Uczelnie same powinny rozstrzygać spory natury etycznej

autor: Paulina Szewioła19.02.2020, 20:00
uniwersytet

Projektowana nowelizacja zakłada utworzenie komisji do spraw wolności, która ma gwarantować niezależność badań i wyrażania poglądówźródło: ShutterStock

Przeniesienie odpowiedzialności za rozstrzyganie sporów dotyczących wolności akademickiej poza uczelnię do zewnętrznej komisji to zły pomysł – uważa Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Takie są uwagi do propozycji zmian w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 85) – tzw. Konstytucji dla nauki, które pod koniec stycznia 2020 r. przedstawił resort nauki. To pokłosie głośnej sprawy prof. Ewy Budzyńskiej, której konserwatywne poglądy nie spodobały się studentom. W konsekwencji uruchomiona została wobec niej procedura dyscyplinarna.

Projektowana nowelizacja zakłada utworzenie komisji do spraw wolności, która ma gwarantować niezależność badań i wyrażania poglądów. W jej skład wejdzie dziewięć osób. Czterech członków powoła minister nauki i szkolnictwa wyższego, trzech Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW), jednego Parlament Studentów RP i jednego Krajowa Reprezentacja Doktorantów. Kadencja komisji ma trwać pięć lat. Pierwsza ma rozpocząć się 1 października 2020 r.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane