statystyki

Fake news: Czy możemy z nimi walczyć

autor: Jakub Styczyński03.05.2019, 09:00; Aktualizacja: 03.05.2019, 13:39
Ludziom brakuje umiejętności krytycznej analizy wiadomości. Ten kłopot będzie narastał. Dlatego już dziś kształci się dzieci, jak się tego nauczyć.

Ludziom brakuje umiejętności krytycznej analizy wiadomości. Ten kłopot będzie narastał. Dlatego już dziś kształci się dzieci, jak się tego nauczyć.źródło: DGP

Ludziom brakuje umiejętności krytycznej analizy wiadomości. Ten kłopot będzie narastał. Dlatego już dziś kształci się dzieci, jak się tego nauczyć.

3 0-letni Jakub Styczyński wdał się w bójkę z grupą policjantów i zbiegł. Trwają poszukiwania”, głosił nagłówek artykułu, który otrzymałem w prywatnej wiadomości w serwisie LinkedIn. Materiał miał podpis i zdjęcie autora, był całkiem nieźle napisany, zawierał wypowiedź policjanta, a w treści wklejono post z Twittera jednej z komend policji. Pod spodem było już 31 komentarzy osób z własnym imieniem, nazwiskiem i zdjęciem profilowym.

Przez moment zaniemówiłem, bo artykuł wyglądał zaskakująco realnie. Dopiero gdy kliknąłem na przycisk powrotu do strony głównej, dowiedziałem się, że to materiał z witryny pozwalającej na generowanie treści w celu wkręcania znajomych. Czyli żart. Ale przecież tworzenie standardowego fake newsa wygląda podobnie. Jego zadaniem też jest wkręcanie i dezinformacja. Tylko intencja jest mniej zabawna.

Pasterz robotów i manager śmierci cyfrowej. W ciągu 10 lat powstaną zupełnie nowe zawody >>

Wiemy, że fake newsy mogą rujnować życie, niszczyć firmy, pozwalają wygrywać wybory i prowadzić wojny. A wraz ze wzrostem liczby użytkowników internetu, ilości cyfrowych treści oraz znaczenia reputacji jednostki w wirtualnym świecie oddziaływanie fałszywych wiadomości będzie tylko rosło.

– Zjawiska kojarzone z dezinformacją i fałszywymi informacjami z pewnością nie znikną. Mało tego, mechanizmy i narzędzia związane z oddziaływaniami psychologicznymi i informacyjnymi z pewnością będą ewoluować, a ich twórcy będą wykorzystywać jak dotychczas postęp technologiczny oraz brak wiedzy użytkowników internetu i odbiorców informacji – uważa dr Adam Lelonek, prezes fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji.

Edukacja najlepszą bronią


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • o(2019-05-03 09:34) Zgłoś naruszenie 110

  czy możemy, wręcz powinniśmy walczyć, ponieważ jest to obrzydliwe, aby ludzi wprowadzać celowo w zakłamanie

  Odpowiedz
 • EWA(2019-05-03 11:59) Zgłoś naruszenie 115

  A jak walczyć z fake newsami władzy? Jak walczyć z bezczelną kłamliwą propagandą, bardziej prymitywną, niż za czasów PRL?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • remick(2019-05-03 10:14) Zgłoś naruszenie 85

  „Decydujemy o czymś, a następnie ogłaszamy to oficjalnie i czekamy na to, co się stanie. Jeśli nie ma głośnych krzyków i POwstań, POnieważ większość ludzi nie rozumie tego co zostało POstanowione, to będziemy kontynuować - krok PO kroku, aż nie będzie POwrotu .” Jean-Claude Juncker, Przewodniczący Komisji Europejskiej, 27.12.1999

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • alelleuja i do przodu(2019-05-03 10:57) Zgłoś naruszenie 41

  Uczyć myślenia czy wiary? Tworzyć autorytety np. budowa pomników czy żyć dostatnio ale skromnie i stale, co pewien czas sprawdzać najbliższych, współpracowników? Przejrzystość zarobków i majątków urzędników wszelakich /tych świętych też/ czy zaufanie do ,,naszych"?. PiS zrobi z nas Austriaków, tak jak kościół zrobił z ludzi żebraków a z kobiet organy rozrodcze. Biedny Remick SLD, PO, PSL, Porozumienie Centrum, KrK obecnie PiS- brali udział w przemianach i wysyłaniu naszych na emigrację. Na braku wiedzy większości, opierają swą władzę i nasze łże elity od zawsze z błogosławieństwem Rzymu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane