Olimpijczyk na świadectwie będzie miał informację, że został zwolniony z egzaminu, a w rubryce z punktami otrzyma 100 proc.
Jakie przedmioty trzeba zdawać?
W latach 2019, 2020 i 2021
egzamin ósmoklasisty będzie się składał z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Od roku 2022 dojdzie do nich także jeden przedmiot do wyboru dla ucznia (biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia).
Jakie języki można wybrać?
Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w
szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Mogą to być: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski.
Ile będzie trwało sprawdzenie wiedzy?
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni. Pierwszego dnia odbędzie się egzamin z języka polskiego, który trwa 120 min. Drugiego z matematyki, który trwa 100 min. Trzeciego dnia egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru (po 90 min). Jak zapewnia CKE, do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 min).
Jakie lektury będą obowiązywać na języku polskim?
CKE zapewnia, że przez pierwsze trzy lata egzaminu ósmoklasisty obowiązywać będą tylko lektury z klas VII i VIII. Są to: „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, „Zemsta” Aleksandra Fredry, wybór fraszek, pieśni i trenów (w tym treny I, V, VII, VIII) Jana Kochanowskiego, „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Żona modna” Ignacego Krasickiego, wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie”, a także: „Reduta Ordona”, „Śmierć pułkownika”, „Świtezianka” i II część „Dziadów” oraz cały „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, „Quo vadis” i „Latarnik” Henryka Sienkiewicza, „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego, „Artysta” Sławomira Mrożka, „Ziele na kraterze” (fragmenty) i wybrany reportaż Melchiora Wańkowicza.
Od 2022 roku natomiast wszystkie lektury, do których przeczytania zobowiązuje
uczniów podstawa programowa.
Mojemu dziecku po szóstej klasie zmieniono program nauczania. Przez to, że nie poszło do gimnazjum, tylko zostało w podstawówce, będzie mieć względem starszych kolegów luki w wiedzy geograficznej czy historycznej. Czy egzamin będzie też obejmował ten materiał?
Jak zapewnia Centralna Komisja Egzaminacyjna, egzamin ósmoklasisty będzie dostosowany do podstawy programowej. To oznacza, że obejmie tematy, które uczniowie omawiali w podstawówce przed reformą, oraz te, które doszły po reformie.
Słyszałam, że test będzie trudny. Czy trzeba włożyć więcej wysiłku w przygotowania?
Tak przyznaje dyrektor CKE, a także oceniają nauczyciele, którzy dla DGP analizowali zadania przykładowego egzaminu. We wszystkich trzech przedmiotach ma być więcej zadań otwartych, które z definicji sprawiają uczniom więcej trudności.
Nie. Podobnie jak dotychczasowe test szóstoklasisty i egzamin gimnazjalny, także egzamin ósmoklasisty nie będzie miał progu zaliczenia. Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać.
Jeśli uznam, że praca dziecka została oceniona za nisko, to czy mogę ją zobaczyć?
Tak. Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonego egzaminu w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Można to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania przez OKE zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Wniosek o wgląd należy złożyć u dyrektora właściwej OKE. Jeśli rodzice będą mieli wątpliwości co do wyniku, mogą złożyć od niego odwołanie.
Moje dziecko ma dysleksję. Będzie miało jakieś ułatwienia?
Tak. Szkoła ma obowiązek zapoznać rodziców z możliwymi dostosowaniami warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do 30 września roku szkolnego, w którym dziecko będzie pisać test. Do 15 października trzeba natomiast złożyć w szkole zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej. Decyzję o tym, jak dostosować warunki egzaminu do ucznia, podejmie rada pedagogiczna. Dyrektor musi o tym poinformować rodziców do 20 listopada.
Czy od wyników będzie zależało, do jakiej szkoły średniej dziecko pójdzie?
Tak, będzie to jedno z najważniejszych kryteriów rekrutacji. Wynik testu będzie odpowiadał za połowę punktów rekrutacyjnych. Reszta będzie zależała od świadectwa ukończenia szkoły, a także innych, dodatkowych kryteriów.
Moje dziecko dostało na urodziny smartwatcha. Może mieć go na egzaminie?
Nie. Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy MP3 itp. Jeśli uczeń wniesie taki przedmiot do sali, jego egzamin z danego przedmiotu zostanie unieważniony.
Moje dzieci pójdą do ósmej klasy i trzeciej gimnazjum. To znaczy, że będą pisać dwa różne testy, a potem rywalizować o miejsca w liceum?
W kwietniu 2019 r. odbędzie się ostatni egzamin gimnazjalny i pierwszy test ósmoklasisty. Łącznie egzaminowanych będzie 720 tys. dzieci. Nie będą ubiegać się o te same miejsca w szkołach średnich, bo po gimnazjum młodzież pójdzie do trzyletniego liceum, a po ósmej klasie – do czteroletniego. Szkoły będą szykować miejsca w równoległych klasach dla dwóch trybów. Może się jednak okazać, że miejsc będzie mniej, niż byłoby, gdyby do szkół na raz szedł tylko jeden rocznik.