statystyki

Środowisko naukowe za równym wiekiem akademików

autor: Paulina Szewioła03.04.2018, 07:33; Aktualizacja: 03.04.2018, 08:42
Oprócz kwestii dotyczących wieku emerytalnego w wykazie proponowanych zmian znalazły się też przepisy dotyczące rad uczelni.

Oprócz kwestii dotyczących wieku emerytalnego w wykazie proponowanych zmian znalazły się też przepisy dotyczące rad uczelni.źródło: ShutterStock

Przywrócenie w projekcie ustawy 2.0 zapisu zrównującego do 65 lat wiek emerytalny nauczycieli akademickich bez względu na ich płeć to jedna z sugerowanych zmian zawartych w raporcie przygotowanym przez Komisję ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

O niezadowoleniu pracownic naukowych z powodu wykreślenia na ostatniej prostej art. 146 par. 1, który regulował tę kwestię, informowaliśmy jako pierwsi. Kobiety naukowcy podkreślały, że resort chce dać im przywilej, który może obrócić się przeciwko nim. Argumentowały, że w ich przypadku rytm kariery bywa odmienny niż u mężczyzn i często przyspiesza dopiero po wypełnieniu zobowiązań rodzicielskich. Dlatego, w ocenie akademiczek, w projekcie Konstytucji dla Nauki powinien zostać przywrócony zapis dotyczący równego wieku emerytalnego pracowników naukowych.

Postulat ten wsparła wyżej wymieniona komisja KRASP w najnowszym opracowaniu dotyczącym aktualnej wersji projektu ustawy 2.0. Zawarto w nim zbiór poprawek uznanych przez jego autorów za najważniejsze na tym etapie prac. Twórcy opracowania liczą na to, że zostanie ono wykorzystane na etapie parlamentarnym.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane