Dostępne w internecie dla każdego, kto rozumie i komunikatywnie posługuje się językiem angielskim. Oferowane często przez elitarne uczelnie z USA. Darmowe, choć za certyfikat trzeba nieco zapłacić. Czym są kursy MOOC i gdzie ich szukać?

Jak zwiększyć swoje szanse na awans zawodowy lub znalezienie nowej pracy albo po prostu rozwinąć swoje zainteresowania? Zapisać się na kurs - banalne. Najlepiej zdalny i w miarę niskokosztowy. Wśród wielu ofert warto zrobić przegląd tego, co oferują dziś (w większości amerykańskie) platformy z otwartymi zasobami edukacyjnymi. Platformy z kursami typu MOOC.

Dostęp do kursów typu MOOC (ang. Massive Open Online Course) jest zazwyczaj darmowy, a więc bez opłat można: dołączyć do kursu, otrzymać materiały, wysłuchać wykładów, wykonać ćwiczenia i zadania wraz z innymi kursantami, czasem również możliwe jest wykonanie darmowego sprawdzenia nabytej wiedzy. Zapłacić trzeba zazwyczaj tylko, jeśli chcemy otrzymać dokument (np. certyfikat, dyplom) potwierdzający poziom zdobytej wiedzy (zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu dolarów / euro).

Długość trwania takiego kursu to przeciętnie kilka-kilkanaście tygodni, po kilka godzin tygodniowo. W miarę upływu czasu liczba aktywnych uczestników danego kursu zazwyczaj znacząco spada i pod koniec zostają osoby najlepiej zmotywowane. Warunkiem koniecznym jest przynajmniej średniozaawansowana znajomość języka angielskiego, który zdecydowanie dominuje jako język wykładowy. Znacznie rzadziej wyszukać można kursy w innych językach, np. chińskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim czy portugalskim.

Czego można się nauczyć na platformach typu MOOC? Są ich tysiące, a więc tematyka jest bardzo różnorodna. Od klasycznej nauki języków obcych, umiejętności miękkich, przez podstawy mikroekonomii, statystyki, kursy biznesowe, aż po kursy IT czy inżynierskie.

Kursy MOOC. Gdzie ich szukać?

Do najpopularniejszych i największych platform edukacyjnych oferujących darmowe kursy online należą: edX, Coursera, FutureLearn oraz Udacity.

edX

edX (www.edx.org) to platforma edukacyjna założona przez dwie elitarne uczelnie amerykańskie: Uniwersytet Harvarda oraz MIT (Massachusetts Institute of Technology). Obecnie oferowanych jest ponad 2,5 tysiąca kursów, których dostawcami jest ponad 100 renomowanych uczelni i instytucji naukowych.

Coursera

Coursera (www.coursera.org) to największa platforma oferująca masowe otwarte kursy online. Znajdziemy tu ścieżki edukacyjne przygotowane przez wiele elitarnych uczelni z USA takich jak m.in.: Uniwersytet Duke’a, Uniwersytet Kalifornijski, Uniwersytet Columbia, Kalifornijski Instytut Techniczny, Uniwersytet w Princeton, Uniwersytet Stanforda czy Uniwersytet Yale’a. Z platformy skorzystało już ponad 50 milionów osób. Do wyboru mamy ponad 4 tysiące kursów

FutureLearn

FutureLearn (www.futurelearn.com) oferuje kursy z takich kategorii jak: biznes i zarządzanie, nauczanie, ochrona zdrowia i medycyna oraz IT.

Udacity

Udacity (www.udacity.com) to platforma, której specjalnością są kursy z szeroko pojętej informatyki, w tym: programowanie i zastosowania sztucznej inteligencji.

Zajrzeć warto także na platformę Alison (alison.com). Dostępne tam kursy uporządkowane są w kategorie: nauka języków, nauka, technologie IT, zdrowie, humanistyka, kursy biznesowe, matematyczne, marketingowe oraz dotyczące stylu życia. Obok podstawowej oferty dostępnej nieodpłatnie,

Z polskich platform z otwartymi kursami online odnotować należy projekt navoica.pl, która oferuje niestety tylko 10 tematów.

Wady i zalety

Masowe, otwarte kursy online mają swoje zalety i ograniczenia. Niewątpliwe zalety: MOOCs są darmowe, dostępne online, a wśród wielu przeciętnych można znaleźć te na przyzwoitym lub wysokim poziomie dydaktycznym.

Podstawowym ograniczeniem jest bariera językowa, ponieważ lwia część kursów realizowana jest w języku angielskim. Trzeba też pamiętać, że wśród tysięcy e-kursów wiele prezentuje przeciętny poziom i przed wybraniem tego jednego, dopasowanego do naszych oczekiwań, warto sprawdzić kilka platform.