statystyki

Starczewska: Współżycie międzykulturowe to proces [WYWIAD]

autor: Klara Klinger26.02.2018, 07:26; Aktualizacja: 26.02.2018, 10:21
- Uchodźcy nie tylko nie płacą czesnego, ale są przyjmowani do szkoły bez egzaminów wstępnych - wylicza rozmówczyni

- Uchodźcy nie tylko nie płacą czesnego, ale są przyjmowani do szkoły bez egzaminów wstępnych - wylicza rozmówczyniźródło: ShutterStock

- Na przyjęcie uczniów z innych krajów muszą przygotować się nie tylko nauczyciele, lecz także polscy uczniowie i ich rodzice - wyjaśnia Krystyna Starczewska, nauczycielka, pedagog, współtwórczyni i dyrektorka Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących „Bednarska”.

Uchodźcy mogą zyskać możliwość nauki u siebie w ośrodku zamiast w polskiej szkole. Może im to pomóc?

To nie jest dobre rozwiązanie. Czy na przykład dla dzieci niepełnosprawnych najlepszym rozwiązaniem byłaby nauka w domu? Takie pomysły pojawiały się i wzbudziły uzasadnione protesty. Szkoła jest bowiem nie tylko miejscem przekazywania wiedzy, ale przede wszystkim miejscem wprowadzającym dziecko w społeczne kontakty. Pierwszym i podstawowym problemem dla dzieci uchodźczych jest integracja z polską społecznością. Odcięcie ich od możliwości kontaktu z polskim otoczeniem byłoby katastrofą.

W malutkiej szkole w Coniewie, gdzie nawet jedna czwarta uczniów to dzieci uchodźców, protestowali rodzice, w szkole dochodziło do konfliktów. Komu to służy?

Oczywiście najpierw trzeba przygotować szkołę – nauczycieli i społeczność uczniowską – na obecność w niej przybyszy z innych krajów. My od wielu lat przyjmujemy do naszego zespołu szkół uchodźców: obecnie jest ok. 70 dzieci z innych krajów na 320 uczniów. Przewinęli się dotąd uczniowie z 16 państw. Ich obecność w szkole była nie tylko pomocą dla nich, ale także ważnym doświadczeniem dla polskich uczniów, którzy wiele zyskują dzięki współżyciu z kolegami z różnych stron świata.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane