Finalizujemy ponaddwuletnie prace nad nową ustawą o nauce i szkolnictwie wyższym. Dokument ureguluje w nowoczesny i perspektywiczny sposób kwestie dot. funkcjonowania uczelni - powiedział w środę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"Finalizujemy ponaddwuletnie, wspólne prace nad nową ustawą, ustawą, która w nowy, bardzo nowoczesny i perspektywiczny sposób ureguluje kwestie funkcjonowania polskich uczelni, określi perspektywy rozwojowe polskiej nauki" - mówił w środę w czasie konferencji prasowej w KPRM Jarosław Gowin. Dodał, że w czasie dwóch lat odbyły szerokie konsultacje społeczne nad projektem ustawy.

W środę Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki). Projekt przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Sejm zajmie się również projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zapisano tam, jak wyglądać będzie funkcjonowanie uczelni w okresie przejściowym, zanim reformy zaczną w pełni obowiązywać. Ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego (1 października 2018 r.).

Szef resortu nauki powiedziała na środowej konferencji prasowej, że jest to "bardzo ważny dzień dla polskiej nauki i polskich uczelni" również dlatego, że agencja MNiSW - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiła w środę konkurs na Zintegrowane Programy Uczelni. W ten sposób do wszystkich rodzajów uczelni trafi 1 mld zł - zapowiedział Gowin.

Celem konkursu na Zintegrowane Programy Uczelni jest m.in. dostosowanie i realizacja programów kształcenia uczelni do potrzeb społeczno-gospodarczych, tworzenie i realizacja wysokiej jakości programów stażowych, studiów doktoranckich, podnoszenie kompetencji dydaktycznych uczelnianych kadr.