Nauczyciele nadużywają prawa do leczenia. Płacimy wszyscy

autor: Artur Radwan30.01.2012, 07:25; Aktualizacja: 30.01.2012, 09:22

Samorządy uważają, że za urlop nauczyciela dla poratowania zdrowia powinien płacić ZUS. O jego przydzieleniu mogłaby decydować komisja, a nie lekarz rodzinny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (150)

  • zu(2012-02-03 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    i po co się rzucać że nauczyciel ma przywileje? przecież w życiu każdy ma wybór, nie? zdaję maturę, wybieram studia, kto mi zabroni iść na pedagogikę? dostaję pracę (he he, jasne, bo szkoły to aż się proszą o nowych pracowników) i mam przywilej. siedzę, sprawdzam klasówki, zeszyciki, chodzę na konferencje, zebrania, szkolenia. kramik zamykam z ostatnim petentem i mam wolne. mogę pojechać na wakacje w szczycie sezonu, no trochę mnie na nie nie stać, bo w lipcu to drogo, ale co tam. MAM PRZYWILEJE!

    Odpowiedz
  • KoRa(2012-02-03 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się ,zwolnić wszystkich nauczycieli . Komu są oni potrzebni? Nie potrafili nauczyć myślenia ,dlatego każdy pisze to,co inny mu zasugeruje.A ponadto bogaci wyślą dzieci za granicę , a biedny ma być robolem. Nie musi czytać, pisać , bo po co? Propozycja :należy przeprowadzić referendum w sprawie zamknięcia szkół i zwolnienia wszystkich nauczycieli!! Kto jest za niech się wpisuje!!!

    Odpowiedz
  • Anna(2012-02-03 01:08) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet z wysoka pensja i tymi licznymi przywilejami,nie chcialabym uczyc w szkole i uzerac sie z gromada rozwydrzonych dzieciakow.Wystarczy ,ze odbieram czasem ze szkoly mojego siedmioletniego wnuczka i widze co sie tam dzieje. HORROR !!! Te najmlodsze i najmniejsze dzieci ,ledwo uchodza z zyciem przed tabunami gzacych sie " kobyl i ogierow ".

    Odpowiedz
  • zdrowy(2012-02-02 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jak można nadużywać prawa do leczenia? Autorze puknij sie w lepek. Tylko mózgu sobie nie odbij.

    Odpowiedz
  • Bubba(2012-02-02 00:58) Zgłoś naruszenie 00

    To Ja Państwu życzę żeby Was wszystkich Chińczycy zalali. Będą pracować za złotówkę miesięcznie. Tylko pamiętajcie o jednym. Od razu dadzą Wam dokument do podpisu a tam sam maczek tak niezrozumiały, że szok 1000 stron :) Na przeczytanie dokumentu 15 minut. Choćbyście się ze...ali nie dacie rady Podpisujecie a tam napisane, że np godzicie się na wszelkie metody wychowawcze stosowane przez szkołę mające na celu zdyscyplinować Twoje dziecko. Dzień szkolny trzylatka 6:00 rano do 18 wieczór w tym 4 lekcje a potem wytwarzanie koralików. Dzień licealisty 5:00 do 21:00 4 lekcje potem sprzątanie ulic szczoteczkami do zębów. Pójdziecie zaprotestować. Przecież się Pan zgodził Jest podpis na umowie. Zechcecie zabrać dziecko ze szkoły dostaniecie 1000 000 PLN kary umownej za rozwiązanie umowy. Wakacje dla dzieci hahahahaha zapomnijcie Państwo Ferie w kosmos poszły. Nawet na Boże Narodzenie wolnego nie będzie. Życzę Państwu opluwaczom właśnie takiej Polskiej szkoły Będzie tanio (1 zł miesięcznie każda szkoła).

    Odpowiedz
  • Iwa(2012-02-02 00:43) Zgłoś naruszenie 00

    "Nadużywają..., nie dość..., aż o dwa tysiące..., co więcej..., zaledwie rok...
    Opisując nauczycieli, autor z całą dosadą używa pejoratywnych określeń, przez co pośrednio nazywa ich oszustami i naciągaczami. Najprostsza droga do wzbudzania niechęci społecznej do tej grupy zawodowej. Nieładnie.

    "Z uzyskaniem prawa do urlopu na poratowanie zdrowia pedagog nie ma większego problemu." - No nie ma. Musi tylko BYĆ CHORY w stopniu uniemożliwiającym mu pracę zawodową, co musi być udokumentowane historią choroby, specjalistycznymi badaniami i konsultacjami. A i tak dyrektor może się od lekarskiego orzeczenia odwołać. Zdawałoby się czytając artykuł, że nauczyciele przychodzą do lekarza po roczny urlop zdrowotny i dostają go równie łatwo jak receptę na maść na pryszcze.

    "Nauczyciele chętnie z przywileju korzystają" - jak muszą to korzystają. Tak jak inni ze świadczenia rehabilitacyjnego np.

    Odpowiedz
  • Bubba(2012-02-02 00:35) Zgłoś naruszenie 00

    To Ja Państwu życzę żeby Was wszystkich Chińczycy zalali. Będą pracować za złotówkę miesięcznie. Tylko pamiętajcie o jednym. Od razu dadzą Wam dokument do podpisu a tam sam maczek tak niezrozumiały, że szok 1000 stron :) Na przeczytanie dokumentu 15 minut. Choćbyście się zwinęli w chiński paragraf nie dacie rady Podpisujecie a tam napisane, że np godzicie się na wszelkie metody wychowawcze stosowane przez szkołę mające na celu zdyscyplinować Twoje dziecko. Dzień szkolny trzylatka 6:00 rano do 18 wieczór w tym 4 lekcje a potem wytwarzanie koralików. Dzień licealisty 5:00 do 21:00 4 lekcje potem sprzątanie ulic szczoteczkami do zębów. Pójdziecie zaprotestować. Przecież się Pan zgodził Jest podpis na umowie. Zechcecie zabrać dziecko ze szkoły dostaniecie 1000 000 PLN kary umownej za rozwiązanie umowy. Wakacje dla dzieci hahahahaha zapomnijcie Państwo Ferie w kosmos poszły. Nawet na Boże Narodzenie wolnego nie będzie. Życzę Państwu opluwaczom właśnie takiej Polskiej szkoły Będzie tanio (1 zł miesięcznie każda szkoła).

    Odpowiedz
  • Stanisław(2012-02-01 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    "Karta nauczyciela" to zbiór przywilejów leniwych udających zapracowanych cwaniaków, którzy po siedmiu latach pracy są osobami chorymi i wymagającymi rocznej rekonwalescencji. Jeżeli tak jest, to decyzję indywidualną o takim urlopie winien wydawać lekarz orzecznik ZUS a nie kolega lub znajomy, którego dzieci niejednokrotnie uczęszczają do szkoły w której ten "nieszczęśnik" wymagający poratowania zdrowia uczy. Zmiany w Karcie winny nastąpić jak najszybciej i powinny skutkować w uzasadnionych przypadkach decyzją rentową np. rentą okresową wynikającą z czasowej niezdolności do pracy. Wtedy zamiast 3000 złotych wypłacano by 654 zł jak w przypadku innych bardziej narażonych na utratę zdrowia zawodach. Wtedy zasada równości i sprawiedliwości społecznej będzie miała zastosowanie również do tej grupy zawodowej jako jedynej wyjętej spod prawa.

    Odpowiedz
  • ...(2012-02-01 00:15) Zgłoś naruszenie 00

    co powiecie na 15h tygodniowego pensum dla nauczyciela liceum we Francji? Tez obiboki i lenie ci Francuzi, tylko z 5x większą płacą.

    Odpowiedz
  • aw(2012-01-31 21:49) Zgłoś naruszenie 00

    do 87 alik czy ty coś wiesz o systemach edukacyjnych w Europie czy tylko tak palnąłeś żeby zabłysnąć tą UE? Radzę poczytac a mina ci zrzednie bo okaże się, że te mityczne przywileje i nieróbstwo to jedna wielka ściema i nie tylko w Polsce istnieje coś na kształt KN.
    Ludzie jak się nie znacie to nie piszcie głupot.

    Odpowiedz
  • aw(2012-01-31 21:43) Zgłoś naruszenie 00

    Widzisz sarna jak łatwo dałaś sobie wmówić, że nauczyciel pracuje 18 godzin. Ja wczoraj i dzis tylko w szkole pracowałam w sumie 16 godzin. No to jutro tylko 2 i koniec pracy w tym tygodniu. Marzenie. Ale nikt (prawie nikt) nie chce słuchać kiedy się tłumaczy jak to jest z tymi 18 (zresztą nie 18 tylko 20) godzinami.
    Radwan pierwszym manipulatorem RP.

    Odpowiedz
  • sarna(2012-01-31 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    Kazdy ma prawo do napisania komentarza ,ale lubie ludzi powaznych i obiektywnych fakt ze nauczyciele policjanci czy inna grupa uprzywilejowana ma lepiej i nie da sie tego ukryc .Kazdy ma odpowiedzialna i stresujaca prace ale dlaczego ja mam 40 godz tygodniowo pracowac a p.nauczycielka 18 .Jakos nie przemawia do mnie argumentacja p.nauczycieli sory .Dlatego brak kasy bo wiecej ludzi jest kombinujacych niz pracujacych jak to w polsce bywa i nazywamy to normalka ,sie nalezy bo ma prawo .
    Totalna patologia
    ciężko pracują, wolne weekendy, ferie, wakacje jeszcze płatne urlopy roczne na koszt podatników.Chore przywileje już dawno powinny być zlikwidowane

    Odpowiedz
  • Pracodawca(2012-01-31 17:42) Zgłoś naruszenie 00

    A może tak dla równowagi porównać sytuację prawną i status materialny nauczycieli w innych krajach n.p. Grecji tam jest kryzys a może Portugalia ?
    O Francji, Szwecji, USA czy krajach Azji okaże się iż Polska jest na samym końcu tej listy.
    Coraz częściej mam wątpliwości czy dziennikarstwem w Waszej gazecie zajmują się w pełni kompetentni dziennikarze czy już tylko niedouczone pismaki.W ilu samorządach zmniejszono zatrudnienie w wydziałach edukacji ? skoro mniej dzieci to teoretycznie mniej potrzeba ludzi do pracy ! Może polikwidowaliby po jednym członku zarządu.
    Wasz artykuł przypomina pracę na zamówienie a to już jest świństwo o etyce nie wspominam.

    Odpowiedz
  • Asnar(2012-01-31 17:09) Zgłoś naruszenie 00

    Nagonka na nauczycieli trwa. Po 25 latach nienagannej pracy w liceum zostanę zwolniony i w wieku 50 lat mam sobie wymyślić nowy pomysł na życie. A mówiłem, że głosowanie na POpaprańców to samobójstwo. Słyszałem, że nie, że jakoś to będzie. No to wyszło szydło z worka. A pan, panie Radwan jest jedynie narzędziem w ręku ryżego. Obserwuję jadowite artykuły GPrawnej od miesięcy. Typowe szkukanie kozła ofiarnego przed wprowadzeniem zagłady polskiej oświaty.

    Odpowiedz
  • MELA(2012-01-31 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    RZĄD POLSKI MA MAŁO SUKCESOW PO 1999 ROKU. ALE UDAŁO MU SIE W 100% SKŁOCIĆ NARÓD. A O TO CHODZI JAK SIE LUDZIE ZACZNA NIENAWIDZIEĆ TO ŁATWIEJ BĘDZIE NIMI RZĄDZIĆ. NIE ZAZDROSZCZĘ NAUCZYCIELOM NICZEGO BO WIEM JAK WYGLĄDA PRACA W SZKOLE. OD WRZASKU NA PRZERWACH CHYBA BYM NIE WYTRZYMAŁA PSYCHICZNIE . A PROWADZIC ZEBRANIA RODZICÓW DLA KTÓRYCH NAUCZYCIEL JEST NIKIM TO BYŁABY PORAZKA.

    Odpowiedz
  • XYZ(2012-01-31 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    cd. p Stonera...to także płata za media, remonty, zakupy pomocy dydaktycznychw każdej placówce oświatowej..

    Odpowiedz
  • stoner(2012-01-31 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoła to nie tylko nauczyciele. To pracownicy obsługi, administracji, media itd.,

    Odpowiedz
  • ...(2012-01-31 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    I jeszcze to:

    "Planowana wysokość części oświatowej subwencji ogólnej dla j.s.t. w roku 2012 to 38.711.095 tys. zł. Z podziału ogólnej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej wyłączona zostanie rezerwa w wysokości 0,25%, tj. 96.779.920 zł. W efekcie do samorządów trafi 38.614.315.080 zł,..."

    Czyli jest to kwota pozwalająca na wypłacenie każdemu nauczycielowi pensji dyrektorskiej (proszę sobie sprawdzić w oświadczeniach majątkowych dyrektorów) a tymczasem p. R krzyczy w wielu artykułach, że subwencja nie wystarcza na pensje i nauczyciele dobijają samorządy.

    Odpowiedz
  • ...(2012-01-31 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    I jeszcze niezauważony artykuł z gazety prawnej w którym wyraźnie jest napisane nie jest on autorstwa pana R.), że środki z subwencji są wystarczające a nawet przewyższają potrzeby i samorządy wykorzystują te środki na inne cele:

    praca.gazetaprawna.pl/artykuly/27828,nik_subwencja_pozwala_na_realizacje_podstawowych_zadan_edukacyjnych.html

    Odpowiedz
  • ...(2012-01-31 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    patrzcie jak dajecie sobą manipulować:

    "Opinia publiczna na temat stylu sprawowania władzy w Polsce jest jednoznacznie zła. Tyle że dotąd udawało się oburzenie społeczne skutecznie rozładowywać poprzez antagonizowanie grup społecznych i zawodowych. I nie jest to tylko metoda obecnej koalicji, również ta siła polityczna, która szczyci się Solidarnością w herbie, działała identycznie.
    Gdy lekarze i farmaceuci protestowali przeciwko absurdalnym przepisom recepturowym, sprawnie przedstawiono to jako dbałość o partykularne interesy środowiska medycznego. Gdy nauczyciele upominają się o prawa gwarantowane przez Kartę Nauczyciela, co chwilę ukazują się artykuły pokazujące ich jako darmozjadów, pracujących po ledwie kilkanaście godzin tygodniowo i dysponujących luksusowymi dwumiesięcznymi wakacjami. Gdy polityka komercjalizacji i prywatyzacji paraliżuje polskie koleje, winnymi okazują się leniwi kolejarze. Gdy nowelizacja ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej wyłącza aktorów spod działania Kodeksu pracy – usłużni eksperci dowodzą demoralizacji środowiska artystycznego, przywiązanego do rozwiązań komunistycznych. Realne ludzkie problemy wypalają się w ten sposób we wzajemnych swarach. "

    http://www.krytykapolityczna.pl/MaciejNowak/Holdyswysiadka/menuid-350.html?bo=1

    Odpowiedz