Ostrowska przekazała PAP, że "decyzja dotycząca ograniczenia funkcjonowania szkół jest niezwykle trudna, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że nic nie zastąpi kontaktu ucznia z nauczycielem, bezpośrednio w szkole".

"Jednak zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia ograniczenie działalności szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych pozwoli na zmniejszenie liczby interakcji i zmniejszy rozprzestrzenianie się wirusa. Wszystkie działania rządu są w tej chwili podporządkowane bezpieczeństwu i ochronie zdrowia Polaków" - podkreśliła.

Przypomniała, że stosownie do ogłoszonych w czwartek obostrzeń, uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, będą mieli lekcje na odległość. Natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, będą uczyli się w trybie mieszanym.

Zmiany w funkcjonowaniu tych szkół będą obowiązywały od poniedziałku, 19 października 2020 r. do czasu obowiązywania strefy żółtej i czerwonej na danym terenie.

"Szczegóły dotyczące ogólnych zasad pracy w systemie mieszanym zostaną określone w przygotowywanych przez nas rozporządzeniach" - podkreśliła Ostrowska.