Dzieci na rekolekcje. A co z nauczycielami, którzy nie chcą chodzić do kościoła?

autor: Artur Radwan21.03.2018, 07:04; Aktualizacja: 21.03.2018, 08:05
Prawnicy uważają, że wszelkie wątpliwości w tej sprawie mógłby rozwiać dopiero sąd pracy.

Prawnicy uważają, że wszelkie wątpliwości w tej sprawie mógłby rozwiać dopiero sąd pracy.źródło: ShutterStock

Część pedagogów nie chce chodzić z uczniami do kościoła na nauki religijne. Dyrektorzy szkół nie wiedzą, co robić, bo przepisy nie regulują jednoznacznie i szczegółowo tych kwestii.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (55)

  • mg(2018-03-21 09:31) Zgłoś naruszenie 685

    od czego katecheta w szkole to jego "przedmiot" i to on powinien iść z dziećmi na rekolekcje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nn(2018-03-21 08:12) Zgłoś naruszenie 606

    "Z kolei resort edukacji wyjaśnia, że tego typu obowiązki wynikają z 40-godzinnego tygodnia pracy." Baaaaaardzo pojemne pojęcie jest ten 40-godzinny tydzień pracy. Da się tym uzasadnić dosłownie wszystko. Nawet jak nauczyciel już ledwo zipie, śpi po 4 godziny dziennie to i tak robi to wszystko w ramach "40-godzinnego tygodnia pracy."

    Odpowiedz
  • empi(2018-03-21 10:24) Zgłoś naruszenie 579

    Partia, która obieca: wypowiedzenie konkordatu, wyprowadzenie religii ze szkół, obcięcie finansowania kościoła katolickiego poprzez różne pośrednie struktury, rozliczenie Rydzyka, utrzymanie obecnej ustawy antyaborcyjnej - ma mój głos.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ISLA(2018-03-21 09:35) Zgłoś naruszenie 516

    PROBOSZCZ JEDEN Z DRUGIM NIECH LEPIEJ SKUPI SIĘ NA KAZANIU ALBO TAKIM PROWADZENIU REKOLEKCJI ŻEBY DZIECI SIĘ NIE NUDZIŁY, U NAS W CIELMICACH NAWET DZIECI Z PRZEDSZKOLA MUSZĄ!!!!! CHODZIĆ NA REKOLEKCJE BO SOBIE PROBOSZCZYNA ZAŻYCZYŁ A NIKT NIE ŚMIE MU ODMÓWIĆ!!?? CIEMNOGRÓD I ŚREDNIOWIECZE !!!!

    Odpowiedz
  • Z.O.(2018-03-21 10:37) Zgłoś naruszenie 513

    Nie znam szkoły, w której statucie zapisano, że udział w nabożeństwach jest działalnością edukacyjną, lub opiekuńczo - wychowawczą. Zatem rekolekcje mogą odbywać się po zajęciach szkolnych. To rodzice, zgodnie z przysięgą małżeńską składaną w kościele, zobowiązują się do katolickiego wychowania dzieci. Nie jestem szczęśliwy jak przepadają mi lekcje, bo potem muszę się nagimnastykować z realizacją podstawy programowej. \w związku z tym dziękuję za to niby wolne.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • powrócmy do nauczania religii w salkach katechet.(2018-03-21 15:12) Zgłoś naruszenie 464

    Trzeba przywrócic Salki Katechetyczne ,w których kiedys to księża uczyli religii a nie żeby odbywało sie to w Szkole za pieniadze podatników.

    Odpowiedz
  • Pokolenie 50+(2018-03-21 14:16) Zgłoś naruszenie 391

    Dlaczego w rekolekcje odbywają się w godzinach dopołudniowych i uczniowie przez trzy dni nie chodzą do szkoły i nie mają lekcji ?! Przez wiele lat i przed Konkordatem rekolekcje odbywały się po południu. Chodzili z nami rodzice jak byliśmy młodsi. Starsi chodzi sami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zork(2018-03-21 14:30) Zgłoś naruszenie 313

    Kościół to nie Bóg. Kościół to sekta żerująca na wierze w Boga. Zawłaszcza narodowy majątek, żyje na koszt podatnika, ogłupia nasze dzieci na lekcjach religii, powiększa swoją władzę kosztem wolności obywatelskich. Murzyńskość Polaków jest powalająca. Okradają nas bandyci, politycy, banksterzy, kościół... a my idziemy na wybory i oddajemy władzę ciągle tym samym ludziom. Całą tę, rządzącą od ćwierć wieku, styropianowo-esbecko-kościelną sitwę wykopać raz na zawsze z kraju.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • observator(2018-03-21 15:43) Zgłoś naruszenie 206

    Klechom w ich mini móżdżkach zupełnie odwala

    Odpowiedz
  • mąż nauczycielki matematyki(2018-03-21 17:16) Zgłoś naruszenie 200

    Zgodnie z par. 10 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. z 1992 r. poz. 155 ze zm.) uczniowie mają prawo do >>>ZWOLNIENIA <<< z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych - jeżeli tak, to dyrektor szkoły powinien ogłosić, np.: W dniach 20 - 22.03.2018r. (koniecznie termin musi zawierać dzień wagarowicza) zwalnia się uczniów z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych. Uczniowie nie biorący udziału w rekolekcjach mają normalne zajęcia w szkole. A nauczyciele - będą prowadzić zajęcia w szkole w ramach normalnych obowiązków. Jeżeli tak się stanie - to zbliżymy się do państwa świeckiego.

    Odpowiedz
  • o(2018-03-21 14:38) Zgłoś naruszenie 160

    niech się zajmą tymi dziećmi, które nie chodzą na rekolekcje

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gienia(2018-03-21 14:03) Zgłoś naruszenie 132

    W Polsce dudnią ino dzwony Od 1050 lat już Polska śpi. Kiedy jej trucizny dano. z Watykanu ! Od 1050 lat jak u chochoła, Ze słomy, W uszach Polski dudnią ino dzwony ! Dzwony Watykanu, ogłuszyły, Ogłupiły, Dumny, wielki kiedyś Polski Lud ! Jak ćma bez rozumu, Od już ponad 1000 lat, Polska topi się, W ogniu Watykańskich świec ! Polsko obudz się ! Pierwej Polską byłaś, Nim na kolana, Przed Watykan Cię rzucono ! Nie śpij przed ołtarzem obłudy. Zbudz się i walcz o Siebie Samą. Nim lepki letarg świętości, W popiół Cię zamieni – Polsko ! Pierwej byłaś Polską.. Dzisiaj też Polską musisz być By Twój Polski Lud, Ojczyznę i dom w Tobie miał. Odrzuć gusła, zabobony., Stań na nogi – Polsko ! Ps. Dzisiejsza Polska to imperium ojca Rydzyka i hochsztaplera Kulczyka .

    Odpowiedz
  • janek(2018-03-21 21:39) Zgłoś naruszenie 130

    Od kedy to zmuszanie do wejścia do kościoła miejsca kultu religijnego jest zgodne z prawem? Już widzę raban faceta w sukience jak wejdę do budynku z krzyżykiem i nie ściągnę czapki. Spróbuj wysłać nauczycielkę do meczetu. Chore, religijne państwo - ja nie mam nic do katolików ale niech obnoszą się ze soją wiarą w swoich miejscach a nie wchodzą z butami w życie innych!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • stan47.emeryt(2018-03-21 17:46) Zgłoś naruszenie 122

    Może przy okazji chcą nawracać zabłąkane owieczki wśród nauczycieli? A co z uczniami którzy nie chodzą na religię i nie muszą chodzić na rekolekcje. Ale liczy się głos proboszcza, a nie dyrektora szkoły. Państwo wyznaniowe.

    Odpowiedz
  • gum(2018-03-21 11:12) Zgłoś naruszenie 1219

    Dlaczego nauczyciele twierdzą, że tak wiele godzin pracują? Pracują w domu? Dlaczego? ich stanowisko pracy jest w szkole. Rozwiązanie proste-nauczyciel pracuje 40 godzin ale w szkole. Tam mają mieć zapewnione warunki do pracy i STANOWISKO PRACY. W SZKOLE , KTÓRA ICH ZATRUDNIA. I koniec płaczu.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • ego(2018-03-21 17:56) Zgłoś naruszenie 120

    Temat prosty WYPISAĆ DZIECI Z RELIGII !!!!!! Nie ma chętnych nie ma religii.Jeden za wszystkich ,wszyscy za jednego.

    Odpowiedz
  • Nauczycielka(2018-03-21 19:12) Zgłoś naruszenie 120

    Czy proboszcz przyjdzie do szkoły przypilnować, aby uczniowie dobrze zachowywali się na lekcjach? Ostatnio robił nam w kościele zdjęcia aby powiadomić potem dyrekcję jak wywiązujemy się z "obowiązku" dopilnowania, czy dzieci podczas rekolekcji zachowują się jak należy. A potem rozliczaliśmy się z godzin pracy i okazało się, że w czasie rekolekcji nie byliśmy w pracy - godziny pracy z góry wykreślone. Scyzoryk w kieszeni sam się otwiera.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pracownik.(2018-03-21 09:39) Zgłoś naruszenie 1139

    Nauczyciel to taki sam obywatel jak każdy Polak i powinien przepracować w tygodniu 40 godzin zgodnie z KP.To nie jest święta owca tylko zwykły pracownik.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • qwerty(2018-03-21 09:43) Zgłoś naruszenie 1048

    Jeśli nauczyciel ma zapłacone za lekcje, w czasie których są rekolekcje, musi być z uczniami, nieważne że w kościele. Gdyby była zajecia w knajpie, też musi tam byc z nimi. Nie będzie z uczniami - nie będzie miał za ten czas wynagrodzenia. Proste i logiczne, nie ma o czym gdybac.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • podatnik(2018-03-21 17:49) Zgłoś naruszenie 93

    No właśnie, kiedy rozliczą Ridzyka?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz