Piontkowski o zmianach w oświacie: Likwidacja karty nauczyciela jest do dyskusji [WYWIAD]

autor: Artur Radwan17.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.06.2019, 08:37
Dariusz Piontkowski

Dariusz Piontkowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Mimo że wskutek porozumienia z Solidarnością wycofaliśmy się z cyklicznego oceniania pedagogów, to warto wrócić do tego pomysłu - mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (43)

  • Belfer(2019-06-17 10:42) Zgłoś naruszenie 606

    Pracuję od 18 lat jako polonista i nigdy jeszcze nie otrzymałem żadnego dodatku za sprawdzanie prac, zastanawiam się, czy gdziekolwiek jest on wypłacany, skoro pan minister twierdzi,że takowy dodatek istnieje...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • malmarie(2019-06-17 10:49) Zgłoś naruszenie 487

    "Na przykład minimalny dodatek za sprawdzanie prac z języka polskiego powinien zostać. Co więcej, powinien on być znacznie wyższy. " Nie ma takiego dodatku, w każdym razie ja nie widziałam go na oczy.

    Odpowiedz
  • MG0408(2019-06-17 15:18) Zgłoś naruszenie 460

    O jakim dodatku dla polonistów mówi pan minister? Widzę, że jest bardzo zorientowany...

    Odpowiedz
  • lolek(2019-06-17 14:23) Zgłoś naruszenie 441

    W małej miejscowości zarobki nauczyciela dyplomowanego są na przyzwoitym poziomie- skąd takie dane? W małej miejscowości jest biedny organ nadzorujący, który oszczędza kosztem nauczycieli. Zero nadliczbówek, zero dodatków- pensja dyplomowanego to w znakomitej większości zasadnicza plus staż pracy, o dodatkach takich jak w dużych miastach można tylko pomarzyć, choć taka sama praca

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kasia(2019-06-17 11:48) Zgłoś naruszenie 375

    Panie Radwan. bez lizusostwa! Strajk był o wynagrodzenia nauczycieli, bo tylko taki mógł być. Więc jak miał być o uczniach bezpośrednio??

    Odpowiedz
  • Legart(2019-06-17 10:46) Zgłoś naruszenie 356

    Ludziom można płacić na dwa sposoby: "PIENIĘDZMI bez przywilejów "lub "MNIEJSZYMI pieniędzmi ale z przywilejami". Ale ludziom nie da się płacić wyłącznie "mniejszymi pieniędzmi". Już teraz mamy stan, że dla młodych nauczycieli mamy żadne pieniądze (1800zł), miernie zrekompensowane ograniczonymi już przywilejami. Więc mamy taki skutek, jak w szkole, którą znam: Jest jedna nauczycielka stażystka, kilka nauczycielek w wieku średnim i większość nauczycielek w wieku 55+. I są dwa wakaty załatane podziałem godzin. I tylko jeden mężczyzna - WFista. przewaga kobiet w zawodzie i brak młodych oznacza: TU SIĘ DOBRZE NIE ZARABIA I WARUNKI SĄ MIERNE.

    Odpowiedz
  • Irena(2019-06-17 14:35) Zgłoś naruszenie 304

    Propaganda. Jeśli nauczyciel pracuje 47 godzin by wypełnić pensum 18 godzin ( wg moich szacunkow to między 36 a 42 sredniomiesiecznie), to rzekome godziny na godziwe wynagrodzenie zamieniają się na 80 godzin faktycznej pracy, mogą tak mówić ludzie bez doświadczenia którzy nie wiedzą co mówią albo z góry zakładający brak przygotowania do zajęć czyli olewacze, jednych i drugich należy omijać. Znajomi proponują podwyżkę pensum? Bzdura, jeśli już, to zgodzą się na podwyżkę pensum za odpowiednim wynagrodzeniem, a to jest różnica między zgoda a chęcią. Maksymalne pensum poza wuefistami , które nauczyciel jest w stanie długoterminowo wytrzymywać to 22 h, przy większej ilości np przy zastępstwach chodzą ze zmęczenia po ścianach albo zamiast prowadzić lekcje puszczają materiały audiowizualne.

    Odpowiedz
  • Agnieszka (2019-06-17 16:53) Zgłoś naruszenie 250

    Szanowny Panie Autorze, uprzejmie proszę powtórzyć sobie polską ortografię- ten powszechny brak literki "ę" w tym artykule jest naprawdę rażący. (racje, sytuacje brrrrr; Oczywiście w liczbie pojedynczej)

    Odpowiedz
  • Michał(2019-06-17 22:22) Zgłoś naruszenie 232

    Jestem polonistą z 35 letnim stażem. Nigdy ,ale to nigdy nie dostałam żadnego dodatku za poprawę prac pisemnych. W tym roku poprawiałam oprócz licznych wypracowań także trzy sprawdziany próbne. Każdy po 16 stron w 35 osobowej klasie. Czy pan minister wie, ile to jest godzin pracy?.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • olka(2019-06-17 21:09) Zgłoś naruszenie 222

    A co z nauczycielami przedszkoli? wykonują kawał ciężkiej roboty, panie ministrze , czy tej grupie zawodowej dodatek za wychowawstwo się nie należy?

    Odpowiedz
  • W(2019-06-17 14:16) Zgłoś naruszenie 222

    Ten radwan to ednak jelop

    Odpowiedz
  • Nl zpt(2019-06-17 14:22) Zgłoś naruszenie 187

    Wuefista pensum 24 godz a taki polonista czy matematyk 20!!!!

    Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2019-06-17 13:52) Zgłoś naruszenie 180

    Pobożne życzenia pana ministra o zawarciu porozumienia pomiędzy różnymi organami prowadzącymi szkoły.Co dp powiązania wynagrodzenia Nauczycieli ze średnią krajową ,to doprawdy nie rozumiem dlaczego miałoby to skutkować obniżeniem wynagrodzenia,Sędziowie i prokuratorzy mają swoje uposażenia powiązane ze średnią krajową i nikt nigdy im tego uposażenia nie zmniejszał.Pensje dla Nauczycieli wypłaca budżet ,a resztą zajmują się samorządy i tak to powinno wyglądać.Obligatoryjnie wprowadzić egzaminy dla Nauczycieli dotyczące ich wiedzy w nauczanych przedmiotach .Bo u mnie w pracy dojdzie do paranoi nie przedłuża umowy przedmiotowcowi ,a będzie uczył ktoś po studiach podyplomowych i sytuacja taka staje się nagminna.Dobra płaca za dobrą pracę.

    Odpowiedz
  • Krzysztof M.(2019-06-17 10:30) Zgłoś naruszenie 175

    Myśleniem rodem z Podlasia geniuszy nie wyhodujemy. Wzajemne lizanie pup- kontynuacja

    Odpowiedz
  • gosc(2019-06-17 20:30) Zgłoś naruszenie 160

    To pisał dziennikarz czy amator? Tyle błędów, że tekst traci wiarygodność.

    Odpowiedz
  • kolobolo(2019-06-17 15:53) Zgłoś naruszenie 138

    A dlaczego nie ma być dodatku za sprawdzanie z matematyki ? Sprawdzian np. w 8 klasie to nie cztery linijki dodawania cyfr w 2 klasie !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • SPECJALISTA(2019-06-17 17:12) Zgłoś naruszenie 1210

    Najmniej opłacene etaty w szkołach i przedszkolach to etat logopedy,psychologa i pedagoga-w tym roku 22h zegarowe!!!To prawie 29 h nauczyciela!!Stawka za godzinę też niższa od nauczyciela,praca z dziećmi z trudnościami,logopeda-22h pracy głosem!!!!Ani wychowawstwa,ani żadnych nadgodzin,dodatek motywacyjny kiepski ze względu na specyfikę stanowiska....Bieda szkolna!!Lepiej przyjmować dzieci prywatnie!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • m.(2019-06-17 10:07) Zgłoś naruszenie 1157

    Najwyższy czas skończyć z komunistycznymi przywilejami typu karta nauczyciela czy ulga na komunikację. Jako pracownik skarbówki jakoś nie mam żadnej ulgi w podatkacch

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obserwator(2019-06-17 13:10) Zgłoś naruszenie 1038

    Nauczyciel powinien mieć 5-letnie wykształcenie kierunkowe a nie tylko podyplomówkę i uczy w szkole.Weryfikacja wykształcenia obowiązkowa.Likwidacja wszystkich dodatków których jest chyba 18 .....................Nauczyciel dobrze wykształcony i dobre wynagrodzenie i żeby uczniowie nie mówili ,że n-le tak uczą żeby nie nauczyć ................

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • widz(2019-06-17 16:47) Zgłoś naruszenie 850

    Zlikwidować relikt komunistyczny w postaci "Karty Nauczyciela", wszystkim przywileje zabierają a nim zostawili.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz