Nauczyciele nadużywają prawa do leczenia. Płacimy wszyscy

autor: Artur Radwan30.01.2012, 07:25; Aktualizacja: 30.01.2012, 09:22

Samorządy uważają, że za urlop nauczyciela dla poratowania zdrowia powinien płacić ZUS. O jego przydzieleniu mogłaby decydować komisja, a nie lekarz rodzinny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (150)

  • MJ12(2012-01-30 14:54) Zgłoś naruszenie 00

    sopot urzędnik: piszesz o godz. 14:12 - nie powinieneś przypadkiem pracować?

    Odpowiedz
  • KOP(2012-01-30 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    Banda nieudaczników finansowana przez podatników. Czas z tym skończyć praca normalnie 40 godzin i 26 dni urlopu anie 4miesiące w roku i trzy lata płatnych wczasów.

    Odpowiedz
  • jowita(2012-01-30 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    czas nawyzszy skonczyc z przywilejami,i z tytulami za starej komuny,to sie nie podoblo. a teraz wszyscy rosna jak sie do nich mowi panie premierz,chociaz byl dwa dni,

    Odpowiedz
  • ktoś(2012-01-30 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    a jednak nauczyciele to d..p.y wo.owe, gdyby to dotyczyło innych zawodów, lekarzy, pielęgniarek, górników, kolejarzy, itd... to w warszawie mielibyśmy ogromne protesty, a nauczyciele jak im fałszywie pojmowana skromność i kultura nakazuje siedzą cicho gdy ich koledzy idą do odstrzału

    Odpowiedz
  • ktoś(2012-01-30 14:20) Zgłoś naruszenie 00

    a jednak nauczyciele to dupy wołowe, gdyby to dotyczyło innych zawodów, lekarzy, pielęgniarek, górników, kolejarzy, itd... to w warszawie mielibyśmy ogromne protesty, a nauczyciele jak im fałszywie pojmowana skromność i kultura nakazuje siedzą cicho gdy ich koledzy idą do odstrzału

    Odpowiedz
  • sopot urzędnik(2012-01-30 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    I PRAWDĘ O BELFRACH PISZĄ BO JA MAM SĄSIADKĘ BELFRA TO WIĘKSZOŚĆ SIEDZI W DOMU NIŻ W SZKOLE I JESZCZE SIĘ CHWALI JAK TO ROBI RZĄD I GMINĘ W BALONA TERAZ TO BELFER MA SUPER NIC NIE ROBI PRZEPIERDZI W STOŁEK 18 GODZIN TYG CZTERY GODZ DZIENNIE PÓŁ ROKU WOLNE I JESZCZE BIERZE OGROMNĄ KASĘ ZA NIERÓBSTWO

    Odpowiedz
  • WS(2012-01-30 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jest jeszcze jakaś grupa zawodowa, której można coś zabrać.

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2012-01-30 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    Swietnie, 5 lat studiów, na wydziałe fizyki , kredyt studencki , bo w domu nie było tyle pieniędzy, żeby opłacić mieszkanie i ksiązki. Teraz praca po 8-10 godz. dziennie ponieważ uczę 13 klas (jedna godzina tygodniowo fizyki) i w każdej klasie muszę mieć ok. 6 ocen,żeby obiektywnie ocenić. Na konto mam wpływu 1700 zł. Nie mam swojego mieszkania i muszę wynajmować. Swietlana przyszłość. Mogłam ukończyć fryzjerstwo i otworzyć salon- żyło by się lepiej!!!

    Odpowiedz
  • g(2012-01-30 13:51) Zgłoś naruszenie 00

    jak stracę pracę i w zawodzie znaleść nie będę mógł to chętnie zostanę nauczycielem :-)

    Odpowiedz
  • nauczycielka(2012-01-30 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    aaa !!!
    A ty przeczytałeś/przeczytałaś ta sławną Kartę Nauczyciela?
    Czy przywilejem jest to, że nie można bez powodu wyrzucic nauczyciela z pracy? Prawo do wcześniejszej emerytury zabrano wszystkim, mimo,że prawo podobno nie może działać wstecz (patrz: policja).
    " emerytowany nauczycielu!
    Na emeryturze jesteś chyba od wieeelu lat. Nauczyciele mają oprócz 18 godzin PRZY TABLICY takze dodatkowe, obowiązkowe 2 karciane (bezpłatne) godziny a poza tym szereg innych zajęć i obowiązków szkolnych. Jeżeli naprawdę byłeś nauczycielem, to powinieneś o tym wiedzieć. Nasz urlop nazywa się wakacjami. A przecież gdyby inny pracownik wziął swój urlop w całości , całe 28 dni, to doliczając soboty i niedziele a także święta wypadające w tym okresie, to uzbierałoby sie na "wakacje" . Niewątpliwą zaletą jest też możliwośc skorzystania z urlopu w czasie, kiedy się człowiek sam zdeklaruje a nie w czasie letnim, kiedy wczasy są najdroższe, i za prace remontowe tzw. fachowcy biorą najwięcej. Powinien emeryt wiedzieć, że rok szkolny kończy się i zaczyna dla uczniów i nauczycieli w innym czasie. w końcu ktoś zajmuje się rekrutacją, i egzaminami poprawkowymi. O róznych radach i szkoleniach nie wspomnę.
    A może należy zazdrościć nauczycielom warunków pracy zapewnianych przez samorządy? Powinnam im dziękować za możliwość pracy we własnym domu (w szkole nie ma warunków), przacy na własnym sprzęcie, możliwości wspomagania szkoły własnymi materiałami. Na pewno każdy pracownik biurowy nam tego zazdrości. Redaktor piszący ten artykół też kupił sobie do pracy sprzęt , drukarkę etc. , na dodatek korzysta z 50% kosztów uzyskania przychodu ( nauczyciel nie ma prawa odpisać ani złotówki za sprzęt, którego wymaga się od niego do pracy).
    Nauczyciele są to przeważnie kobiety, to powód dlaczego się tak bezkarnie je obraża. Wstyd!

    Odpowiedz
  • ewa(2012-01-30 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    Radwan! Ciebie musiał ********** debil i musiała wysrać debilka. Przekazała ci w genach nienawiść do nauczycieli.

    Odpowiedz
  • wkurzona(2012-01-30 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    jeśli tak dobrze maja wszyscy nauczyciele, dlaczego wszyscy nimi nie zostalismy!!!??!!
    litosci ludzie I poczytajcie Karte Nauczyciela ( ZE ZROZUMIENIEM!!
    pensum nauczyciela to 40 godz/tydzień z czego 18 godzin to bezpośrednio z uczniami (przy tablicy) a pozostale to dyzury na korytarzach, toaletach (nie ma czego zazdrowscic) rady pedagogiczne, zebrania komisji, z rodzicami, tworzenie papierologii, egzaminy poprawkowe etc.
    koszmarna odpowiedzialność za drugiego czlowieka, ktory obrzuca Cie na kazdym kroku wyzwiskami i wszystko ma w nosie!! po 30 latach pracy na prawde ma sie dosyc...
    poza tym od rana nauczyciel w pracy musi byc przytomny i odpowiedzialny...prowadzi zajecia, wychowuje, utrzymuje dyscyplinę...nie moze rozpoczącząc dnia od prasy, kawki, papierosa, potem znowu kawki, nk i fb... i nie ma przerwy na lunch...nie bedzie sie gapil w monitor komputera..bo ma przed sobą klase...zywych ludzi!!
    zapraszam wszystkich na 6 lekcji dziennie do szkoly tylko na jeden tydzien...zobaczycie jak to jest...albo jeszcze lepiej!! mozecie sie przekfalifikować!!! przeciez tak dobrze maja ci wstrętni wasi nauczyciele!!! ponoc kazdy głupi moze nim zostac!! zachęcam!:) pensja nauczyciela dyplomowanego z 15 letnim doswiadczeniem wciąz wynosi 2970 brutto i BARDZO DOBRZE, ZE PRZYNAJMNIEJ SA WAKACJE I FERIE !! hmmm..ponoc wiecej zarabia sie pracując na wozkach widlowych..to prawda??

    Odpowiedz
  • jan1975(2012-01-30 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli ktoś zazdrości pewnej grupie zawodowej i nie tylko zawodowej, że korzysta z możliwości prawnych sytemu ochrony zdrowia, to niech się do tej grupy przyłączy i niech też korzysta. Jeżeli ktoś zapłacił z góry za prenumeratę gazety, a potem czyta takie niczego nie wnoszące informacje napisane przez dziennikarza, nie mającego pojęcia o czym pisze, to też może skomentować to w następujący sposób: "dziennikarze nadużywają swoich praw i wykorzystują prenumeratorów". Reklamacji się złożyć nie da, ponieważ towar w postaci prenumeraty już został w przedpłacie kupiony. Wątpliwa jest tylko jego jakość. "Obyś cudze dzieci uczył i - zgodnie z żądaniami wielu rodziców - wychowywał (bo szkoła też podobno jest od tego). Nie jestem nauczycielem. Szanowny dziennikarzu. Postudiuj, opanuj wiedzę, zaangażuj się i popracuj po kilka lat jako nauczyciel w kilku szkołach. Wtedy pisz na podstawie swoich doświadczeń.

    Odpowiedz
  • xxx(2012-01-30 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    "45: Oburzony z IP: 80.55.246.* (2012-01-30 12:13)

    Pozabierać te przywileje i to wszystkim - wszyscy mamy takie same żołądki"

    zgadza się, wszyscy mamy równe żołądki więc wszystkim jednakowa placa, 1200zł na rękę,
    śmieszne co?

    jeden zarabia więcej inny ma przywileje, nauczyciel rozpoczynający prace w szkole ma 1500zł na rękę, po 20 latach 2400zł wielu po zawodowce zaśmiałoby ci się w twarz za taką propozycję

    Odpowiedz
  • Nauczyciel z pasją(2012-01-30 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    A może pan Radwan napisze wreszcie o nauczycielach z pasją, jest nas wielu. Każdą wolną chwilę poświęcamy na to, aby uatrakcyjnić nasze lekcje, szukamy nowości, wprowadzamy coraz więcej lekcji z wykorzystaniem multimediów, realizujemy różne projekty edukacyjne... To już nie ta szkoła, którą ten pan pamięta. Współczesnej szkole i współczesnym nauczycielom stawia się coraz wyższe wymagania... Ciekawe czy pan Radwan umiałby tak poprowadzić lekcję, aby zainteresować nią dzieciaki w podstawówce - karmione komputerowymi i internetowymi gniotami, młodzież w gimnazjum, która jest bardzo wymagająca, i wreszcie młodzież ze szkół średnich, która zagubiona we współczesnym świecie, nie wie, co ma ze swoją przyszłością zrobić. Skoro pan Radwan jest takim "oświeconym" ekspertem oświatowym, to niech wreszcie napisze o ww nauczycielach... A może temat okazałby się niewygodny, bo nagle by się okazało, że to co do tej pory opublikował nijak ma się do rzeczywistości?
    Ja nie muszę mieć przywilejów z "KN", ale wtedy jadę sobie na urlop, kiedy mi się to podoba, a spodobałoby mi się w okresie wystawiania ocen, miałabym 4 dni tzw. "urlopu na żądanie", mogłabym mieć urlop bezpłatny, mój dom nie byłby składowiskiem makulatury, bo miałabym warunki w szkole do posprawdzania testów, ćwiczeń, zeszytów, kartkówek... Komputer w klasie, nie musiałabym po południu organizować wywiadówek i innych spotkań z rodzicami, bo jak każdy urzędnik przyjmowałabym w godzinach mojego urzędowania... Oj, byłoby super! Ale, czy wtedy pan Radwan nie znalazłby kolejnego tematu do oczerniania nas. Znalazłby i to w 100%.

    Odpowiedz
  • Kżdy zawód jest dla ludzi(2012-01-30 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam czytam i jestem przerażony tym wszystkim.
    Może najlepiej zróbmy pikietę i zlikwidujmy zawód nauczyciela, bo w końcu jest tylu świetnych dziennikarzy którzy aż się palą do przejęcia roli nauczycieli. Albo jeszcze lepiej nasza kochana młodzież ma dostęp do internetu a tu wszystko jest po co tracić czas na siedzenie w szkole wykorzystają całą wiedzę płynącą z internetu. Państwo zaoszczędzi a dziennikarze zajmą się naprawdę tym co jest najbardziej aktualne w kraju i pomogą rozwiązać wszystkie problemy naszym politykom w którzy nie radzą sobie, bo nie chodzili do szkół i świetnie na tym wyszli, dlatego zlikwidujmy szkoły a będzie super, Państwo zaoszczędzi a dziennikarze stracą temat na którym się skupiają przynajmniej raz na miesiąc.
    A tak na koniec każdy może skończyć studia pedagogiczne i zacząć pracować z naszą kochaną młodzieżą. To nie jest zamknięty krąg do którego nie ma dostępu, każdy może spróbować tego miodu i tych wakacji czyli urlopu. Zapraszam, nauczycieli brakuje w wielu szkołach.
    Każdy z nas sam sobie wybrał zawód i go wykonuje, a do zawodu nauczyciela trzeba mieć jeszcze powołanie, jeśli go niema to taki nauczyciel ulega szybkiemu wypaleniu i ucieka ze szkoły.

    Odpowiedz
  • xxx(2012-01-30 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    "31: Stenia z IP: 83.10.220.* (2012-01-30 10:41)

    Te roczne urlopy - płatne to jakaś paranoja. Znam nauczycieli którzy ten czas wykorzystują na zwiedzanie świata. "

    a co mają robić? w łóżku leżeć?
    ogarnij się kobieto, im nie wolno na tym urlopie podejmować jakiejkolwiek pracy. w czasie normalnej pracy nie maja czasu na wyjazdy, ty możesz brać urlop w dowolnym terminie, oni go mają narzucony w najdroższym sezonie, nie dziwię się, że wykorzystują go kiedy mogą pojechać gdzieś nawet za 1/3 ceny.

    I zamiast pluc na nauczycieli zastanówcie się czy nie pownniście sie sami domagać podobnego prawa, w skandynawi jak się poczujesz wypalona w pracy dostajesz roczny urlop, jak nie pomoże to kolejny rok. A w Polsce co masz?
    Tej polski jad cię zabije przed emeryturą, zastanów się.

    Odpowiedz
  • pracodawca(2012-01-30 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    czy to takie dziwne? Ja się im nie dziwię, robią tak jak wszyscy.
    przecież tak jest wszędzie, gdy tylko jakikolwiek prezesik lub urzędnik czuje, że będą problemy nagle ciężko i przewlekle zaczyna chorować.
    Policjanci podobnie, caly czas wielu jest na chorobowym, platnym w dodatku 100% i nikt nie ma nawet prawa ich skontrolować.

    A nauczyciel przecież sam sobie zwolnienia nie może wystawić, musi być do tego lekarz. Może uszczelnienie systemu należałoby tam przeprowadzić i wprowadzić kontrolę każdego lekarza. Wystawiasz lewe zwolnienie, tracisz kontrakt. W skali kraju wystarczą 2-3 takie przypadki i po problemie. Czemu nikt za medyków się nie bierze? Przecież każdy chbya zna cennik lewych zwolnień.

    Odpowiedz
  • forumowicz(2012-01-30 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    Gratuluję kolejnego "świetnego tematu", nie tak dawno był o darmowych laptopach od wydawnictw edukacyjnych.Tak trzymać,to ulubiona do ataków grupa społeczna.Może by podać jaka jest kwota wypłacanych zasiłków chorobowych wyłudzanych przez chroniących się przed zwolnieniem lub innych lewych świadczeń społecznych? Jak jesteśmy precyzyjni to do końca.A co do czasu pracy to zapraszam do sprawdzania klasówek,matur próbnych, uczestnictwa w radach pedagogicznych do 20,wywiadówek,dni otwartych szkoły, rekrutacji internetowej w lipcu,egzaminów poprawkowych w sierpniu,konkursów,olimpiad,opieki całodobowej na wycieczkach i pracy z klasami po 35 uczniów na drugą zmianę.Zapraszam,róbcie karierę w tym zawodzie.Panowie dziennikarze pamiętajcie jaki jest wysiłek włożony w pracę z grupą kilkudziesięcioosobową bez możliwości jakiejkolwiek chwilowego wyłączenia się i odpoczynku.

    Odpowiedz
  • ?(2012-01-30 12:52) Zgłoś naruszenie 00

    ja bardzo proszę o artykuł dotyczący przywilejów służb mundurowych, z poważaniem nauczyciel z 15-letnim stażem pracy i bez wykorzystanego urlopu zdrowotnego

    Odpowiedz