Pozyskiwanie środków finansowych w PAN kuleje. Duszyński: Środowisko naukowe za mało się stara [WYWIAD]

autor: Paulina Szewioła17.07.2019, 08:44; Aktualizacja: 17.07.2019, 09:32
prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN

prof. Jerzy Duszyński, prezes PANźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- W Polskiej Akademii Nauk jest sporo osób, które nie wiedzą, jak się zabrać do pozyskiwania środków europejskich - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN.

W Polskiej Akademii Nauk zawrzało za sprawą opublikowanej niedawno analizy aktywności publikacyjnej i grantowej PAN, której jest pan współautorem. W jakim celu została ona stworzona?

Chciałem uzyskać informacje o tym, jaki jest wizerunek i pozycja Polskiej Akademii Nauk w skali szerszej niż krajowa, w skali europejskiej.

I jak wygląda PAN z perspektywy międzynarodowej?

Średnio. Uważam, że środowisko naukowe powinno dawać przykład, w jaki sposób dobrze wykorzystywać przystąpienie Polski do UE. Niestety jak wynika z analizy, dzieje się inaczej. Wiele instytutów PAN (25–30 proc.) nie zdobyło do końca 2018 r. żadnego grantu w rozpoczętym w 2014 r. programie ramowym Unii Europejskiej Horyzont 2020 (8 PR). Odzyskujemy jedynie 33 proc. naszego wkładu w ten program. To najgorszy wynik ze wszystkich 28 państw członkowskich UE. Jeśli uwzględnimy to, że w 6 PR odzyskiwaliśmy 46 proc., a w 7 PR 40 proc., to pozycja Polski i tendencja naszego „odzysku” w programach ramowych jest wręcz katastrofalna. Uważam, że powinniśmy zrobić wszystko, żeby to zmienić.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ozzy40(2019-07-17 13:10) Zgłoś naruszenie 206

  Instytuty PAN, tak samo jak i cała nauka w Polsce, dostają za mało pieniędzy, 700 mln - trochę więcej niż jeden goły F-35, a nowy algorytm ministra Gowina obcina corocznie pieniądze najlepszym z nich. Za to co dostają, często robią cuda, wyprzedzając uniwersytety. Z drugiej strony, humanistyka i nauki społeczne w Polsce leżą nie tylko w PAN, a za ich reformę trzeba się było wziąć lata temu. Odnośnie samego PAN - jedną opcją jest centralizacja pod wodzą Prezesa, który przez pierwszą kadencję nie podjął reform i pokłócił się z instytutami (czekamy na ten projekt reformy!). Drugą oderwanie instytutów od towarzystwa naukowego starszych Panów, tzw. korporacji PAN. Trzecią - włącznie ich do uniwersytetów.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ddd(2019-07-19 11:03) Zgłoś naruszenie 112

  Polecam na FB grupę o patologiach polskiej nauki: WYCIĄGANIE GRANTÓW NA PSEUDONAUKOWE BADANIA

  Odpowiedz
 • Zibi(2019-07-26 02:28) Zgłoś naruszenie 50

  Pozyskiwanie środków europejskich z unijnego programu HORYZONT 2020 to wyzwanie dla całego krajowego środowiska akademickiego, więc jednostek organizacyjnych uczelni wyższych - 781, branżowych instytutów badawczych - 115, instytutów naukowych PAN - 69. Ponadto nauka polska pod względem finansowania zajmuje dopiero 35 miejsce w Europie wedle danych OECD. Tym samym nakłady na naukę w Polsce są bardzo niskie, a płace nie są konkurencyjne względem wynagrodzeń naukowców z wysokorozwiniętych państw Europy i globu. Polscy naukowcy w ogóle nie muszą się wysilać, bo zwyczajnie nie ma po co. Spokojnie można wrzucić na pełny luz, bez dwóch zdań.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane