statystyki

Ochrona międzynarodowa uchodźców: Setki uczniów w poczekalni

autor: Michał Potocki26.02.2018, 07:26; Aktualizacja: 26.02.2018, 08:48
książki, szkoła

Dzieci trafiają do polskojęzycznych klas z dnia na dzień, często nie znając słowa po polskuźródło: ShutterStock

Najczęstszym problemem młodych przybyszy jest brak znajomości polskiego.

Nad Wisłą przebywa obecnie 967 dzieci w wieku szkolnym, które oczekują na decyzję w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej. Podobnie jak w przypadku Polaków obowiązek szkolny dotyczy wszystkich cudzoziemców poniżej 18. roku życia, niezależnie od tego, czy znają język polski. Dzieci uczęszczają do najbliższych szkół, które nie mogą odmówić ich przyjęcia.

Jak informuje nas rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców (UdSC) Jakub Dudziak, w sumie spośród 1579 niepełnoletnich cudzoziemców 890 przebywa w specjalnych ośrodkach. Cztery z nich są własnością państwa. Reszta jest administrowana przez podmioty prywatne, wybierane w drodze przetargu. Do kryteriów wyboru oferenta należy m.in. posiadanie sali szkolnej, więc przynajmniej w teorii ośrodki powinny być gotowe zapewnić pomieszczenia, w których dzieci pobierałyby naukę.

Wśród centrów administrowanych przez podmioty zewnętrzne jest ośrodek na warszawskim Targówku przeznaczony dla kobiet i samotnych matek. Rodziny z dziećmi trafiają także do pozostałych centrów – w sumie przebywa w nich ok. 510 nieletnich. W 2012 r. resort spraw wewnętrznych zapowiadał, że małoletni będą trafiali wyłącznie do dwóch najlepiej przygotowanych ośrodków, m.in. pod względem możliwości zaoferowania dodatkowych zajęć dydaktycznych dla dzieci. Tych zapowiedzi jednak nie spełniono.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane