statystyki

Miasta w oczekiwaniu na edukacyjne tsunami. Brakuje pieniędzy na kumulację roczników w liceach i zawodówkach

autor: Tomasz Żółciak06.11.2018, 07:33; Aktualizacja: 06.11.2018, 07:36
W Lublinie słyszymy, że wydłuży się czas pracy szkół, a dyrektorzy zamierzają korzystać z pomieszczeń w innych lokalizacjach.

W Lublinie słyszymy, że wydłuży się czas pracy szkół, a dyrektorzy zamierzają korzystać z pomieszczeń w innych lokalizacjach.źródło: ShutterStock

Samorządy alarmują, że brakuje pieniędzy na sfinansowanie przyszłorocznej kumulacji roczników w liceach i zawodówkach.

Dziś ruszają rozmowy samorządowców z rządem o wysokości subwencji oświatowej, czyli pieniądzach z budżetu, które lokalne władze będą mogły wydać na cele oświatowe.

Przypomnijmy, że w przyszłym roku dwa roczniki trafią do pierwszej klasy liceów i szkół zawodowych. Będzie to ostatni rocznik III klasy gimnazjów i pierwszy rocznik z nowej ośmioklasowej szkoły podstawowej. Negocjacje będą trudne, bo obie strony rozmijają się w ocenie sytuacji. Samorządy już zaalarmowały rząd, że brakuje im pieniędzy. Wskazują, że rok do roku zwiększa się luka w finansowaniu oświaty. Chodzi o różnicę między tym, co samorządy dostają od rządu w ramach subwencji i ogólnymi wydatkami na oświatę. – Ta luka od 2010 do 2014 r. utrzymywała się na poziomie 36 proc., w roku 2015 wyniosła 37,5 proc., w 2016 r. – 38,8 proc., a w 2017 r. – 43,6 proc. – podał na ostatniej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. Najwyższa luka finansowa jest w miastach małych i na prawach powiatu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) odbija piłeczkę, wskazując, że całkowita kwota subwencji oświatowej wzrasta. W 2015 r. było to ponad 161,5 mln zł, a w br. już ponad 172,3 mln. – Jednostki samorządu terytorialnego, w których zwiększyła się liczba uczniów w trakcie roku budżetowego, mają możliwość występowania do MEN z wnioskami o zwiększenie subwencji z 0,4 proc. rezerwy ustawowej w ramach wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych – informuje Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane