00 - zajęcia w szkole
    14.00-15.00 - przejazd na własny koszt na zajęcia popołudniowe.
    15.00-16.00 - zajęcia z bezrobotnymi
    16.00-17.00 - zajęcia z alkoholikami
    17.00-18.00 - zajęcia z prostytutkami
    18.00-19.00 - zajęcia z bezdomnymi.
    BRAWO KOLEGO BRONIARZ ! DAJCIE TOWARZYSZU PRZYKŁAD I ZACZNIJCIE JUŻ OD PONIEDZIAŁKU !!!

    Odpowiedz
  • xyz(2012-10-05 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Broniarz, 75 posłów nauczycieli i jeden bełkot o wynagrodzeniach i pracy nauczycieli. Prawdopodobnież, ani Broniarz, ani rząd nie wiedzą ani o wynagrodzeniach, ani o kosztach wynikających z KN. Coraz częściej wychodzi na jaw, jak pracują ludzie opłacani z budżetu.

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-05 13:15) Zgłoś naruszenie 01

    Jednak mentalności nauczycielskiej nie da się zmienić :):):) 18 godzin i wio do domu...

    Odpowiedz
  • qwerty(2012-10-05 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    "Trzeba zmienić model kształcenia nauczycieli na taki, który pozwoli jednemu pedagogowi uczyć kilku przedmiotów. Wyobrażam sobie, że nauczyciel do godz. 14 pracuje w szkole, a od godz. 15 w ramach pensum zajmuje się np. pracą z osobami bezrobotnymi, niesamodzielnymi, wykluczonymi społecznie. Jest do tego lepiej przygotowany niż urzędnicy. To wymagałoby od nauczycieli rewolucji mentalnej, ale uważam, że to dobry pomysł - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku."

    Tę treść należy wywiesić na drzwiach wszystkich szkół w Polsce. Niech sobie nauczyciele przeczytają, jak wyobraża sonie Prezes ZNP pracę nauczyciela.

    Odpowiedz
  • Plb(2012-10-05 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe czego miałby uczyć ten nauczyciel tych bezrobotnych. Sami nic nie wiedzą o tym jak funkcjonuję gospodarka rynkowa, sami przed tymi zasadami uciekają (dzięki KN) a mają doradzać bezrobotnym, którzy są często ofiarami tego mechanizmu. Co oni o tym wiedzą? Broniarz chyba się z choinki urwał...

    Odpowiedz
  • Olo(2012-10-05 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Członkom ZNP gratuluję szefa!!! Nieźle porąbany ;))

    Odpowiedz
  • A.(2012-10-05 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nie jestem nauczycielem, ale pomysł profesora od wszystkiego jest denny... żeby kogoś zainteresować przedmiotem trzeba być dobrym w swoim dziedzinie, a najlepiej pasjonatem Mam doświadczenia z historykiem po politologii czy angielskiego z rusycystką... Nie są najlepsze.

    Odpowiedz
  • przedszkolanka(2012-10-05 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    Abstrahując od pomysłów Pana Broniarza - ale stopień niewiedzy, uprzedzeń i stereotypów, prezentowanych przez rozmawiającą z nim dziennikarkę jest skandaliczny i świadczy o profesjonalizmie tej grupy zawodowej - żeby posłużyć się identycznym jak ta pani uogólnieniem.
    Sposób złej interpretacji badań OECD komentował np. IBE. Polecam także omówienie raportu dotyczącego płac "Teachers' and School Heads' Salaries and Allowances in Europe, 2011/12 („Pensje - wraz z dodatkami - nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie, 2011/12"). Tamże om płacach publicznych i niepublicznych oraz "licznych" dodatkach.

    Odpowiedz
  • bolek(2012-10-05 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    kim jest ten pan Broniarz ? przez tyle lat jest niezastąpiony.Musi być niezły skoro ciągle go wybierają jak na Kubie.

    Odpowiedz
  • Zainteresowany(2012-10-05 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie! Toż to jakaś kpina jest. Nigdy nie brałem udziału w dyskusji ws. nauczycieli i ich pracy ALE jak czytam artykuł a'la Szanowny Pan Broniarz i jego dewagacje nt. pracy nauzycieli to odnoszę wrażanie, że człowiek nie wie o czym mówi! Już teraz spotykam się z pseudo-sytuacjami, gdzie 'nauczycielka' W-F'u jest także MATEMATYCZKĄ. Wiedzą Państwo jak wygląda W-F? Dzieci na stojąco piszą równania matematyczne na lekcji W-F'u. Komentarz zbędny.
    Mam pomysł - może nauczyciel w dobie kryzysu powienien pełnić funkcję WOLONTARIATU?! Co Państwo o tym sądzicie? Słowa Pana Broniarza to jest poprostu...ehhh...różne kolokwializmy cisną się do ust.

    Swoją drogą ciekaw jestem ile Pan Broniarz zarabia jako prezes ZNP?! I czy on tak samo jest cytuje 'rozliczany' ze swojej pracy?!

    Pozdrawiam,

    Odpowiedz
  • Ewcia(2012-10-05 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    To mamy życzenia z okazji Dnia Nauczyciela od p. Broniarza. Uśmiałam się jak nigdy dotąd! Zwłaszcza z tej terapii, czy czegoś tam, z tymi bezrobotnymi i innymi nieszczęśnikami systemu.

    Odpowiedz
  • ;-)(2012-10-05 17:31) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz ZNP kombinuje jak wyrobić pensum w jeden - dwa dni a potem wolne

    Odpowiedz