Rodzicu! Płacz i płać za prywatne przedszkole za czas epidemi koronawirusa

autor: Artur Radwan25.03.2020, 00:48; Aktualizacja: 25.03.2020, 07:48
Schody zaczynają się w prywatnych placówkach, gdzie 75-proc. dotacja od samorządu bez dodatkowego czesnego nie wystarczy na pokrycie wynagrodzeń nauczycieli i obsługi.

Schody zaczynają się w prywatnych placówkach, gdzie 75-proc. dotacja od samorządu bez dodatkowego czesnego nie wystarczy na pokrycie wynagrodzeń nauczycieli i obsługi.źródło: ShutterStock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obliczu epidemii łagodzi stanowisko sprzed dekady. Właściciele niepublicznych placówek powinni zwracać rodzicom opłaty za posiłek, ale mogą pobierać czesne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (107)

 • Baśka(dzisiaj 12:20) Zgłoś naruszenie 00

  U nas przedszkole jest małe, jednogrupowe i nie ma rozdziału na żywienie i czesne. Normalnie płacimy 1300 zł za miesiąc a teraz od kwietnia 750 zł . Z tego co się orientuję, nikt z rodziców nie protestował, ja też. Chcę, żeby moje dziecko miało gdzie wrócić po epidemii.

  Odpowiedz
 • Roma(2020-03-31 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  Kochani, jakie kwoty zaproponowały wasze przedszkola w czasie zawieszenia zajęć?. Dostałam dzisiaj informację o 20 % zniżce na kwiecień, maj też, jeśli to potrwa dłużej. Z 1200 zł mamy zniżkę 960 zł.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mli(2020-03-30 18:48) Zgłoś naruszenie 00

  Wszędzie "poza opłatami za wyżywienie". Ciekawa jestem, czy po tej pandemii będzie komu żywić dzieci.

  Odpowiedz
 • głos zozsądku(2020-03-29 10:32) Zgłoś naruszenie 310

  Zakładam, że rodzice, którzy się tu awanturują chcą zjeść ciastko i mieć ciastko. A tak się nie da. Zamiast tracić tu czas, niech korzystają z wyjątkowej chwili, którą mają w okresie pandemii i wypiszą w trybie natychmiastowym dziecko z prywatnej placówki. Rodzice nie muszą płacić, tylko że placówki na 100% nie będą kontynuowały umowy z rodzicem, który nie płacił, bo też mają takie prawo. Skutki pandemii dotkną wszystkie placówki, ale nie wszystkich rodziców. Przedszkola mają prawo pobierać opłaty w takiej wysokości w jakiej muszą w tym okresie zastoju, a rodzice mogą, ale nie muszą płacić. . Kto chce, ale z powodu pandemii nagle nie ma z czego płacić, niech poinformuje o tym placówkę, z pewnością uda się wynegocjować się kompromis. Kto nie chce, niech nie płaci. Każda ze stron ma prawo w trybie natychmiastowym wypowiedzieć umowę. Koniec dyskusji w tym temacie!

  Odpowiedz
 • Zainteresowana(2020-03-28 15:12) Zgłoś naruszenie 00

  Nie bardzo rozumiem skąd te 100% za opiekę i jaka ustawa reguluje te 20 % wypłacane przez ZUS ktoś mnie do informuje?

  Odpowiedz
 • ZAMIAST SIĘ PIENIĆ WYPISZCIE DZIECI-BĘDZIE SPOKÓJ(2020-03-28 13:30) Zgłoś naruszenie 450

  Rodzice, zamiast się pienić na dyrekcję prywatnych placówek wypowiedzcie umowę od zaraz i po sprawie. MACIE PRAWO! :) Oczywiście nie wiadomo co dyrekcja będzie miała do czego przyjąć was ponownie i czy będzie chciała z wami rozmawiać - MA PRAWO! :) A jeśli uda się przetrwać, to z pewnością opłaty dla rodziców nowozapisanych dzieci będą musiały być inne, niestety wyższe. Nikt nikogo nie trzyma na siłę w przedszkolu/żłobku, wypiszcie wasze dzieci i będzie spokój!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Kobieta pracujaca na kwarantannie (2020-03-27 19:55) Zgłoś naruszenie 22

  Doskonale zdaje sobie sprawe z sytuacji przedszkoli prywatnych ale niech szanownz dyrekcja tych placowek ze nam rodzicom tez sie ucięło , dochody spadly.... ja chce płacić czesne ale ze zniżka adekwatna do sytuacji na rynku s nie 30 pln mniej lub druga opcja 60 pln mniej bo zmienię zapisy dotyczące wyzywienia którego j tak nie ma.... zadam zwrotu poniesionych kosztow za zajecia dodatkowe i zwrot stawki żywieniowej za wszystkie dni z marca i kwietnia jak Jestesmy na kwarantanie art 495 Nie oczekuje zniżki 50% , anulowania czesnego ale przynajmniej tego o czy mowia paragrafy.... mam utrzymywać biznes właściciela przedszkola??? Kto utrzyma mnie... wynagrodzenie to nie tylko czesne za przedszkole, sa też starsze dzieci, kredyt na mieszkanie itd...

  Odpowiedz
 • KOMBINOWANIE BY NIE PŁACIĆ JEST NIEUCZCIWE ! (2020-03-27 17:23) Zgłoś naruszenie 579

  Idąc tokiem myślenia niektórych rodziców, nie chcących partycypować w kosztach opłat za przedszkole, to W OKRESIE EPIDEMI NIE POWINNIŚMY PŁACIĆ MIESIĘCZNYCH OPŁAT ZA PAKIETY MEDYCZNE -nie ma szczepień, przyjęć do lekarzy, badań-w przypadkach wymagających nagłej interwencji lekarskiej muszę radzić sobie sama. ŻĄDAJMY ZWROTU ZA BILETY MIESIĘCZNE, KWARTALNE -kupując usługę liczyłam na autobus, który zastał w okresie pandemii zawieszony, NIE PŁAĆMY PRACOWNIKOM ICH PENSJI - firma została zmuszona do zawieszenia działalności, z dotacji nie można ich opłacić, a przede wszystkim to za mało na utrzymanie przedszkola bez wpłaty rodziców. Oczywiście, to tylko retoryczne uwagi- NIE WYOBRAŻAM SOBIE, BY MOŻNA NIE ZAPŁACIĆ PRACOWNIKOM. A że prawo nie pozwala na niepłacenie wynagrodzeń - nawet w okresie zawieszenia placówki, to nie pozwoli rodzicom na niepłacenie ( w części oczywiście) czesnego w okresie pandemii. Kombinowanie, by nie płacić w części zobowiązań wynikających z czesnego jest nieuczciwe (żeby nie powiedzieć obrzydliwe)

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Maja(2020-03-27 13:20) Zgłoś naruszenie 3227

  Wszystkim nie znającym się na polskim prawie (zwłaszcza właścicielom prywatnych placówek) polecam artykuł "Opłata za prywatne żłobki, przedszkola i szkoły w czasie zawieszenia ich działalności. Porozumienie." na blogu r.pr. Jolanty Skrobowskiej :)

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • DURA LEX ET LEX(2020-03-27 10:53) Zgłoś naruszenie 675

  Do Dura lex et lex: Wypisujesz tu kolego bzdury, wysuwasz bezpodstawne oskarżenia i obrażasz. Otóż na stronie uokik są informacje "Co z czesnym za przedszkole lub żłobek" w sytuacji pandemii koronawirusa i niestety szanowni rodzice - PŁACIĆ - w części, ale płacić :( Oczywiście nie pełną kwotę czesnego, jest to sytuacja nadzwyczajna i obie strony muszą iść na kompromis. Cyt ze strony uokik: "...... W tej sytuacji każdy przypadek należy oceniać odrębnie - strony umowy muszą się zastanowić i porozumieć, w jaki sposób będą rozliczać koszty czesnego, by sprawiedliwie rozłożyć konsekwencje tej nieprzewidzianej sytuacji na obie strony. Pod uwagę należy brać negocjacje co do rozłożenia płatności na raty lub odraczanie terminów ich uiszczenia. W ocenie UOKiK wątpliwą jest dopuszczalność pobierania czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce. Np. opłaty za wyżywienie nie powinny być pobierane. Podobnie w przypadku zajęć dodatkowych, które w związku z epidemią się nie odbywają.." Zamiast pieniactwa dura lex et lex proponuję ochłonąć, doczytać umowę i póść po rozum do głowy, a jeśli nie, to: cyt: "W przypadku pojawienia się sporu ostatecznie o racji strony będzie rozstrzygał sąd."

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Dura lex et lex(2020-03-27 09:43) Zgłoś naruszenie 1433

  Ciekawe czy UOKiK wie, że gazeta prawna wypuscila taki artykul... Z tego co widzę na stronie UOKiK nie ma zadnego komunikatu w sprawie jakiegos zlagodzenia stanowiska... Ten serwis powinien sie raczej nazywac Gazeta Bezprawna

  Odpowiedz
 • TATTOO(2020-03-27 09:11) Zgłoś naruszenie 2448

  Wczoraj dzwoniłem do UOKiK. Powiedzieli mi, że ich stanowisko z 2008r nie uległo zmianie. Nie wiem skąd autor tego artukułu ma informacje że UOKiK złagodził zdanie. Artykuł chyba pisany na zamówienie prywatnych przedszkoli....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ZWIEŚMY WYPŁATY 500+NA POTRZEBY WALKI Z PANDEMIĄ (2020-03-27 07:30) Zgłoś naruszenie 9332

  Przecież rodzice w okresie pandemii korzystają z dodatkowego zasiłku od na dziecko do lat 8 na opiekę w wys. 100% wynagrodzenia (80% + 20% z zus)- warunek: dziecko zapisane do żłobka/przedszkola ( przedłużony zasiłek obowiązuje tylko w czasie przymusowego zamknięcia przedszkoli/żłobków! Państwo (czyli my podatnicy) płaci dodatkowy zasiłek 100 % wynagrodzenia rodzica, podtrzymuje wypłaty 500+ (a przecież mogłoby uchwalić ustawę kryzysową: w obliczu pandemii zawieszamy 500 + a pieniądze w tym czasie zasilą walkę z pandemią, zostawiamy 500+ tylko bezrobotnym rodzicom) Co państwo rodzice prywatnych placówek na to? Nie płacenie opłaty przestojowej w przedszkolu w okresie pandemii = wypisaniu dziecka z placówki, a to = nie przysługuje przedłużony zasiłek na opiekę nad dzieckiem do lat 8. Zgadzacie się państwo rodzice, ci którzy postanowili nie płacić za przedszkola. Drodzy rodzice, przy opłacie postojowej rodziców w wys. 0k 60% wpisowego przedszkole jest w stanie przetrwać max ok 3 miesiące, potem zostaje likwidacja miejsc pracy, wypowiedzenie umów najmu lokalu itp. A pandemia nie będzie chyba trwała wiecznie i co po kryzysie zrobicie państwo rodzice z dziećmi? Część rodziców dotychczas pracujących nie pójdzie do pracy, może 1/20 dostanie się do państwowego przedszk.do grupy ok. 30 osobowej z jedną panią, a może jakaś część znajdzie 3x droższą od przedszkola nianię. Zastanówcie się rodzice, co wy wyprawiacie....

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Właściciel p-la (2020-03-27 00:26) Zgłoś naruszenie 897

  Szanowni Rodzice, po 3 miesiącach będę bankrutem, dotacja dla przedszkola starcza mi na koszty pracownicze(36 osób), czynsz wynajmowanego lokalu i media oplacam z czesnego od rodziców. Stoję przed dylematem czy zwolnić pracowników i zostanę z lokalem, czy z pracownikami ale przed lokalem na który wydałam sporo kasy własnej i wzięłam kredyt aby go przystosować do wymogów sanitarnych i ppoż. Aby udało mi się utrzymać placówkę, konieczne jest wsparcie państwa albo czesne po 3 miesiącach podnieść z 700 zł do 1400 zł. Tylko kogo będzie na to stać.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Patrycja(2020-03-26 19:37) Zgłoś naruszenie 535

  Prywatne przedszkole to biznes, jak kazdy inny. Jesli rodzice maja trudna sytuacje, to przedszkole nie wykaze sie zrozumieniem i nie obnizy czesnego na kilka miesiecy. Rodzice to nie bankomaty, jesli usluga jest nie mozliwa do realizacji - to nie ma platnosci. Mam prytwanty biznes i nikt nie zastanawia sie nad moim przypadkiem, czy przetrwam czy nie. Mnostwo biznesow jest w tej sytuacji, restuaracje, sklepy it. Jesli moja restauracja nie przetrwa to powinnam zaplacic czynsz hy wspomoc funkcjonowanie tego biznesu? Nie dajmy sie zwariowac.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • miko(2020-03-26 16:46) Zgłoś naruszenie 1054

  Nie bądźcie pieniaczami, tylko Ludźmi ! Nie nakręcacie się, przecież pracownicy prywatnych żłobków i przedszkoli też mają prawo do wynagrodzenia lub zasiłku 80 % z L-4, ale jeśli rodzice zaniechali by nagle opłat za przedszkole w trakcie epidemii, to ci, którzy opiekują się waszymi dziećmi nie dostaliby NIC lub niewielką część wynagrodzenia. Jeśli sami macie trudności, nie otrzymujecie z powodu epidemii wynagrodzenia, to pogadajcie w dyrekcją, nie wierzę, by w wyjątkowych sytuacjach nie zaniechali od was roszczeń. Powodzenia! :)

  Odpowiedz
 • alelleuja i do przodu(2020-03-26 12:56) Zgłoś naruszenie 00

  Obniżyć wszystkim przy żłobie wynagrodzenia do 4000 lub 5.tys netto. Takoż samo osłom i senatorom. Zlikwidować f-sz kościelny. Funkcjonariuszom agencji Watykanu przejść na minimalną. Ile to mld. znajdzie się w budżecie na czas walki z Korono-wirusem? Np. w NBP mają po te 40-60 tys brutto

  Odpowiedz
 • Anna (2020-03-26 10:08) Zgłoś naruszenie 12848

  Szanowni Państwo, Sytuacja jest wyjątkowa i miejcie to Państwo na uwadze. Gdyby Rodzice całkowicie zaprzestali płacenia czesnego, to większość małych przedszkoli by upadło. Rodzice podczas tej wyjątkowej sytuacji dostali dodatkowe możliwości dłuższego pobierania od naszego państwa 80 % swojego wynagrodzenia, a pomimo zamknięcia sal zabaw, kin, teatrów, zaprzestania prowadzenia, zajęć terapeutycznych, warsztatów edukacyjnych dla dzieci, zamknięcia domów kultury ( gdzie dotychczas wydawane były pieniądze z tytułu np. te z 500 +) , rodzice pobierają od państwa te świadczenia na dzieci w wysokości 100 %. Jestem przekonana, że większość Rodziców moich maluchów (a z pewnością duża część rodziców, których stać na pytaną edukację dzieci) otrzumują większe dochody ze swojej pracy (nie licząc dodatkowych świadczeń od państwa typu 500+, 300+ itp), niż ja z tytułu prowadzenia prywatnego przedszkola, ale ciekawa jestem ile osób z Państwa zgodziłoby się dostać 40% wynagrodzenia, 40% świadczeń na dzieci typu 500+. Ja godząc się na wpłatę Rodziców w wysokości 75% czesnego będę musiała wypłacić pracownikom ich wynagrodzenia, opłacić kontrahentów i zostać z długiem. Wypowiedzi niektórych Rodziców na tym forum przerażają mnie i smucą. Prowadząc dotychczas małe przedszkole robiłam to z pasji i powołaniem, uwielbiam moje przedszkolne maluchy, ale jak czytam wypowiedzi rodziców i uświadamiam sobie ich prawdziwy stosunek (bo piszą tu anonimowo) do ludzi, którym powierzają swoje dzieci, to zastanawiam się, czy chcę nadal prowadzić moje przedszkole. "Na szczęście" brakuje nauczycieli w szkołach i przedszkolach, zarówno prywatnych jak i państwowych, a z tym wykształceniem, które posiadam otrzymam wynagrodzenie podobne do obecnych zarobków (jako właścicielka malutkiego przedszkola), choć może satysfakcja będzie już mniejsza (zwłaszcza po tym hejcie, jaki wylewają na nas właścicieli niektórzy rodzice). Życzę Państwu dużo zdrowia i owocnych chwil spędzonych ze swoimi dziećmi (może po tym czasie choć trochę docenicie Państwo pracę tych, którzy zapewniają Państwa dzieciom nie tylko opiekę i naukę, ale pocieszają, przytulają, czy myją pupy). Wszystkiego dobrego!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Jjj(2020-03-26 07:50) Zgłoś naruszenie 62

  Nasz żłobek ma pełną dotację z miasta plus maluch + ( 600 zł chyba w sumie) , mają własną kuchnię, nie korzystają z cateringu i posiadają kilka oddziałów w mieście. Obniżyli nam koszt jedzenia z 340 na 200 zł. Czyli mam do zapłaty 550 zł czesnego i 200 zł za jedzenie którego nie widzę na oczy. Bo oni mają koszty...Ja to przeboleje, jeżeli epidemia skończy się po Wielkanocy ( a wiemy doskonale że dopiero się rozkręca) . Natomiast jeżeli to potrwa do np czerwca to mam takie pieniądze płacić za nic??? Jestem obecnie w drugiej ciąży, mam L4 bo jest zagrożona , żadnego zasiłku z mężem dodatkowo pobieramy ...szlag mnie trafia że nie poszli na większe ustępstwa

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • marlenar(2020-03-26 07:02) Zgłoś naruszenie 25

  Wszyscy na tym tracą, to nie jest tak, że rodzice mają świadczenia. Większość rodziców niestety traci dochód ponieważ oni też nie pracują, błędne koło...nikt nie ma z czego płacic.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane