Rodzicu! Płacz i płać za prywatne przedszkole za czas epidemi koronawirusa

autor: Artur Radwan25.03.2020, 00:48; Aktualizacja: 25.03.2020, 07:48
Schody zaczynają się w prywatnych placówkach, gdzie 75-proc. dotacja od samorządu bez dodatkowego czesnego nie wystarczy na pokrycie wynagrodzeń nauczycieli i obsługi.

Schody zaczynają się w prywatnych placówkach, gdzie 75-proc. dotacja od samorządu bez dodatkowego czesnego nie wystarczy na pokrycie wynagrodzeń nauczycieli i obsługi.źródło: ShutterStock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obliczu epidemii łagodzi stanowisko sprzed dekady. Właściciele niepublicznych placówek powinni zwracać rodzicom opłaty za posiłek, ale mogą pobierać czesne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (127)

  • maratha(2020-05-31 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    Córka jest w zerówce. W marcu opłacałam 100% stawki za czesne i wyżywienie, w kwietniu 50%, w maju 75%. Nie pieniądze są tu jednak najistotniejsze. Najbardziej boli mnie fakt, że przedszkole zostawiło nas na 3 miesiące bez opieki nauczyciela, żadnej konsultacji ani telefonicznej, ani mailowej (o którą prosiłam dyrekcję), a nawet nie otrzymaliśmy podręczników z przedszkola, ponieważ dyrekcja wykorzystała ten czas na remont i twierdziła, że nie jest w stanie ich odnaleźć. Mnie udało się jeszcze podręczniki kupić, ale wiem, ze inni rodzice mieli z tym kłopot. Prosiłam dyrekcję o możliwość zajęć on-line, głównie po to, aby dzieci miały ze sobą kontakt i usłyszałam, że nauczycielka nie będzie kupowała laptopa na kilka zajęć (?!) Dziś zadeklarowałam chęć udziału dziecka w zajęciach i usłyszałam, że nie ma miejsc! Że w jednej grupie może przyjąć 4 dzieci i moje dziecko się nie dostanie. Nie zobaczy już swoich koleżanek i kolegów, bo we wrześniu idzie do szkoły. Nie będzie miała zakończenia roku, dyplomu. Przedszkole w którym uczyły się moje obie córki, które jak policzyłam wzięło za te lata ponad 33 tysiące złotych na do widzenia pokazało nam środkowy palec. Jestem zniesmaczona , zła i kompletnie nie wiem jak dociekać swoich praw.

    Odpowiedz
  • Do zbulwersowanego(2020-04-26 08:16) Zgłoś naruszenie 100

    Do zbulwersowanego: Proszę nie pisać kłamstw i zamiast obrażać wszystkich właścicieli przedszkoli wypisać czym prędzej swoje dziecko z przedszkola, jeśli uważa pan, że dyrekcja w nim to oszuści. Nie mam obniżki z tytułu wynajmu lokalu- a są to wysokie opłaty, poza tym opłacam pensje pracowników, ogrzanie budynku, oświetlenie zewnętrzne, opłacam na podstawie prognoz prąd i gaz- bo niby dlaczego nie. Czesne za przedszkole, które i tak było niskie obniżyłam Rodzicom o połowę, oprócz pracowników mam na etacie panie na macierzyńskich urlopach - już kolejnych,- którym w tej chwili znów biegną równolegle kolejne urlopy wypoczynkowe i za parę miesięcy będę musiała wypłacić im po kilkanaście tysięcy za te urlopy ( nie będzie mnie prawdopodobnie stać na kontynuowanie z nimi umów na dotychczasowych warunkach). Zapewniam pana, że nie żyłam i nie żyję ponad stan, nie pobieram od państwa żadnych zasiłków, ani 500+ , a mam na utrzymaniu trójkę uczących się dzieci (dwójka w LO i jedno studiujące). Każdy kogo nie satysfakcjonuje obniżka 50 % ma możliwość wypowiedzenia w trybie natychmiastowym umowy, ale chyba Rodzice są zadowoleni z dotychczasowej opieki i obecnych zniżek, bo nikt nie zrezygnował. Nie zarabiam obecnie, stać mnie jedynie na utrzymanie miejsc pracy i przetrwanie. Wolę nie zarabiać i przeczekać ten czas, niż narażać pracowników, dzieci z przedszkola i moją rodzinę na zarażenie koronawirusem. A jeśli uważa pan dyrekcję przedszkola swojego dziecka za oszustów, jeśli obawa przed tym, że ktoś żyje na pana koszt spędza panu sen z powiek, to niech pan czym prędzej wypowie przedszkolną umowę, nikt pana nie trzyma tam na siłę, ale proszę nie obrażać nauczycieli- właścicieli przedszkoli. Wszystkiego dobrego życzę panu zbulwersowanemu, mniej podejrzliwości oraz tego, co jest dla pana najważniejsze, czyli jak mniemam góry pieniędzy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Zbulwersowany (2020-04-11 18:32) Zgłoś naruszenie 111

    Większość właścicieli przedszkoli otrzymała zniżki tytułem wynajmu lokalu. Mój znajomy, jako właściciel lokalu, obnizył czynsz o 40% (podkarpackie). Które z przedszkoli podało to do informacji zainteresowanych? Błagam, przestańcie oszukiwać biednych rodziców!!! Odpadają wam opłaty za prąd, gaz, wodę, ZUS (w większości), obniżacie pensje swoim pracownikom do 70% wynagrodzenia i dalej wyciągacie łapy do Rodziców. No tak- zyło się ponad stan to teraz nie łatwo się przestawić. Jestem zniesmaczony, bo jestem w podobnej sytuacji jako rodzic.

    Odpowiedz
  • Kas(2020-04-06 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie, czy rodzice 2latków+ którzy od września idą do przedszkola rezygnują ze żłobka prywatnego czy raczej nie? Potrzebuję opinii :) Przy obecnych nastrojach wygląda to tak że do czerwca dzieci tam nie wrócą więc kwestia jest 2 miesięcy wakacji...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Baśka(2020-04-01 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    U nas przedszkole jest małe, jednogrupowe i nie ma rozdziału na żywienie i czesne. Normalnie płacimy 1300 zł za miesiąc a teraz od kwietnia 750 zł . Z tego co się orientuję, nikt z rodziców nie protestował, ja też. Chcę, żeby moje dziecko miało gdzie wrócić po epidemii.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Roma(2020-03-31 10:13) Zgłoś naruszenie 01

    Kochani, jakie kwoty zaproponowały wasze przedszkola w czasie zawieszenia zajęć?. Dostałam dzisiaj informację o 20 % zniżce na kwiecień, maj też, jeśli to potrwa dłużej. Z 1200 zł mamy zniżkę 960 zł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mli(2020-03-30 18:48) Zgłoś naruszenie 00

    Wszędzie "poza opłatami za wyżywienie". Ciekawa jestem, czy po tej pandemii będzie komu żywić dzieci.

    Odpowiedz
  • głos zozsądku(2020-03-29 10:32) Zgłoś naruszenie 362

    Zakładam, że rodzice, którzy się tu awanturują chcą zjeść ciastko i mieć ciastko. A tak się nie da. Zamiast tracić tu czas, niech korzystają z wyjątkowej chwili, którą mają w okresie pandemii i wypiszą w trybie natychmiastowym dziecko z prywatnej placówki. Rodzice nie muszą płacić, tylko że placówki na 100% nie będą kontynuowały umowy z rodzicem, który nie płacił, bo też mają takie prawo. Skutki pandemii dotkną wszystkie placówki, ale nie wszystkich rodziców. Przedszkola mają prawo pobierać opłaty w takiej wysokości w jakiej muszą w tym okresie zastoju, a rodzice mogą, ale nie muszą płacić. . Kto chce, ale z powodu pandemii nagle nie ma z czego płacić, niech poinformuje o tym placówkę, z pewnością uda się wynegocjować się kompromis. Kto nie chce, niech nie płaci. Każda ze stron ma prawo w trybie natychmiastowym wypowiedzieć umowę. Koniec dyskusji w tym temacie!

    Odpowiedz
  • Zainteresowana(2020-03-28 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bardzo rozumiem skąd te 100% za opiekę i jaka ustawa reguluje te 20 % wypłacane przez ZUS ktoś mnie do informuje?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ZAMIAST SIĘ PIENIĆ WYPISZCIE DZIECI-BĘDZIE SPOKÓJ(2020-03-28 13:30) Zgłoś naruszenie 521

    Rodzice, zamiast się pienić na dyrekcję prywatnych placówek wypowiedzcie umowę od zaraz i po sprawie. MACIE PRAWO! :) Oczywiście nie wiadomo co dyrekcja będzie miała do czego przyjąć was ponownie i czy będzie chciała z wami rozmawiać - MA PRAWO! :) A jeśli uda się przetrwać, to z pewnością opłaty dla rodziców nowozapisanych dzieci będą musiały być inne, niestety wyższe. Nikt nikogo nie trzyma na siłę w przedszkolu/żłobku, wypiszcie wasze dzieci i będzie spokój!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Kobieta pracujaca na kwarantannie (2020-03-27 19:55) Zgłoś naruszenie 22

    Doskonale zdaje sobie sprawe z sytuacji przedszkoli prywatnych ale niech szanownz dyrekcja tych placowek ze nam rodzicom tez sie ucięło , dochody spadly.... ja chce płacić czesne ale ze zniżka adekwatna do sytuacji na rynku s nie 30 pln mniej lub druga opcja 60 pln mniej bo zmienię zapisy dotyczące wyzywienia którego j tak nie ma.... zadam zwrotu poniesionych kosztow za zajecia dodatkowe i zwrot stawki żywieniowej za wszystkie dni z marca i kwietnia jak Jestesmy na kwarantanie art 495 Nie oczekuje zniżki 50% , anulowania czesnego ale przynajmniej tego o czy mowia paragrafy.... mam utrzymywać biznes właściciela przedszkola??? Kto utrzyma mnie... wynagrodzenie to nie tylko czesne za przedszkole, sa też starsze dzieci, kredyt na mieszkanie itd...

    Odpowiedz
  • KOMBINOWANIE BY NIE PŁACIĆ JEST NIEUCZCIWE ! (2020-03-27 17:23) Zgłoś naruszenie 6813

    Idąc tokiem myślenia niektórych rodziców, nie chcących partycypować w kosztach opłat za przedszkole, to W OKRESIE EPIDEMI NIE POWINNIŚMY PŁACIĆ MIESIĘCZNYCH OPŁAT ZA PAKIETY MEDYCZNE -nie ma szczepień, przyjęć do lekarzy, badań-w przypadkach wymagających nagłej interwencji lekarskiej muszę radzić sobie sama. ŻĄDAJMY ZWROTU ZA BILETY MIESIĘCZNE, KWARTALNE -kupując usługę liczyłam na autobus, który zastał w okresie pandemii zawieszony, NIE PŁAĆMY PRACOWNIKOM ICH PENSJI - firma została zmuszona do zawieszenia działalności, z dotacji nie można ich opłacić, a przede wszystkim to za mało na utrzymanie przedszkola bez wpłaty rodziców. Oczywiście, to tylko retoryczne uwagi- NIE WYOBRAŻAM SOBIE, BY MOŻNA NIE ZAPŁACIĆ PRACOWNIKOM. A że prawo nie pozwala na niepłacenie wynagrodzeń - nawet w okresie zawieszenia placówki, to nie pozwoli rodzicom na niepłacenie ( w części oczywiście) czesnego w okresie pandemii. Kombinowanie, by nie płacić w części zobowiązań wynikających z czesnego jest nieuczciwe (żeby nie powiedzieć obrzydliwe)

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Maja(2020-03-27 13:20) Zgłoś naruszenie 3927

    Wszystkim nie znającym się na polskim prawie (zwłaszcza właścicielom prywatnych placówek) polecam artykuł "Opłata za prywatne żłobki, przedszkola i szkoły w czasie zawieszenia ich działalności. Porozumienie." na blogu r.pr. Jolanty Skrobowskiej :)

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • DURA LEX ET LEX(2020-03-27 10:53) Zgłoś naruszenie 746

    Do Dura lex et lex: Wypisujesz tu kolego bzdury, wysuwasz bezpodstawne oskarżenia i obrażasz. Otóż na stronie uokik są informacje "Co z czesnym za przedszkole lub żłobek" w sytuacji pandemii koronawirusa i niestety szanowni rodzice - PŁACIĆ - w części, ale płacić :( Oczywiście nie pełną kwotę czesnego, jest to sytuacja nadzwyczajna i obie strony muszą iść na kompromis. Cyt ze strony uokik: "...... W tej sytuacji każdy przypadek należy oceniać odrębnie - strony umowy muszą się zastanowić i porozumieć, w jaki sposób będą rozliczać koszty czesnego, by sprawiedliwie rozłożyć konsekwencje tej nieprzewidzianej sytuacji na obie strony. Pod uwagę należy brać negocjacje co do rozłożenia płatności na raty lub odraczanie terminów ich uiszczenia. W ocenie UOKiK wątpliwą jest dopuszczalność pobierania czesnego w pełnej wysokości za czas, kiedy dzieci w ogóle nie przebywają w placówce. Np. opłaty za wyżywienie nie powinny być pobierane. Podobnie w przypadku zajęć dodatkowych, które w związku z epidemią się nie odbywają.." Zamiast pieniactwa dura lex et lex proponuję ochłonąć, doczytać umowę i póść po rozum do głowy, a jeśli nie, to: cyt: "W przypadku pojawienia się sporu ostatecznie o racji strony będzie rozstrzygał sąd."

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dura lex et lex(2020-03-27 09:43) Zgłoś naruszenie 1534

    Ciekawe czy UOKiK wie, że gazeta prawna wypuscila taki artykul... Z tego co widzę na stronie UOKiK nie ma zadnego komunikatu w sprawie jakiegos zlagodzenia stanowiska... Ten serwis powinien sie raczej nazywac Gazeta Bezprawna

    Odpowiedz
  • TATTOO(2020-03-27 09:11) Zgłoś naruszenie 2751

    Wczoraj dzwoniłem do UOKiK. Powiedzieli mi, że ich stanowisko z 2008r nie uległo zmianie. Nie wiem skąd autor tego artukułu ma informacje że UOKiK złagodził zdanie. Artykuł chyba pisany na zamówienie prywatnych przedszkoli....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ZWIEŚMY WYPŁATY 500+NA POTRZEBY WALKI Z PANDEMIĄ (2020-03-27 07:30) Zgłoś naruszenie 10541

    Przecież rodzice w okresie pandemii korzystają z dodatkowego zasiłku od na dziecko do lat 8 na opiekę w wys. 100% wynagrodzenia (80% + 20% z zus)- warunek: dziecko zapisane do żłobka/przedszkola ( przedłużony zasiłek obowiązuje tylko w czasie przymusowego zamknięcia przedszkoli/żłobków! Państwo (czyli my podatnicy) płaci dodatkowy zasiłek 100 % wynagrodzenia rodzica, podtrzymuje wypłaty 500+ (a przecież mogłoby uchwalić ustawę kryzysową: w obliczu pandemii zawieszamy 500 + a pieniądze w tym czasie zasilą walkę z pandemią, zostawiamy 500+ tylko bezrobotnym rodzicom) Co państwo rodzice prywatnych placówek na to? Nie płacenie opłaty przestojowej w przedszkolu w okresie pandemii = wypisaniu dziecka z placówki, a to = nie przysługuje przedłużony zasiłek na opiekę nad dzieckiem do lat 8. Zgadzacie się państwo rodzice, ci którzy postanowili nie płacić za przedszkola. Drodzy rodzice, przy opłacie postojowej rodziców w wys. 0k 60% wpisowego przedszkole jest w stanie przetrwać max ok 3 miesiące, potem zostaje likwidacja miejsc pracy, wypowiedzenie umów najmu lokalu itp. A pandemia nie będzie chyba trwała wiecznie i co po kryzysie zrobicie państwo rodzice z dziećmi? Część rodziców dotychczas pracujących nie pójdzie do pracy, może 1/20 dostanie się do państwowego przedszk.do grupy ok. 30 osobowej z jedną panią, a może jakaś część znajdzie 3x droższą od przedszkola nianię. Zastanówcie się rodzice, co wy wyprawiacie....

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Właściciel p-la (2020-03-27 00:26) Zgłoś naruszenie 999

    Szanowni Rodzice, po 3 miesiącach będę bankrutem, dotacja dla przedszkola starcza mi na koszty pracownicze(36 osób), czynsz wynajmowanego lokalu i media oplacam z czesnego od rodziców. Stoję przed dylematem czy zwolnić pracowników i zostanę z lokalem, czy z pracownikami ale przed lokalem na który wydałam sporo kasy własnej i wzięłam kredyt aby go przystosować do wymogów sanitarnych i ppoż. Aby udało mi się utrzymać placówkę, konieczne jest wsparcie państwa albo czesne po 3 miesiącach podnieść z 700 zł do 1400 zł. Tylko kogo będzie na to stać.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Patrycja(2020-03-26 19:37) Zgłoś naruszenie 636

    Prywatne przedszkole to biznes, jak kazdy inny. Jesli rodzice maja trudna sytuacje, to przedszkole nie wykaze sie zrozumieniem i nie obnizy czesnego na kilka miesiecy. Rodzice to nie bankomaty, jesli usluga jest nie mozliwa do realizacji - to nie ma platnosci. Mam prytwanty biznes i nikt nie zastanawia sie nad moim przypadkiem, czy przetrwam czy nie. Mnostwo biznesow jest w tej sytuacji, restuaracje, sklepy it. Jesli moja restauracja nie przetrwa to powinnam zaplacic czynsz hy wspomoc funkcjonowanie tego biznesu? Nie dajmy sie zwariowac.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • miko(2020-03-26 16:46) Zgłoś naruszenie 1176

    Nie bądźcie pieniaczami, tylko Ludźmi ! Nie nakręcacie się, przecież pracownicy prywatnych żłobków i przedszkoli też mają prawo do wynagrodzenia lub zasiłku 80 % z L-4, ale jeśli rodzice zaniechali by nagle opłat za przedszkole w trakcie epidemii, to ci, którzy opiekują się waszymi dziećmi nie dostaliby NIC lub niewielką część wynagrodzenia. Jeśli sami macie trudności, nie otrzymujecie z powodu epidemii wynagrodzenia, to pogadajcie w dyrekcją, nie wierzę, by w wyjątkowych sytuacjach nie zaniechali od was roszczeń. Powodzenia! :)

    Odpowiedz