statystyki

RPO chce zmian w ustawie 2.0

autor: Paulina Szewioła13.09.2018, 07:58; Aktualizacja: 13.09.2018, 08:20
W ocenie rzecznika w praktyce przepis ograniczy uczelniom możliwości prowadzenia polityki kadrowej

W ocenie rzecznika w praktyce przepis ograniczy uczelniom możliwości prowadzenia polityki kadrowejźródło: ShutterStock

Dożywotnie zatrudnianie sędziów TK, SN i NSA na uczelniach narusza trzy zasady konstytucji: autonomii szkół wyższych, równości oraz ochrony pracy – wskazuje RPO w wystąpieniu do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Taką regulację zawiera ustawa 2.0, która została opublikowana już w Dzienniku Ustaw. W Konstytucji dla nauki pojawił się on za sprawą senackiej wrzutki, która przyznała sędziom trzech sądów (SN, NSA, TK), również tym w stanie spoczynku, prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni w charakterze nauczycieli akademickich, bez względu na wynik oceny pracowniczej. Nie będzie można rozwiązać z nimi umowy o pracę ani zmienić jej warunków. Umowa wygaśnie, jeżeli sędzia utraci urząd albo uprawnienia do stanu spoczynku. Wyjątek stanowi zrzeczenie się urzędu lub stanu spoczynku. Przepis ten przewiduje przekształcenie umowy o pracę nauczyciela akademickiego, który obejmuje stanowisko sędziego, zawartej na czas określony, w umowę o pracę na czas nieokreślony.

Oburzenia tymi zapisami od początku nie kryło środowisko akademickie. Krytykował je – również na łamach DGP – rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Teraz w wystąpieniu do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina zwraca się o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do wyeliminowania kontrowersyjnej regulacji.


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane