Zmiany dla nauczycieli od 2018 roku: Ocena pracy, wydłużona ścieżka awansu i korekty pensum

autor: Anna Wittenberg27.08.2018, 09:33; Aktualizacja: 27.08.2018, 09:47
Nauczycieli czekają zmiany w pensum.

Nauczycieli czekają zmiany w pensum.źródło: ShutterStock

Nowe testy, ocena pracy, wydłużona ścieżka awansu, korekty pensum – od września rozpoczyna się kolejny etap wdrażania reformy edukacji. Zmian jest wiele, a w kolejce czekają kolejne.

Ci, którzy w wakacje nie śledzili, co się dzieje w oświacie, mogą zdziwić się po powrocie do szkolnej rzeczywistości. Od września nauczycieli, dyrektorów, samorządowców i rodziców czeka prawdziwa rewolucja. W DGP publikujemy przegląd najważniejszych zmian.

Po pierwsze: egzamin ósmoklasisty w nowej formule

Uczniowie będą go zdawać między 15 a 17 kwietnia. Sprawdzona zostanie ich wiedza z polskiego, matematyki i języka obcego. Na podstawie wyników testu ósmoklasiści będą ubiegać się o miejsca w szkołach średnich. To będzie dla nich prawdziwe wyzwanie. Równocześnie z nimi do liceów, techników i szkół branżowych będą szli bowiem ostatni absolwenci gimnazjów. Czy miejsc wystarczy dla wszystkich uczniów? Statystycznie – każdy z nich do jakiejś szkoły trafi. Rodzice jednak obawiają się o oferowany przez nie poziom nauki.

Po drugie: zmienione zasady zatrudniania nauczycieli

To problem dla dyrektorów szkół i przedszkoli. Od września wszyscy nauczyciele muszą być zatrudnienia, na umowie o pracę. Także ci, którzy pracują jedynie kilka godzin w tygodniu.

Już teraz wiadomo, że niektóre placówki będą rezygnować z dodatkowych zajęć. W innych koszty zmiany będą przerzucane na rodziców. Ogromny problem mają niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, których funkcjonowanie staje pod znakiem zapytania. One także muszą zatrudniać specjalistów na umowę o pracę. Właśnie organizują się i zbierają podpisy pod petycją do Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) w sprawie zliberalizowania przepisów. „W żaden sposób nie wpływa to na jakość prowadzonych zajęć specjalistycznych i w tym zakresie założenia nowelizacji są zupełnie nielogiczne i niezrozumiałe” – piszą.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane