Co czeka edukację w najbliższych latach? Piontkowski: Nie da się całkowicie kopiować modeli występujących w innych państwach [WYWIAD]

autor: Artur Radwan07.01.2020, 08:32; Aktualizacja: 07.01.2020, 08:33
Uważam, że większość z nich zaakceptuje dobre propozycje. Nauczyciele chcą przecież dobrze zarabiać i spokojnie, dobrze wykonywać swój zawód -  mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Uważam, że większość z nich zaakceptuje dobre propozycje. Nauczyciele chcą przecież dobrze zarabiać i spokojnie, dobrze wykonywać swój zawód - mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.źródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

- Nowa pragmatyka zawodowa może być gotowa w połowie roku. Nauczyciele nie są przeciwni zmianom. Chcą przecież dobrze zarabiać i spokojnie wykonywać swój zawód - mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Aa(2020-01-07 16:12) Zgłoś naruszenie 570

    Redachtor Radwan coś nie lubi nauczycieli. Do szkoły miał pod górkę, nie zdał z matmy? Od lat jego artykuły są nie dość, że nierzetelne, to jeszcze wyraźnie nacechowaną niechęcią do belfrów. Droga redakcjo, może powierzyć zadanie pisania o oświacie komuś mądrzejszemu?

    Odpowiedz
  • xyz(2020-01-07 14:18) Zgłoś naruszenie 545

    Czyli oprócz dalszego ograniczania autonomii nauczyciela,i zmniejszania autorytetu oraz kompetencji nic nowy minister nie proponuje,Tą drogą daleko nie zajdzie,nie ściągnie do zawodu młodych ludzi,a ci co są odejdą do lepszej pracy.Ten pan nic nie rozumie.To jest dalsza pauperyzacja zawodu nauczyciela..To co proponuje to jest totalne dno.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wkurzona(2020-01-07 12:51) Zgłoś naruszenie 372

    Sprawdziłam ałtora (pisownia celowa) tego wywiadu i wszystko jasne. Znowu bleblanie o głupotach , karaniu, odbieraniu praw...itepe, itede..W sumie znowu żal. pl...

    Odpowiedz
  • Al(2020-01-08 01:04) Zgłoś naruszenie 240

    A co z nagrodami za osiągnięcia nauczycieli konkursach i zawodach? Nie masz układów to nie masz nagród pomimo osiągnięć!!! To jest Polską edukacja!!!

    Odpowiedz
  • nn(2020-01-08 00:26) Zgłoś naruszenie 230

    "Na przykład scedowanie przez dyrektora na nauczyciela części zadań – takich jak prowadzenie w szkole spraw związanych z awansem zawodowym. " Ale musi za tym iść podwyżka pensji i zmniejszenie pensum.

    Odpowiedz
  • Anioł(2020-01-07 15:34) Zgłoś naruszenie 202

    To Polska nie ma swojego modelu oświaty ? - Trzeba kopiować od innych ? Po co zatem uczelnie pedagogiczne , słynni profesorowie , oddani nauczyciele ? Przestańcie wreszcie być zapatrzeni w ten "wspaniały " Zachód . Róbmy swoje - i tyle ...

    Odpowiedz
  • jol(2020-01-09 08:19) Zgłoś naruszenie 193

    Panie ministrze, niech pan reformuje edukację, ale niech pan pozwoli odejść na emeryturę nauczycielom 50+. Niech nie blokują miejsc młodym, z młodymi pan zreformuje szkołę, a starzy niech już odpoczną, oczywiście, kto chce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obserwator(2020-01-07 22:23) Zgłoś naruszenie 148

    Pan Minister nie jest osobą samodzielną i wszystko powie i zrobi co "partia" zaplanuje. Edukacja, opieka zdrowotna, kultura, sądy, to nie są priorytety tego rządu. Obecnie rządzący lubią być podziwiani jacy są wspaniali, empatyczni i rozumiejący potrzebujących. Lubią czuć władzę - temu dam, tamtemu dam a ci jak chcą to niech dzieci rodzą jak chcą mieć coś od "państwa" Doprowadzono już, że pracownicy obsługi w szkole sprzątaczki) ze stażem pracy powyżej 10 lat zarobią więcej niż nauczyciele kontraktowi . Pracownicy w kasach np. Biedronki, (gdzie ciężko pracują i jak najbardziej te pieniądze im się należą) zarabiają więcej niż nauczyciel mianowany a gdyby nie dodatki za wysługę lat i motywacyjny to więcej niż nauczyciel dyplomowany. Płaca jest czynnikiem motywacyjnym i nie ma liczyć na super wydajną pracę pasjonatów bo oni też gdzieś muszą dorobić do ciągle rosnących kosztów utrzymania. Na pewno żądania Solidarności są rozsądne w kwestii powiązania zarobków n-li ze średnią krajową ( może być z najniższą krajową), na pewno należy zwiększyć pensum nauczycieli, ale też wprowadzić np. 8 godzin miesięcznie do bezpłatnego wysyłania nauczycieli na zastępstwa głównie w szkole podstawowej . Warto rozmawiać z młodymi nauczycielami, bo to na nich powinniśmy stawiać chcąc w przyszłości mieć dobrych informatyków, lekarzy, prawników czy polityków.

    Odpowiedz
  • Kris(2020-01-07 15:09) Zgłoś naruszenie 135

    Czy zwróciliście uwagę na to jak wybitnie inteligentny wygląd ma ten nowy min. edukacji pan Piontkowski !!!!!Oczywiście chodzi o wyraz twarzy !!!

    Odpowiedz
  • ???(2020-01-10 00:46) Zgłoś naruszenie 30

    Witam Mam pytanie, czy na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów dyrektor szkoły lub organ prowadzący może nakazać nauczycielom pełnienie dyżurów w szkole podczas ferii zimowych? Czy w przypadku nie stawienia się na dyżur nauczyciel będzie miał potrącone z wynagrodzenia 1/30 za dzień nieobecności?

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2020-02-14 21:56) Zgłoś naruszenie 30

    Pierwszy krok już wykonano, brakuje zawodowców, więc zwiększono pensum do 20 godzin, czyli wynagrodzenie za godzinę pracy obniżono o 10 . Efekt: zawodowcy pchają się do szkoły drzwiami i oknami. Dyrektorzy nie mogą się opędzić od chętnych. Róbcie tak dalej Panie Ministrze!

    Odpowiedz
  • baśka(2020-02-14 13:28) Zgłoś naruszenie 20

    mi też.

    Odpowiedz