Nauczyciele mają dość. Kto może, odchodzi na wcześniejszą emeryturę

autor: Karolina Nowakowska25.07.2018, 07:00; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:38
Co kwartał przybywa około 1000 nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnym

Co kwartał przybywa około 1000 nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnymźródło: ShutterStock

Według danych ZUS 10 tys. nauczycieli przebywa na świadczeniu kompensacyjnym. Jeszcze pięć lat temu liczba ta wynosiła 4,5 tysiąca. Wcześniejsze emerytury pedagogów kosztują budżet państwa 200 mln. zł

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (72)

  • Nauczyciel (2019-03-24 19:08) Zgłoś naruszenie 10

    Ciągle słyszę o dofinansowaniu edukacji. W przedszkolu we wrześniu na 25 osób nie dostałam nawet opakowania kredek i 1 rydzy papieru!!!! Gdyby nie rodzice to dla dzieci zwykle rysowanie było by abstrakcja. Nadmienię że rydza papieru (500 kartek) starcza na około 4 dni a kosztuje około 17 zł. Codziennie kseruje po 2 kolorowanki dla każdego dziecka (xero mam w pracy na szczęście). Wymagania dyrekcji: piękne pracę plastyczne 2 x w tygodniu wymiana, różnymi technikami i na dodatek jestem z tego rozliczani. Żadnych artykułów plastycznych nie dostajemy, my nauczyciele przedszkola!! Prawnie nie możemy brać od rodziców tzw kredkowego, ale jaja mam zrobić pracę plastyczna bez materiałów plastycznych, pytam się???

    Odpowiedz
  • smutne(2018-07-30 20:53) Zgłoś naruszenie 10

    Odchodzę na emeryturę po 37 latach pracy w szkole. Nie mogę sobie znaleźć miejsca, bo kochałam swoją pracę. Dawno odkryłam, że jest ona źle płatna, niedoceniona, oszkalowana, ale nikt nie ma takiego wpływu na młode umysły jak nauczyciel. Można pomóc wielu uczniom w odnalezieniu życiowej drogi, można zachęcić do myślenia, można pokazać, że liczą się wartości. Niczego nie żałuję, bo wiem, że wiele młodych osób dzięki mojej pracy i zachęcie wyszło na ludzi. Zaborcy nie pozwalali mówić po polsku, a okupant- czy niemiecki czy sowiecki- przede wszystkim mordował inteligencję, ludzi wykształconych. To pokazuje jak ważny jest nauczyciel w społeczeństwie. Jeśli teraz niszczy się nauczycieli, to też po coś, nie przez przypadek. Głupim i podzielonym społeczeństwem łatwiej rządzić, narzucić mu zniewolenie, fikcję raju za pieniądze, na które się ciężko pracuje, a kupuje za nie chińską tandetę i zatrute chemią jedzenie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • uczycielka(2018-07-29 02:22) Zgłoś naruszenie 10

    nie oszukujmy się, wszyscy wiemy, że młodzież z roku na rok nie jest lepsza, a nauczyciel ma coraz mniej przywilejów

    Odpowiedz
  • gosc(2018-07-28 23:31) Zgłoś naruszenie 00

    Człowieku, co ty piszesz? Aż mi cię żal.

    Odpowiedz
  • POPiSowe podwyzki(2018-07-27 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Od wrzesnia w Warszawie dyrektorzy z nadania PO dostana o tysiac zl wiecej w szkolach a nauczyciele moga sie tylko przyladac ze smutkiem na mobingujacych ich i wiecej zarabijacych dyrektorow a ci mieli byc zwalniani przy Dobrej Zmianie i co?

    Odpowiedz
  • co za bzdury(2018-07-27 11:24) Zgłoś naruszenie 12

    bzdury piszecie! tak odchodzą, aż odejśc nie mogą, absplwenci po szkole pedagogicznej nie mogą sie nigdzie zatrudnić ze względu na blokadę etatów przez emerytki - nauczycielki

    Odpowiedz
  • ko(2018-07-26 09:10) Zgłoś naruszenie 621

    moja praca też jest ciężka i wymagająca nawet przenoszę jej część do domu i nie marudzę

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bbbbbbb(2018-07-25 22:51) Zgłoś naruszenie 01

    Najwięcej chaosu narobiła poprzednia reforma zmniejszenie liczby godzin fizyki biologii. Chemii i geografii. Stąd tak dużo nauczycieli odchodzi na emeryturę ale za chwilę dyrektorzy będą ich zatrudniać przyczyną brak wykształconych nauczycieli. Byle kogo po studiach można zatrudnić ale byle kto. Nie może uczyć dzieci

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • golam(2018-07-25 22:06) Zgłoś naruszenie 312

    Już nie mogę się doczekać świadczenia kompensacyjnego. Poszłabym już dziś na kolanach, byle szybciej.

    Odpowiedz
  • terefeer(2018-07-25 21:46) Zgłoś naruszenie 1217

    JESTEM NAUCZYCIELEM!!11!!11 Pracuje po 3 godziny miesięcznie, mam pensję 15k brutto, jeżdżę nowym porsze i śmieje się z takich jak wy rodziców, posyłacie swoje niedorozwinięte dzieci do szkoły i oczekujecie że bede im jeszcze czas poświęcał, jak w domu nie potraficie niczego nauczyć dziecka to co ja mam robić. Nie po to latam 3-4 razy w roku na wakacje i przychodzę często pijany, żeby jeszcze dzieci uczyć. Jestem nauczycielem z propagandowej szkoły pis i nacjonałów. hehehe

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zgłoś(2018-07-25 21:39) Zgłoś naruszenie 592

    Dlaczego w tytule jest "państwo poświęca tyle pieniędzy..."? Przecież to nie państwo, a składki nauczycieli wynikają z ich pensji. Może i robią w budżetówce, ale pracę wykonują, więc emerytury dostają ze swoich składek. Co innego politycy, sędziowie czy kler, którzy niczego nie wypracowują, a dostają znacznie lepsze pieniądze.

    Odpowiedz
  • n-l(2018-07-25 19:32) Zgłoś naruszenie 536

    I bardzo dobrze, że brakuje nauczycieli. Pani Zalewska niech sama zap....ala od września na zastępstwa do wszystkich szkół w Polsce. Niech zobaczy. co to za kokosy.

    Odpowiedz
  • Grazia(2018-07-25 15:54) Zgłoś naruszenie 718

    Znowu w komentarzach napastliwość, tłumaczenie się, albo bicie piany... A mnie wkurzył sam tytuł "... emerytury kosztują budżet państwa..." Przecież od pierwszego dnia pracy z pensji pobierane są składki! Npuszczanie społeczeństwa na nauczycieli!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zet(2018-07-25 14:25) Zgłoś naruszenie 698

    Jak MEN się nie opamięta i nie da godnych podwyżek nauczycielom już i nie odstąpi od nienormalnych przepisów dotyczących oceny nauczycieli to już za kilka lat polskie dzieci będą uczyć języka polskiego Ukraińcy i maturzyści , którzy nie dostana się na studia i to pewnie z łapanki. Nikt kto skończył studia nie da się poniewierać przez Panią Zalewską. Tylko problem zostanie na jej głowie. Pani minister najwyższa pora pomyśleć wreszcie nad tym co Pani wymyśla pod wpływem emocji i jaka będzie przyszłość a nie teraźniejszość. Poza tym czekam na Pani powrót do szkoły na stanowisko nauczyciela z pensją taką jaką Pani daje nauczycielom i Pani oceną wg zasad, które Pani wymyśliła, czyli awans na dyplomowanego co 3 lata. Widać ,ze pani dawno nie pracowała w szkole chociaż jest pani nauczycielem. Warto wrócić do tej rzeczywistości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Iwona (2018-07-25 13:42) Zgłoś naruszenie 1956

    I niech idą wcale mi nie szkoda. Wiele lat nie można było się dostać do szkoły. Wszystko tylko po znajomości. Nawet miernoty tkwiły w szkole marnujac zapał uczniów i były nie do usunięcia. Cieszy mnie że to się zmienia. Niedługo będą prosić o przyjście do pracy i na to czekam :-)

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • idiotko(2018-07-25 10:06) Zgłoś naruszenie 396

    do rodzic(33 minuty temu) - a jak ty za leżenie, ********** sie i rozmnażanie dostajesz 500+ to według tych 1500 zł netto to ty winnaś dostać 0,50+

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zgroza(2018-07-25 10:03) Zgłoś naruszenie 633

    to nie tylko nauczyciele, czekam jeszcze pół roku na przejście na emeryturę jak na cud, mam dosyć pracy za najniższą krajową w budżetówce

    Odpowiedz
  • pola(2018-07-25 09:51) Zgłoś naruszenie 6812

    Skoro niektorzy pisza ze praca nauczyciela jest taka super.....to trzeba bylo jim zostac a potem sie madrzyc! Pouzerac sie z cudzymi dziecmi.....to moze potem pogadamy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Śmiech na sali(2018-07-25 09:37) Zgłoś naruszenie 11317

    Większość ludzi która tu pisze nie ma pojęcia o pracy nauczyciela. Mam żonę nauczycielkę i wiem ile czasu poświęca pracy a te przywileje to o kant d.... Załatwiam jej pracę sprzątaczki w firmie bo chcę mieć żonę a nie siłaczkę. Zarobki porównywalne a stresu mniej i dała się przekonać na szczęście 😀 niech bachorami tych mądrali co tu jadą na nauczycieli zajmują się sami może dotrze do nich jaki to miodzik wychowanie młodzieży.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • rodzic(2018-07-25 09:27) Zgłoś naruszenie 1378

    "Wynagrodzenie jakie otrzymuje początkujący nauczyciel jest dalekie nie tylko od satysfakcjonującego, ale też nieprzystaje do kwalifikacji takiego nauczyciela." za te kilka godzin pracy, moim zdaniem te 2400 brutto to i tak za dużo

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz