statystyki

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. W jakim okresie przysługują studentowi świadczenia pomocy materialnej?

autor: Paulina Szewioła02.10.2019, 07:24; Aktualizacja: 02.10.2019, 07:25
2435,80 zł maksymalna łączna kwota stypendium socjalnego i rektora pobierana miesięcznie przez studenta

2435,80 zł maksymalna łączna kwota stypendium socjalnego i rektora pobierana miesięcznie przez studentaźródło: ShutterStock

Ograniczenie do 6 lat okresu, w którym może być pobierane stypendium socjalne, uderzy rykoszetem w uczciwych żaków, którym w trakcie studiów powinie się noga.

W nowej ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm.) doprecyzowano kwestię okresu, w jakim przysługują studentowi uczelniane świadczenia pomocy materialnej oraz stypendium ministra za znaczące osiągnięcia. Może się o nie ubiegać osoba będąca na studiach pierwszego i drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat (art. 93 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Jak tłumaczy resort, termin ten rozpoczyna się w momencie podjęcia studiów i biegnie niezależnie od tego, czy w tym okresie student otrzymuje świadczenia, czy też nie. Czyli również wówczas, gdy osoba znajduje się na urlopie od zajęć (ale pozostaje na studiach).

Z kolei gdy student przerwie studia i ponownie je podejmie, liczenie wskazanego okresu jest kontynuowane, a nie rozpoczyna się od nowa.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane