Od 1 września zmiany w angażach nauczycieli. Warto się do nich dobrze przygotować

autor: Leszek Jaworski30.08.2018, 09:22; Aktualizacja: 30.08.2018, 11:11
W styczniu minęło 36 lat, od kiedy zaczęła obowiązywać ustawa z 26 stycznia 1982 r

W styczniu minęło 36 lat, od kiedy zaczęła obowiązywać ustawa z 26 stycznia 1982 rźródło: ShutterStock

W styczniu minęło 36 lat, od kiedy zaczęła obowiązywać ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 967; dalej: Karta nauczyciela lub KN). Jest zatem jedną z najdłużej funkcjonujących pragmatyk zawodowych. Na przestrzeni lat ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, przez co jest już aktem przeregulowanym i miejscami niezrozumiałym. Ostatnio wiele rewolucyjnych rozwiązań wprowadziła do niej ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. poz. 2203; dalej: u.f.z.o.). Część z nich weszła w życie 1 stycznia 2018 r., część zacznie obowiązywać 1 września tego roku, a np. regulacje dotyczące nowego dodatku do pensji za wyróżniającą pracę dopiero 1 września 2020 r. Można się w tym wszystkim pogubić. Co więcej, niektóre pomysły Ministerstwa Edukacji Narodowej, choć były głośne, ostatecznie w nowelizacji się nie znalazły. O co chodzi? Przykładem jest wypłata nauczycielom pensji z dołu. Są oni jedyną grupą zawodową, której pensje wypłaca się z góry. Pomysł zmiany okazał się na tyle kontrowersyjny, że ministerstwo postanowiło się z niego wycofać. Żeby uporządkować ten galimatias prawny, jedna z dyrektorek szkół - Ewa Mazur - postanowiła zaprosić na spotkanie radcę prawną Urszulę Złotowską. W zebraniu wzięła też udział wicedyrektorka Monika Mróz oraz przedstawicielka szkolnej organizacji związkowej Marzena Kamińska. ©℗

– Witam państwa na zebraniu, na którym pani mecenas przedstawi nam zmiany w Karcie nauczyciela, które wejdą w życie 1 września – rozpoczęła dyrektorka szkoły Ewa Mazur. – Szczególnie dziękuję pani mecenas, że znalazła czas na dzisiejsze spotkanie z nami – kontynuowała dyrektorka.

– Dzień dobry! Szanowne panie, przypomnijmy, że zmiany w pragmatyce nauczycielskiej wprowadzone zostały ustawą z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych – rozpoczęła radca prawny Urszula Złotowska. – Nowe uregulowania weszły w życie częściowo już 1 stycznia tego roku, a część zacznie obowiązywać od 1 września – wymieniła mecenas.

– Te pierwsze dotyczyły urlopu dla poratowania zdrowia – wtrąciła Monika Mróz, wicedyrektorka szkoły.

– Tak. Poważne zmiany w urlopach zdrowotnych obowiązują już od początku tego roku – potwierdziła Urszula Złotowska.

– Nie mamy dużo czasu, skupmy się więc na tych nowościach, które zaczną obowiązywać już wkrótce. Nie wracajmy do zmian, które są już nam wszystkim znane – przerwała dyrektor. I spoglądając na pozostałe uczestniczki spotkania, stwierdziła: – Proponuję rozpocząć zebranie od omówienia kwestii, która nas wszystkie tu obecne dotyczy, czyli zmian dotyczących oceny pracy.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane