Dwa lata prac nad reformą szkolnictwa wyższego. Efekt? Wydane miliony złotych, podzielone środowisko i ustawa zupełnie inna od założeń

autor: Karolina Nowakowska10.08.2018, 07:01; Aktualizacja: 24.08.2018, 09:26
Problem z ustawą 2.0 – zdaniem środowiska – polega również (jeśli nie przede wszystkim) na tym, że nie rozwiązuje ona faktycznych i podstawowych problemów szkolnictwa wyższego.

Problem z ustawą 2.0 – zdaniem środowiska – polega również (jeśli nie przede wszystkim) na tym, że nie rozwiązuje ona faktycznych i podstawowych problemów szkolnictwa wyższego.źródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Kiedy dwa lata temu Jarosław Gowin zapowiadał napisanie nowoczesnej Konstytucji dla Nauki, która wyniesie polskie szkolnictwo wyższe na poziom międzynarodowy, środowisko akademickie szybko włączyło się w prace i chciało uczestniczyć w wypracowywaniu nowych ram prawnych. Dziś, kiedy ustawa została już podpisana przez prezydenta, nie wszyscy podzielają radość ministra.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

 • Arcz(2019-09-15 14:03) Zgłoś naruszenie 10

  Patrząc na te nowe zmiany zastanawiam się co one wniosą? Dzielenie doktorantów na tych z przed reformy i po jest śmieszne. Dadzą im pieniądze a i tak jakość rozpraw będzie koncentrować się na ugruntowanych już tematach rozpraw. Bardzo żałuję że u władzy są ludzie którzy żonglują ludzką naiwnością i niewiedzą, karmiąc społeczeństwo nieodpowiednimi głośno zapowiadanymi zmianami. Wstyd Panie Ministrze Gowin.

  Odpowiedz
 • oburzony(2018-12-17 00:26) Zgłoś naruszenie 20

  minister od niszczenia wszystkiego , czego się dotknie - za kadencji ministra sprawiedliwości rozregulował sądownictwo i trzeba było poprawiać. Też za wielkie pieniądze. Szkodnik jakich mało - i to humanista , podobno z wykształcenia, a osobowość destrukcyjna

  Odpowiedz
 • Paweł(2018-12-15 12:01) Zgłoś naruszenie 30

  Rolą uniwersytetów nie jest kształcenie zawodowe. Tym zajmują się zasadnicze szkoły zawodowe, technika i wyższe szkoły zawodowe.

  Odpowiedz
 • (2018-08-16 09:36) Zgłoś naruszenie 61

  Rok akademicki za pasem, a tu potworek o którym nikt, nic nie wie. Cztery ustawy w jednej, czyli pycha kroczy przed upadkiem. I to jest promyczek nadziei, że ktoś wreszcie wprowadzi płatne studia i kredyty dla najlepszych. Żadne oddolne czy odgórne konsultacje tu nic nie dadzą. To zwykłe marnowanie pieniędzy podatników na molocha, który pochłonie każde środki.

  Odpowiedz
 • Luk(2018-08-13 11:02) Zgłoś naruszenie 170

  Ależ tak, musimy wziąć sprawy w swoje ręce i przy finansowaniu - jak ktoś napisał - na poziomie Białorusi robić badania na poziomie Ivy League. W tzw. międzyczasie, tak mniej więcej przez połowę czasu pracy, będziemy sprawdzali, obliczali i deklarowali nasz "udział dyscyplinarny", oraz zajmowali się toną innych dokumentów, które będzie trzeba wypełnić w ramach odbiurokratyzowania nauki polskiej. Bo przecież administracja nie od tego jest. Jak już po dwóch-trzech latach się to wszystko uda ogarnąć i zniknie chaos organizacyjny spowodowany ustawą 2.0, to przyjdzie kolejny dyletant z bandą towarzyszy - jeszcze większych dyletantów - i stworzy ustawę 3.0, która z grubsza przywróci porządek obowiązujący obecnie. Bo że obecny minister i jego zastępcy nie mają zielonego pojęcia ani o nauce, ani o zarządzaniu, to widać gołym okiem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kat(2018-08-11 08:59) Zgłoś naruszenie 310

  Nauka na poziomie Harwardu z finansowaniem jak na Białorusi...

  Odpowiedz
 • prof. Józef Beton (2018-08-11 08:37) Zgłoś naruszenie 2712

  Ważne że zachowano habilitacje - ten bat którym pasę swoich "leniwych adiunktów"- którzy są niczym ,bo jej nie mają . A habilitacje w moim instytucie zrobi: mój syn Zbyszek , zatrudniony w katedrze tatka mojego kumpla z którym wódeczkę pije . Zrobi ją Zosia która relaksuje mnie regularnie po godzinach . A swoim adiunktom mówie: Nie jestescie nawet nikim , jesteście niczym bo nie macie habilitacji.

  Pokaż odpowiedzi (17)Odpowiedz
 • kolo(2018-08-10 23:06) Zgłoś naruszenie 37

  no comment, ale powiem wam, że jak się szuka studiów, które dadzą praktyczne wykształcenie, gdzie człowiek się czegoś nauczy, żeby pomogło w pracy (dla mnie np. taki kierunek typu prawo w biznesie jako wycinek prawa byłby idealny), to ze świecą szukać, coś by trzeba tu zmodernizować

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xxx(2018-08-10 14:08) Zgłoś naruszenie 216

  PiS jest specjalistą w bezsensownym wyrzucaniu pieniędzy i robieniu bałaganu.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • lecturer(2018-08-10 12:42) Zgłoś naruszenie 710

  Dziwnie tylko serwis gazetaprawna.pl w porównaniu z innymi stronami jest wyjątkowo niestabilna. Stąd też korekta tego zdania: "Są zanurzeni w nurcie postmodernistycznym, gdzie dowolnie można interpretować fakty, prawdę (tylko moja prawda), stosować manipulację i używać argumenty ad personam, gdy się z czymś nie zgadzamy".

  Odpowiedz
 • lecturer(2018-08-10 11:33) Zgłoś naruszenie 449

  Ustawa 2.0 to bardzo szkodliwy bubel dla nauki i szkolnictwa wyższego. Dodałbym też , że Ustawa 2.0 stanowi hamulec rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju. Tak to jest, jak pisaniem tej ustawy zajmują się durniowie i ignoranci. Ze mną nikt tej ustawy nie konsultował. Pominięci zostali doktoranci i adiunkci przed habilitacją oraz wykładowcy i st. wykładowcy, a także pracownicy administracyjni tego sektora. Gdzie jest choćby ślad konsultacji z tymi grupami osób w postaci odpowiednich dokumentów urzędowych MNiSW???. Ustawa została napisana przez tzw. konserwę akademicką, w myśl zasady "żeby była tak jak było" albo zasady " tak dużo zmienić, żeby nic się nie zmieniło". Nadal jesteśmy zaściankiem świata jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe i naukę, Propaganda sukcesu niektórych nic tutaj nie zmieni. Niektórzy żyją w oderwaniu od rzeczywistości. Są zanurzeni w nurcie postmodernistycznym, gdzie dowolnie można interpretować fakty, prawdę (tylko moja prawda), manipulację i argumenty ad personam, gdy się z czym nie zgadzamy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Brytyjczyk(2018-08-10 09:09) Zgłoś naruszenie 404

  Takie sa skutki,gdy sie pozwala dzialac zwyklemu durniowi bez pojecia o czymkolwiek.On i Glinski ,dwa straszne,szare blizniaki

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane