statystyki

Zmiany dla nauczycieli od 2018 roku: Ocena pracy, wydłużona ścieżka awansu i korekty pensum

autor: Anna Wittenberg27.08.2018, 09:33; Aktualizacja: 27.08.2018, 09:47
Nauczycieli czekają zmiany w pensum.

Nauczycieli czekają zmiany w pensum.źródło: ShutterStock

Nowe testy, ocena pracy, wydłużona ścieżka awansu, korekty pensum – od września rozpoczyna się kolejny etap wdrażania reformy edukacji. Zmian jest wiele, a w kolejce czekają kolejne.

Ci, którzy w wakacje nie śledzili, co się dzieje w oświacie, mogą zdziwić się po powrocie do szkolnej rzeczywistości. Od września nauczycieli, dyrektorów, samorządowców i rodziców czeka prawdziwa rewolucja. W DGP publikujemy przegląd najważniejszych zmian.

Po pierwsze: egzamin ósmoklasisty w nowej formule

Uczniowie będą go zdawać między 15 a 17 kwietnia. Sprawdzona zostanie ich wiedza z polskiego, matematyki i języka obcego. Na podstawie wyników testu ósmoklasiści będą ubiegać się o miejsca w szkołach średnich. To będzie dla nich prawdziwe wyzwanie. Równocześnie z nimi do liceów, techników i szkół branżowych będą szli bowiem ostatni absolwenci gimnazjów. Czy miejsc wystarczy dla wszystkich uczniów? Statystycznie – każdy z nich do jakiejś szkoły trafi. Rodzice jednak obawiają się o oferowany przez nie poziom nauki.

Po drugie: zmienione zasady zatrudniania nauczycieli

To problem dla dyrektorów szkół i przedszkoli. Od września wszyscy nauczyciele muszą być zatrudnienia, na umowie o pracę. Także ci, którzy pracują jedynie kilka godzin w tygodniu.

Już teraz wiadomo, że niektóre placówki będą rezygnować z dodatkowych zajęć. W innych koszty zmiany będą przerzucane na rodziców. Ogromny problem mają niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, których funkcjonowanie staje pod znakiem zapytania. One także muszą zatrudniać specjalistów na umowę o pracę. Właśnie organizują się i zbierają podpisy pod petycją do Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) w sprawie zliberalizowania przepisów. „W żaden sposób nie wpływa to na jakość prowadzonych zajęć specjalistycznych i w tym zakresie założenia nowelizacji są zupełnie nielogiczne i niezrozumiałe” – piszą.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane