Zwolnienia nauczycieli wcześniej ujawniane. Ale uciec przed nimi nie będzie łatwo

autor: Artur Radwan, Leszek Jaworski20.04.2018, 07:12; Aktualizacja: 20.04.2018, 07:18
W kleszczach między związkami a kuratorium.

W kleszczach między związkami a kuratorium.źródło: ShutterStock

Od 10 kwietnia w arkuszach organizacji szkoły trzeba zamieszczać imiona i nazwiska nauczycieli. Ten z pozoru niewinny wymóg powoduje masę komplikacji. Po pierwsze daje związkom wczesną informację o ewentualnych zwolnieniach. A po drugie ogranicza samodzielność dyrekcji w sprawach zatrudnienia, pozwalając na większą ingerencję z zewnątrz

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • zet(2018-04-20 07:43) Zgłoś naruszenie 255

  Niech się w końcu związki wezmą za skuteczną walkę o godne podwyżki dla nauczycieli, bo w tej kwestii są zupełnie nieudolne. Wyszukują znikomych problemów zastępczych żeby to co dla nauczycieli najważniejsze odsunąć na drugi plan. Takich związków nie chcą nauczyciele.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Myśl.(2018-04-20 08:21) Zgłoś naruszenie 128

  Nauczyciel tak jak Rolnicy . Niewatpliwie potrzebni lecz szczególnie za komunynaprodukowani w nadmiarze. Tego sie nie da ukryć ,nie wszyscy sa powołani do uczenia i wychowywania .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • echhhh(2018-04-20 08:29) Zgłoś naruszenie 94

  W pewnej szkole dyrekcja musiała zredukować etaty nauczycielskie w związku z mniejszą ilością uczniów. Nauczyciele wykazali się sprytem i zarejestrowali tyle organizacji związkowych na terenie szkoły, że każdy nauczyciel pełnił w swoim związku jakąś ważna funkcję a w efekcie nie można było go zwolnić. Skończyło się tym że szkołę trzeba było zamknąć.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • b(2018-04-20 09:12) Zgłoś naruszenie 108

  dyplomowanych pedagogow trzeba pogonic bo zdobyli wszystkie awanse i teraz trzeba im podniesc pensje a tak zatrudni sie takich co beda zdobywac awans przez 20 lat aby im za szybko wyzszej pensji nie dawac (tak rzad zaoszczedzi na podwyzkach) a jak juz osiagna wszystkie awanse i trzeba im bedzie podniesc pensje to pogonic ich i na ich miejsce znowu mlodych zatrudnic ktorzy beda zadarmo pracowac by zdobyc awans. Tu nie chodzi o przerobienie pedagoow tylko Polakow bo wkoncu rzad chce im zafundowac tanszych pedagogow a dzieci wladzy chodza do elitarnych szkol

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Zuza(2018-04-20 12:22) Zgłoś naruszenie 81

  U mnie w szkole związki zawodowe założyły osoby zagrożone zwolnieniem, wyłącznie po to by chronić własne interesy. Losy innych nauczycieli w ogóle ich nie interesują, ważne że teraz one objęte są ochroną i nie można ich zwolnić .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xmen(2018-04-20 15:29) Zgłoś naruszenie 53

  Dyrekcja szkoły nie musi wiedzieć, kto należy do związku, natomiast związek jest żywotnie zainteresowany warunkami zatrudnienia swoich członków. Stąd to prawo o konieczności podawania nazwisk w projekcie arkusza. Zbiorcze podanie godzin nie wskaże, który nauczyciel będzie je realizował. Nie demonizujmy, że imię i nazwisko to dane osobowe, nic złego się nie dzieje. Możemy je równie dobrze zastąpić loginami z Facebooka - wtedy dopiero będą protesty. Dyrektorzy już dawno przestali być samodzielni w doborze kadry, w praktyce o zatrudnieniu decyduje organ prowadzący, czyli wójt, burmistrz, starosta.

  Odpowiedz
 • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2018-04-20 15:49) Zgłoś naruszenie 62

  Perełka redaktora 5000plus-uciec na zwolnienie.

  Odpowiedz
 • Gość (2018-04-21 12:56) Zgłoś naruszenie 017

  Nauczycielem się jest z powołania a nie dla pieniędzy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane