statystyki

Podwyżki dla nauczycieli w 2020: Autopoprawka zagwarantuje nauczycielom wzrost pensji

autor: Artur Radwan31.12.2019, 07:39; Aktualizacja: 31.12.2019, 07:51
Dariusz Piontkowski

Dariusz Piontkowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, na ostatnim grudniowym spotkaniu ze związkowcami i samorządowcami zapowiedział, że będzie przekonywał ministra finansów, aby w przyszłym roku od września podwyższyć nauczycielom o 6 proc. kwotę bazową (od jej procentowej wysokości naliczane są wynagrodzenia dla poszczególnych stopni awansu zawodowego). Dodał, że o wynikach rozmów powiadomi związkowców.

Kwota bazowa wzrosła we wrześniu 2019 r. o 9,6 proc. Znowelizowano wtedy Kartę nauczyciela i rozporządzenie w sprawie minimalnych pensji zasadniczych, ale nie zmieniano kwoty bazowej. W efekcie wypłaty dodatkowego 1 mld zł dokonano w ramach wewnętrznych przesunięć. Związkowcy przestrzegali, że w związku z tym podwyżka obowiązuje tylko na cztery miesiące.

Z projektu ustawy budżetowej na 2020 r., która trafiła już do Sejmu, wynika wzrost kwoty bazowej o 292 zł – do kwoty 3338 zł (co potwierdza 9,6-proc. podwyżkę na kolejny rok). W budżecie wbrew zapowiedziom nie znalazł się natomiast przepis, który zakładałby 6-proc. podwyżkę od września 2020 r. Wtedy kwota bazowa powinna być zwiększona dodatkowo o 200 zł.

– Nauczyciele w ustawie bud żetowej nie mają zapewnionej 6-proc. podwyżki nawet od września. Zaproponowana przez rząd kwota bazowa tego nie gwarantuje, a nie wydaje mi się, aby w Sejmie zostało to zmienione, skoro za wszelką cenę forsowany jest zrównoważony budżet – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • Matka(2019-12-31 20:55) Zgłoś naruszenie 1756

    Wszyscy ziejecie jadem na nauczycieli, a kto wam zabronił wybrać ten zawód i mieć te wszystkie ,,kokosy" . Mnie wystarczy widok w czasie przerwy lekcyjnej gdy odbieram dziecko.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Martyna(2020-01-01 00:58) Zgłoś naruszenie 1287

    Mam już dosyć pracy w szkole.

    Odpowiedz
  • Greyi(2019-12-31 21:46) Zgłoś naruszenie 791

    Lepiej iść na emeryturę tam szybciej rośnie emerytura niż pensja nauczyciela.Nadal nauczyciele pomimo strajku pracują na tzw.projektach za 20 zł.Co za ironią losu. Co za solidarność. Sami jesteśmy winni sobie .nie szanujemy swojej pracy .za każdą godz. Byście się pozabijali.to was gubi.

    Odpowiedz
  • Tak(2020-01-01 09:20) Zgłoś naruszenie 692

    Dzień dobry, Alu zapraszam do szkoły. Pozdrawiam i życzę miłego dnia

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Niki(2020-01-01 11:02) Zgłoś naruszenie 614

    Widocznie pani nie nauczyli, ale gdyby lepiej zarabiali, to być może by nauczyli... Marna pensja -marne nauczanie, marne nauczanie-marna pensja. Jak pani myśli, jak wyjść z tego błędnego koła? Żeby było jasne: nauczyciele są sponiewierani przez społeczeństwo pani pokroju. Społeczeństwo, które nie grzeszy wyobraźnią, a brakiem wnikliwości, rozeznania w temacie.

    Odpowiedz
  • Prekk29(2020-01-01 17:35) Zgłoś naruszenie 544

    .Dziś tłuki i nieuki leczą swoją traumę atakując nauczycieli na wszystkie sposoby.Cudze pieniądze liczyć i dzieci uczyć to jest jedno.

    Odpowiedz
  • Wolny czlowiek(2019-12-31 23:43) Zgłoś naruszenie 525

    Niech sami sobie uczą.

    Odpowiedz
  • grubcia(2020-01-01 19:09) Zgłoś naruszenie 432

    Sp.......m na świadczenia kompensacyjne. Nie nadaję się do wyścigu szczurów. Chciałam tylko uczyć i wychowywać dzieci, ale to już się nie liczy.

    Odpowiedz
  • nn(2019-12-31 12:31) Zgłoś naruszenie 422

    nie potwierdza 9.6% podwyżki, a gwarantuje że o tyle nie zostaną obnizone

    Odpowiedz
  • Koko(2019-12-31 18:43) Zgłoś naruszenie 181

    Andrzej, a Ty co umiesz ?

    Odpowiedz
  • nauczycielka(2020-01-02 18:26) Zgłoś naruszenie 173

    od strajku nie zaczęłam uczyć, przychodzę do szkoły i tyle, hahahaha

    Odpowiedz
  • Pan tadeusz(2020-01-04 00:28) Zgłoś naruszenie 151

    Po co w kraju dobrze zarabiający i dobrze wykonujący swoja pracę nauczyciele???? Ciemnymi masami łatwiej się rządzi.

    Odpowiedz
  • Wkurzona(2019-12-31 17:30) Zgłoś naruszenie 143

    Bardzo śmieszne Andrzeju, ha, ha, ha...

    Odpowiedz
  • Justyna(2019-12-31 19:44) Zgłoś naruszenie 133

    Może jesteś chętna?

    Odpowiedz
  • jotes(2020-01-01 12:59) Zgłoś naruszenie 1030

    A skąd w tym relikcie z czasów PRL czyli ZNP tylu członków? Tak umiłowali sowieckie porządki w nadwiślańskim kraju że nawet nazwy związku nie raczyli zmienić. A czegóż to nauczy poza programem nauczyciel z takimi postkomunistycznymi upodobaniami ?

    Odpowiedz
  • Ala(2019-12-31 17:04) Zgłoś naruszenie 8199

    Zero podwyzek. Najpierw niech zaczna uczyc jak należy

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • Daga(2020-01-03 01:11) Zgłoś naruszenie 81

    A podwyżkę którą dali w 2019 po strajku odebrali od 1 stycznia 2020 ok 300 zł tego nie piszą.

    Odpowiedz
  • frankenstein(2020-01-03 10:15) Zgłoś naruszenie 60

    Zagwarantuje nauczycielom wzrost pensji do pensji minimalnej

    Odpowiedz