statystyki

W szkole można pracować tylko na etacie

autor: Artur Radwan08.09.2018, 11:00
W przeważającej liczbie szkół, szczególnie zaocznych, umowy o pracę będą zawierane na znikomą część etatu.

W przeważającej liczbie szkół, szczególnie zaocznych, umowy o pracę będą zawierane na znikomą część etatu.źródło: ShutterStock

Nauczyciele uczący w publicznych i prywatnych placówkach, które nie są prowadzone przez samorządy, muszą być zatrudnieni na umowach o pracę.

Od 1 września właściciel placówki oświatowej nie będzie mógł zaproponować podwładnym umów cywilnoprawnych: zlecenia lub o dzieło. Stąd obawy rodziców, że zabraknie np. terapeutów, którzy pomagają dzieciom z niepełnosprawnościami. Problem bowiem polega na tym, że większość tych specjalistów wykonuje obowiązki nie na etacie, ale na podstawie własnej działalności gospodarczej. W podobnej sytuacji są nauczyciele języków obcych i zawodu w szkołach branżowych.

Na tym nie koniec zamieszania. Od września dyrektor samorządowej placówki oświatowej musi wyrazić zgodę na pracę „swojego” nauczyciela na rzecz innej jednostki. I to również musi być etat. Dotąd takiego obowiązku nie było. Może się więc okazać, że prywatne placówki będą miały problem ze znalezieniem doświadczonych nauczycieli lub będą zmuszone zatrudnić mniej doświadczonych. To natomiast może odbić się na jakości oferowanych zajęć. 

opinia


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Iwona(2018-09-09 20:21) Zgłoś naruszenie 11

  Nareszcie skończy się proponowanie nauczycielowi założenia firmy w celu wystawiania faktur za pracę.

  Odpowiedz
 • asdf,9(2018-09-08 14:59) Zgłoś naruszenie 01

  Zaczną się 1/2, 1/4/, 1/3 a kto wie czy nie 1/8 etatu. W sumie na ile etatów będzie pracować nauczyciel, gdy się cząstki etatu doda? Moim zdaniem maksymalnie na półtora etatu. W sumie korzystne - bo składki od umowy o pracę opłaca tylko pracodawca.

  Odpowiedz
 • elik(2018-11-22 21:33) Zgłoś naruszenie 00

  W WAKACJE UKŁADAŁYSMY KRYTERIA OCENY -2 TYGODNIE STRACONE.CHYBA ZAŁOŻĘ FIRMĘ SPRZĄTAJĄCĄ ALBO DOM WESELNY. Odechciewa się pracy .Co ,,mądre głowy jeszcze wymyślą?..Siedzę w tych cholernych papierach i d...a mnie już boli.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane