Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype ma taką samą wartość, jak ta przeprowadzona twarzą w twarz - też może nam zapewnić pracę marzeń. Zwłaszcza w dużych firmach, w których oddziały są porozrzucane po całym świecie, rekrutacja online to standard, w którym trzeba się odnaleźć. Eksperci Jobs Plus podpowiadają, jak się przygotować do wirtualnego spotkania z rekruterem.

Zadbaj o sprawy techniczne.

Odpowiednio wcześniej sprawdź, czy działa sprzęt. 5 minut przed rozmową to nie najlepszy czas, by stwierdzić, że nie masz połączenia z Internetem. Jeżeli w trakcie rozmowy napotkasz problemy techniczne, warto o nich od razu informować rekrutera. Lepiej poprosić o powtórzenie pytania jeszcze raz, niż odpowiedzieć na nie źle, bo coś przerwało.

Ubierz się odpowiednio.

Rozmowę kwalifikacyjną przez Skype pewnie odbywasz w domowym zaciszu, ale to nie zwalnia cię z odpowiedniego ubioru. Zwykle rekruter widzi nas tylko od pasa w górę, ale spodnie są absolutnie niezbędne. Ubranie się w pełen strój (nawet łącznie z butami) pozwoli również zachować odpowiednią postawę podczas rozmowy.

Sprawdź widoczność.

Wybierz neutralne i czyste pomieszczenie. Sprawdź, co rekruter zobaczy w kadrze: najlepiej by nie było to rozesłane łóżko czy porozrzucana po podłodze bielizna. Upewnij się również, że ty sam jesteś w pełni widoczny i dobrze oświetlony.

Słuchaj aktywnie.

Jest to szczególnie ważne w czasie rozmowy wideo, gdy rekruter nie ma z tobą bezpośredniego kontaktu. Zatem pokazuj swojemu rozmówcy, że słuchasz: przytakuj, kiwaj głową – po prostu dawaj znać, że jesteś. Nie bój się też uśmiechać - to dobry sposób na rozluźnienie atmosfery i wzbudzenie sympatii rozmówcy.

Utrzymuj kontakt wzrokowy.

Inaczej niż w bezpośrednim spotkaniu, rozmowa na Skypie odbywa się praktycznie dosłownie „twarzą w twarz”, a błądzenie wzrokiem jest znacznie bardziej widoczne niż w sytuacji klasycznego wywiadu. Sam zresztą przekonasz się, że po kilku minutach, Twoja mimika i reakcje będą całkiem naturalne.

Skoncentruj się.

Może się to wydawać oczywiste, ale w czasie rozmowy kwalifikacyjnej nie zajmuj się niczym poza nią. Pamiętaj o przygotowaniu swojego otoczenia: pokoju, telefonu, ale również komputera. Wyłącz wszystkie rozpraszacze: komunikatory, portale społecznościowe, pocztę. Uprzedź też o rozmowie domowników: nie chcesz chyba, by ktoś z nich stał się mistrzem drugiego planu?

Bądź przygotowany.

Jak na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, tak i tu ściąganie jest niedopuszczalne. Choć może ci się wydawać inaczej, to rekruter zobaczy, jeśli będziesz czytać z notatek lub googlować odpowiedzi na jego pytania. Nic stoi jednak na przeszkodzie, byś miał przed sobą swoje CV czy inne dokumenty aplikacyjne. Podobnie jak w przypadku rozmowy na żywo, będą pomocne w uporządkowaniu rozmowy i uchronią Cię przed gorączkowym poszukiwaniem dat.

Zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną przez Skype już nikogo nie powinny dziwić. To komfortowe i użyteczne rozwiązanie zarówno dla rekrutera, jak i kandydata - spotkanie odbywa się bez wychodzenia zza biurka. Jeśli jeszcze nie doświadczyłeś takiej rozmowy, to pewnie tylko kwestia czasu. W każdym razie życzymy powodzenia!

Aneta Dziadkowiec, http://jobsplus.pl/