Habilitacja, czyli postępowanie pełne patologii

autor: Paulina Szewioła21.03.2019, 07:58; Aktualizacja: 21.03.2019, 07:59
Pomimo tego, że ze statystyk wynikają liczne problemy związane z tym postępowaniem, to nadal blisko 50 proc. uważa, że ten stopień nie powinien być całkowicie zniesiony.

Pomimo tego, że ze statystyk wynikają liczne problemy związane z tym postępowaniem, to nadal blisko 50 proc. uważa, że ten stopień nie powinien być całkowicie zniesiony.źródło: ShutterStock

Uzyskanie stopnia doktora habilitowanego jest uzależnione nie tylko od osiągnięć naukowych. To jeden z wniosków, jakie płyną z badania ankietowego przeprowadzonego przez osoby zgromadzone wokół Fundacji Nauka Polska. Dotyczyło ono najczęściej poruszanych problemów związanych ze środowiskiem akademickim. W tym celu opracowano pięć tematycznych ankiet skierowanych do pracowników naukowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (81)

 • Tadeusz(2019-03-21 11:08) Zgłoś naruszenie 2014

  ale dlaczego jakiś niepewny goj ma mieć habilitację

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Były naukowiec(2019-03-21 12:04) Zgłoś naruszenie 363

  Coś w tym jest, problem chyba dotyczy głównie nauk ekonomicznych. Ciężko mówić o jakimś nowym wkładzie do nauki, te same tematy powielane na x razy. Stąd ilość jest ważniejsza niż jakość. Może ktoś by wykonał rzetelną analizę zakresu przyznanych grantów oraz wniosków, w tym odrzuconych, to by dopiero wyszło parę ciekawych rzeczy... Nie mówię już o efektach tych grantów, bo to jeszcze inna bajka :)

  Odpowiedz
 • fellow(2019-03-21 12:16) Zgłoś naruszenie 548

  Habilitacja przede wszystkim służy terroryzowaniu młodszych pracowników i zmuszaniu do pracy naukowej za swoje prywatne pieniądze. Pracownik zastraszony zwolnieniem z powodu braku publikacji i habilitacji jest skłonny nawet sprzedawać majątek rodzinny byle tylko mieć pieniądze na badania. I na tym opiera się polski cyrk naukowy zwany nauką polską.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zniesmaczony(2019-03-21 12:28) Zgłoś naruszenie 656

  Ha ha ha polska nauka :) Co to takiego? Mamy ludzi podzielonych na 2 grupy, tych, którzy ciężko pracują, robią świetne rzeczy ale dokręca się im śrubę, bo przecież wystają ponad średnią i są zagrożeniem... takim ludziom dokłada się obowiązki, zwiększa godziny wykładowe, pomija w wyróżnieniach, a ich pracę się marginalizuje przy każdej okazji i mamy grupę nierobów, dla których napisanie jednego artykułu rocznie to wielkie wyzwanie, a na koniec i tak go opublikują w czasopiśmie prowadzonym przez kolegę. Dopóki w Polsce koledzy kolegom będą dawali po znajomości tytuły za nic to tak będzie. Myślę, że ponad 60% ludzi na uniwersytetach nigdy nie powinna na nich pracować. I nie martwcie się, mamy tylu młodych zdolnych ludzi, dla których nie ma miejsca w tym systemie i robią wspaniałe rzeczy zagranicą, że gdyby tych nierobów uczelnianych zwolnić, to byłoby kim ich zastąpić. A i nauka by na tym zyskała.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • oPolak(2019-03-21 14:16) Zgłoś naruszenie 232

  W tak zacofanych naukowo krajach jak USA czy UK habilitacji nie ma i nie było a kraje na pośrednim stadium rozwoju (jak Francja czy Niemcy) od zwyczaju habilitacji odchodzą.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Anonimowy(2019-03-21 14:22) Zgłoś naruszenie 1437

  Warto, żeby GP weryfikowała wiarygodność informacji z których korzysta. Pani dr Gruba sama założyła Fundację Nauki Polski po tym jak otrzymała kilka negatywnych recenzji swojej pracy habilitacyjnej. Frustracja nie jest tu czynnikiem obiektywizującym problem habilitacji.

  Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
 • prof.Marian Mazur(2019-03-21 15:09) Zgłoś naruszenie 164

  Tytułem komentarza Habilitacja hipoteczna : http://habilitant2012.blox.pl/2018/06/Habilitacja-hipoteczna.html Habilitacja nie służy sprawdzeniu mocy dorobku naukowego doktora , służy sprawdzeniu jego mocy socjologicznej

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Joanna Gruba(2019-03-21 15:45) Zgłoś naruszenie 894

  Link do wyników ankiety https://naukapolska.eu/index.php/ankieta-habilitacja

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Krystian Proborut(2019-03-21 17:14) Zgłoś naruszenie 3314

  Głównym problemem niskiego poziomu nauki i dydaktyki jest patologia zwiazana z homo sovieticusami. Wyłudzanie stopni i tytułów naukowych jest nagminne i bezprawne, ale w środowiskach akademickich. akceptowane. Naukowa ankieta Fundacji Nauka Polska, przeprowadzona z błedem 3%, dowiodła, że bez dekomunizacji do czwartego pokolenia, zjawiska patologiczne bedą narastąc.

  Odpowiedz
 • Anonim(2019-03-21 21:14) Zgłoś naruszenie 219

  Habilitacja to taki dożywotni certyfikat wiedzy. Raz zrobisz i już nie trzeba pracować do końca życia. :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bartosz(2019-03-21 22:25) Zgłoś naruszenie 397

  Nalezy pogratulowac Fundacji odwagi i rzetelności w podejsciu do zbadania nieprawidłowosci na uczelniach. W przypadku moim nadanie stopnia doktora habilitowanego przebiegło bezproblemowa. Chciałbym zwrócić uwagę na recenzentów, którzy są najczesciej niekompetentni. Pamiętajmy, że nauka jest okrutna i nie wybacza braku wiedzy.. .

  Odpowiedz
 • Gluś(2019-03-21 23:30) Zgłoś naruszenie 143

  Te procedury cały czas są mało przejrzyste, brak jest możliwości zaskarżania poszczególnych postanowień na poszczególnych etapach procedury. Cały czas promowane są osoby z "własnego podwórka". Contra legem wymaga się wystąpień na zebraniach katedr jako wymóg dla skutecznego wszczęcia procedury. Po co? By grzecznie w pracy uwzględniać dziwaczne czasami opinie. Przecież jest to praca samodzielna, recenzowana na etapie procesu wydawniczego, a później procedury habilitacyjnej. Nie normalne są sytuacje kiedy praca ma pozytywne opinie a rada wydziału - czyli osoby, które pracy nie czytały, nie były w komisji głosują przeciwko. Odwrotne sytuacje też się zdarzają.

  Odpowiedz
 • Jan(2019-03-22 15:01) Zgłoś naruszenie 613

  Wypełniałem ankietę. Uważam że została przygotowana nieprfesjonalnie z góry ustawiona pod oczekiwana tezę. Poza tym Gowin wypełnił misję Kudryckiej i w praktyce habilitacja została zlikwidowana

  Odpowiedz
 • Naukowiec(2019-03-22 19:05) Zgłoś naruszenie 345

  Ustawa 2.0 znosi obowiązek "habilitacji", a nie habilitację. Na pewno pozbycie się fikcyjnego stopnia doktora habilitowanego i profesora znaczie upraszcza i obniza koszty funkcjonowania oraz działania uczelni. Tak naprawdę minister Gowin w tej ustawie 2.0 zalegalizował komunistyczne awanse naukowe, które stanowią normę prawną. Nieświadomy i niekompetetny minister postawił na komunistyczne uczelnie zapisując zdrajcom Polski przywileje i zapewniając im prace.. Statuty Uczelni równiez sa pisane przez homo sovieticusów, a tutaj czeka nas kolejna katastrofa nauki..

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Tenure(2019-03-22 23:50) Zgłoś naruszenie 62

  Równie dobrze można napisać. Doktorat, czyli postępowanie pełne patologii, co bardziej odpowiada prawdzie. Ponadto, bez habilitacji dany doktor nie może być promotorem rozpraw doktorskich, ani uzyskać tytułu naukowego profesora, czyli awansować w sensie społecznym i zawodowym. Także dziś w krajowym środowisku akademickim, bez habilitacji ani róż. Faktem też jest, że sporo osób ubiega się o habilitację po dziś dzień, ale to jest zrozumiałe jeśli chce się awansować w przyszłości. Samo życie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tenure(2019-03-22 23:51) Zgłoś naruszenie 82

  Równie dobrze można napisać. Doktorat, czyli postępowanie pełne patologii, co bardziej odpowiada prawdzie. Ponadto, bez habilitacji dany doktor nie może być promotorem rozpraw doktorskich, ani uzyskać tytułu naukowego profesora, czyli awansować w sensie społecznym i zawodowym. Także dziś w krajowym środowisku akademickim, bez habilitacji ani róż. Faktem też jest, że sporo osób ubiega się o habilitację po dziś dzień, ale to jest zrozumiałe jeśli chce się awansować w przyszłości. Samo życie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Patriota(2019-03-23 18:44) Zgłoś naruszenie 1111

  Tenure pisze Minister " Zalegalizował komunistyczne awanse naukowe, które stanowią normę prawną" w Ustawie 2.0. Polecam przeczytanie uzasadnienia do tej ustawy,. Tenure jestes całkowitym laikiem i brak Ci elementarnej wiedzy. W Polsce mamy obecnie komunistyczne uczelnie, komunistyczne sądy, nawet wojsko komunistyczne, bo Amerykanie nie sprzedają nam pełnego wyposazenia np. do samolotów F16, bo boją się szpiegów GRU. A tacy pseudo-generałowie jak Kiszczak i Jaruzelski. bez wykształcenia wojskowego, byli tylko matrioszkami. Historycy udawadniają , ze komunisci to zdrajcy Polski i słuzyli ZSRR. Dlatego dekomunizacja do piatego pokolenia jest racja stanu naszego panstwa. Polska nauka wymaga gruntownej przemiany, a nie fasadowych reform panie ministrze..

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Bartosz(2019-03-23 19:51) Zgłoś naruszenie 148

  Zgadzam się, że nauka wymaga reformy, bo swiat nam ucieka. Panstwo musi zwiekszyc nakłady na naukę. Ostatnio przeznaczono spory kwoty na wszelkiego rodzaje projekty, ale te pieniadze zostały zmarnowane i wspołczynnik innowacji gospodarki pogorszył się Jestem za likwidacja habilitacji i profesury. .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • as(2019-03-24 13:15) Zgłoś naruszenie 51

  Upolitycznienie uczelni nie służy nauce.

  Odpowiedz
 • asia(2019-03-24 13:57) Zgłoś naruszenie 43

  Nic nowego autor nie napisał. Likwidacja habilitacji jest na rękę doktorom, którym się nad habilitacją nie napracowali. Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś nad habilitacją nie musiał się napracować, ale nie jest to częste. Nie powinno być terminu 8 lat, bo są różne prace badawcze, jedne można zrobić szybko, inne nie. Uczelnia powinna być apolityczna.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane