statystyki

Tak będą finansowane szkoły wyższe. Ministerstwo opublikowało nowy algorytm

autor: Paulina Szewioła18.09.2018, 07:13; Aktualizacja: 18.09.2018, 07:59
MNiSW tłumaczy jednocześnie, że zmiana podziału publicznych pieniędzy została skonstruowana w ten sposób, aby zapewnić stabilizację budżetu uczelni.

MNiSW tłumaczy jednocześnie, że zmiana podziału publicznych pieniędzy została skonstruowana w ten sposób, aby zapewnić stabilizację budżetu uczelni.źródło: ShutterStock

Różne typy uczelni będą opłacane w odmienny sposób – taką zmianę wprowadza projekt rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który właśnie trafił do konsultacji.

Obecny model oparty jest na dotacjach podmiotowych i w mniejszym zakresie celowych. Ustawa 2.0 wprowadziła w tym zakresie ważną zmianę. Po wejściu w życie nowych regulacji uczelnie będą otrzymywały pieniądze w formie subwencji, a nie dotacji. Resort tłumaczy, że ma to zapewnić im większą autonomię finansową i elastyczność. To akademia będzie decydowała o podziale pieniędzy między poszczególne jednostki i o sposobie ich wykorzystania na określone w ustawie cele. Sama przesądzi, jaką część przeznaczy np. na rozwój potencjału badawczego, a jaką na kształcenie kadr.

Szczegółowy mechanizm podziału środków miało jednak określić rozporządzenie. Resort opublikował jego projekt. Wynika z niego, że różne typy uczelni będą finansowane w różny sposób.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane