Strajk nauczycieli: 21 pytań i odpowiedzi dotyczących protestu w oświacie

autor: Klara Klinger, Karolina Nowakowska, Artur Radwan08.04.2019, 06:00; Aktualizacja: 08.04.2019, 10:10
szkoła

szkołaźródło: ShutterStock

Co w trakcie strajku? Przepisy nie przewidują, że taka sytuacja może w ogóle się pojawić Dlatego na bieżąco powstają interpretacje, a MEN w ostatnich dniach „wypuścił nowe rozporządzenie” Zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania ze strony rodziców, uczniów, ale i nauczycieli czy dyrektorów i postaraliśmy się odpowiedzieć. Nie na wszystkie jest jednoznaczna odpowiedź, bowiem są wyjątki od wyjątków. Staramy się wyklarować najważniejsze kwestie:

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • jjm(2019-04-08 09:08) Zgłoś naruszenie 227

  Każdy ma prawo do strajku itp. Praca kiepska, płaca niska. No ale też nie jest to jakaś wielka harówka. Ale ... 1. Robienie tego dzieciom tuż przed egzaminami to zwykłe ********* Jak oni się mają skupić na nauce jak nawet nie wiedzą kiedy i czy będą egzaminy? 2. W Polsce nie ma bezrobocia - co was tam trzyma w tej pracy drodzy nauczyciele? To, że nie żaden etos to wiemy, bo gdyby był etos to strajk byłby we wrześniu a nie przed egzaminami.

  Odpowiedz
 • Katie(2019-04-08 08:47) Zgłoś naruszenie 1521

  Obrzydliwe, wstrętne nieroby!!! Każdy by chciał mieć 2 miesiące wakacji, ferie i wszystkie święta wolne i jeszcze narzekać, że za pare godzin pracy za mało płacą! Ta grupa społeczna nie ma za grosz wstydu wobec innych pracowników choćby urzędników którzy nie maja tyle wolnego a zarabiają mniej! Do roboty się wziąć a nie stałe narzekać ze mało płacą! Każdy chciałby więcej zarabiać nie tylko wy i jest wiele grup społecznych którym podwyżki należą się o wiele bardziej a nawet pomimo strajków ich nie otrzymują bo nikt się nimi nie interesuje!!! Do roboty pasożyty albo jak się nie podoba to przyjdą tacy co nie będą stałe narzekać!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kleks(2019-04-08 09:12) Zgłoś naruszenie 1519

  Ludzie którzy wypowiadają się przeciw nauczycielom to ludzie którzy szkoły nie lubią. Gimbusy, ofiary 30-procentowej matury, ćwierć-inteligencja po ćwierć-studiach w zaocznym Pacanowie. 30 lat temu mogli by liczyć co najwyżej na świadectwo zawodówki. Tylko dzięki systematycznemu zaniżaniu przez państwo poziomu edukacji, wiocha trafiła do miasta i teraz gardłuje.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Robotnik(2019-04-08 19:15) Zgłoś naruszenie 95

  .......Dzisiaj w pracy rozmawialiśmy w trakcie przerwy śniadaniowej o strajku nauczycieli. Grupa była naprawde wielka i reprezentatywna.Wszyscy pracownicy a było Ich dużo i starych i młodych byli zgodni , a żaden nie miał innego zdania., "Najpierw zmusić Ich do pracy przez 42h tygodniowo jak my pracujemy ,często z sobotami i świętami na wszystkich zmianach -płacić nadgodziny jeżeli je wykonują-, to nie muszą być lekcje, niech dyktanda też sprawdzają w szkołach ,Obecnośc na podstawie listy lista obecności wejść i wyjść a potem można rozmawiać o Ich godnych placach. Konferencje sympozja ,szkolenia i uprawnienia tak jak u nas. Nic gorzej ,nic lepiej art 155 KP ze znaczkiem3.., Nauczyciele maja szacunek ale są zbyt rozpuszczeni.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zenek(2019-04-08 12:30) Zgłoś naruszenie 96

  Widziałem dziś w wypowiedziach dyr.szkół, ulgę na twarzy,że znaleźli się mądrzy pracownicy oświaty,którzy jednak przyszli do szkoły,by móc zaopiekować się maluchami-dzień pierwszy.Co będzie po tygodniu,kto będzie płacił rodzicom za urlopy, w okresie opieki,za pracę w urzędach ludzi,oderwanych od swoich swoich obowiązków,by zająć się dziećmi.W końcu kto poniesie koszty braku egzaminów,odsuwanych w nieokreślony czas.To ,mordę nie czas,kto kogo,tylko przyszłość młodych ludzi,którzy teraz mają przykład z ZNP,co się w życiu liczy-KASA misiu KASA

  Odpowiedz
 • taka prawda(2019-04-09 08:08) Zgłoś naruszenie 71

  Jak dac 1000zł to zabrac wszystkie dodatki jakie maja.Pensja i koniec.Dali sie wplatać w polityke Broniarza z PO i jak chca strajkowac to niech strajkuja ale za ten czas zero pieniędzy.Dzieci nie musza zdawać żadnych egzaminów prócz matury a ona może byc przeprowadzona bez ich udziału.skoro nie chca uczyc to niech szukaja innego zwodu za mniej niż obecnie mają.Albo niech im Shetyna da pieniądze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Skoro taki chętny to na co jeszcze czeka?niech daje skoro obiecał.Zachód czeka na pieniądze nauczycieli ale na utrzymanie będa musieli ciężko pracować.a stac ich będzie na niewiele,jak chca droga wolna.

  Odpowiedz
 • PUTIN(2019-04-09 10:01) Zgłoś naruszenie 33

  DLA JEDNEGO NAUCZYCIELA JEDNA KROWA +

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane