statystyki

Niepełnosprawny nauczyciel może pracować więcej godzin, ale tylko za zgodą lekarza

autor: Leszek Jaworski13.09.2018, 10:31; Aktualizacja: 13.09.2018, 12:40
nauczycielka

Celem nowelizacji Karty nauczyciela było doprecyzowanie kwestii czasu pracy nauczycieli posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawnościźródło: ShutterStock

Od 1 września obowiązuje nowelizacja Karty nauczyciela, która doprecyzowała, w jaki sposób pedagogom niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin. Wprowadziła też ograniczenie, że w razie zmniejszenia pensum niepełnosprawnemu nauczycielowi nie przydziela się godzin ponadwymiarowych. W praktyce pojawiły się jednak problemy: czy pensum można nie obniżać za zgodą lekarza, a jeśli tak, to czy można wówczas przydzielać godziny ponadwymiarowe?

Zgodnie z nowym ust. 1a art. 42a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm., dalej: KN) nauczycielowi niepełnosprawnemu, zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć proporcjonalnie do obniżenia maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Procedura ta dotyczy pedagoga, dla którego maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy jest ustalany zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm., dalej u.r.z.o.n.). Prze pis ten mówi, że czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – siediu godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Co więcej, niepełnosprawny nie może być zatrudniony w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (art. 15 ust. 3 u.r.z.o.n.).

Specyfika

Konieczność uregulowania zasad obniżki czasu pracy nauczycieli wprost w pragmatyce zawodowej Ministerstwo Edukacji Narodowej tłumaczyło specyfiką wykonywanych przez nich zadań. Wskazano, że dla pracy nauczyciela charakterystyczne jest rozliczanie i rejestrowanie wyłącznie obowiązkowego wymiaru zajęć, czyli pensum. Poza nim pedagog ma jeszcze obowiązek realizacji zajęć statutowych i przygotowania do nich oraz samokształcenia i doskonalenia zawodowego. Wymienione zajęcia i czynności nie są rejestrowane (przy czym mogą odbywać się zarówno w szkole, jak i poza nią). Dlatego zdaniem MEN obniżanie tygodniowego czasu pracy nauczyciela ma znaczenie, o ile obniżeniu ulega także tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane