statystyki

Ponad 130 dodatkowych miejsc na medycynie

autor: Agata Szczepańska13.09.2018, 07:58; Aktualizacja: 13.09.2018, 08:26
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Resort przychylił się do wniosku CM UMK, a WST przyznał limit w wysokości 80 miejsc na studia w formie stacjonarnej oraz 10 miejsc na studia niestacjonarneźródło: ShutterStock

Jeden uniwersytet z większym limitem przyjęć na studia medyczne i jedna nowa uczelnia z kierunkiem lekarskim. Efekt – więcej miejsc dla przyszłych medyków.

Wczoraj do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 16 lipca 2018 r. w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny (Dz.U. z 2018 r. poz. 1381). Powodem zmian są wnioski dwóch uczelni, które wpłynęły już po tym, jak weszło ono w życie. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) zawnioskowało o zwiększenie limitu przyjęć o 48 miejsc na kierunek lekarski (na studia niestacjonarne w języku polskim). Natomiast Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach (WST), która decyzją ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 27 lipca 2018 r. uzyskała uprawnienia do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim, złożyła wniosek o 150 miejsc w formie stacjonarnej w języku polskim (dla obywateli polskich i obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej) oraz 20 miejsc w formie niestacjonarnej w języku polskim (dla obywateli krajów spoza Unii Europejskiej).

Resort przychylił się do wniosku CM UMK, a WST przyznał limit w wysokości 80 miejsc na studia w formie stacjonarnej oraz 10 miejsc na studia niestacjonarne. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu, wniosek nie został uwzględniony w całości, ponieważ uznano, że 150 miejsc to za dużo dla uczelni, która dopiero rozpoczyna kształcenie lekarzy – zdecydowanie łatwiej będzie koordynować ten proces przy liczbie 90 studentów.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane