Urlopy zdrowotne dla nauczycieli zawieszone do odwołania

autor: Artur Radwan04.01.2018, 07:34; Aktualizacja: 05.01.2018, 07:09
Do tej pory dyrektorzy byli stawiani przed faktem dokonanym – otrzymywali od nauczyciela orzeczenie od lekarza prowadzącego o potrzebie urlopu i jednocześnie wniosek o jego przyznanie

Do tej pory dyrektorzy byli stawiani przed faktem dokonanym – otrzymywali od nauczyciela orzeczenie od lekarza prowadzącego o potrzebie urlopu i jednocześnie wniosek o jego przyznanieźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia ponad 600 tys. nauczycieli nie może starać się o wolne w celu poratowania zdrowia. – Władza nas lekceważy – komentują pedagodzy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • qwerty(2018-01-04 10:06) Zgłoś naruszenie 4733

    Nauczyciel traktowany płacowo jak niania do dziecka. Kontraktowy po 3 latach pracy - 2360zł brutto, kasjerka w Biedronce 3000zł.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • obwatel(2018-01-04 09:12) Zgłoś naruszenie 4611

    To samo należy zrobić z sędziami i prokuratorami......................

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zenek(2018-01-04 12:07) Zgłoś naruszenie 3570

    Niech nauczyciele nie przesadzaja. Pracują Góra 22 godz. Tygodniowo. Do tego wolne dni ferie wakacje. I ciągle im źle. Ile jest zawodów gdzie ludzie pracują ciężej i dłużej i nie mogą posmarować zdrowia oraz nie mają tyle wolnego. Tylko w Polsce taki chory system. Niech zobaczą na inne kraje unii lub USA. Tam takich luksusow nie mają

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Tak dla rzetelności,(2018-01-04 09:43) Zgłoś naruszenie 3412

    należałoby podać ilu nauczycieli w ciągu np. ostatnich 10 lub 15 lat skorzystało z takiego urlopu i jaki to procent w stosunku do ogółu nauczycieli w danym roku lub w przedstawionym okresie jest. Może się wtedy okazać, że to problemem marginalny, ale też i draństwo, że takim cwaniackim sposobem próbuje się ograniczyć to uprawnienie nauczycielom. Co prawda takie wolne w celu poprawienia stanu zdrowia, to bardzo duże uprzywilejowanie tej grupy zawodowej w porównaniu do innych pracujących, ale jeżeli już ktoś wpadł na pomysł zmiany tego uprawnienia, to niech to robi otwarcie, a nie kombinuje metodą tylnego wejścia.

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-01-04 15:03) Zgłoś naruszenie 338

    W Narodzie jest coś takiego, że Polacy chcą, by wszystkim było równo gorzej. Nie lepiej po równo, tylko gorzej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wykluczeni(2018-01-04 12:48) Zgłoś naruszenie 2711

    600 tysięcy nauczycieli ZATRUDNIONYCH NA PEŁNY ETAT? Hipokryzja ministerstw i związkowców jest bezbrzeżna. Wystarczy, że do etatu brakuje 1 godziny, żeby nauczycielowi żaden zdrowotny nie należał się :/

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wożna w szkole!!!(2018-01-04 09:39) Zgłoś naruszenie 215

    Urlopy zdrowotne dla nauczycieli zawieszone do odwołania a woźne mogą korzystać???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lekarka(2018-01-04 18:45) Zgłoś naruszenie 1830

    Przepracowałam w szpitalu 20 lat jako szeregowy lekarz pracując średnio 200 godzin w miesiącu w zwykłe dni niedzielę i święta czuję ogromne zmęczenie i wypalenie pracą. Urlop dla poratowamia zdrowia mi nie przysługuje nawet dłuższe zwolnienie nie wchodzi w grę bo to by całkowicie zdezorganizowało pracę lekarzy na moim oddziale. A tu proszę tysiące nauczycieli korzysta w każdym roku z tego urlopu i szkoły funkcjonują. Ten urlop to wielka niesprawiedliwość i powinien zostać zlikwidowany raz na zawsze

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • sierotki po komunie(2018-01-04 14:26) Zgłoś naruszenie 1635

    Dlaczego nauczyciele sa takimi wybrancami...? - Moze wszystkim nalezy sie taki urlop?

    Odpowiedz
  • Ola(2018-01-04 19:16) Zgłoś naruszenie 1219

    To była patologia! Brawo

    Odpowiedz
  • lika(2018-01-04 20:37) Zgłoś naruszenie 125

    Dlaczego tylko nauczycielom przysługuje urlop na poratowanie zdrowia? Reszta może pracować do upadłego.Tylko dyrektor szkoły wie,jak często dany nauczyciel przynosi mu zwolnienie,więc może wydać werdykt ,że o zdrowie trzeba zadbać,a reszta należy do lekarza medycyny pracy.I o to jest ból,bo lekarz pierwszego kontaktu wydawał skierowanie na poratowanie zdrowia bo.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-01-04 19:14) Zgłoś naruszenie 105

    Zastanawiające jest jak szybko i dokładnie zapomniano o wstecznie działającej bo z 2008r na 1998r Ustawie o Emeryturach POmostowych okradającej aż w 13 punktach bezprawnie (niekonstytucyjnie) robotników z pracy w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach lecz dającej Im zamiennie rekompensaty za tą krzywdę jednak pod warunkiem: że dożyją nowego wieku emerytalnego a Im się zachciewa Urlopów Zdrowtnych jak tu ludzie zatrudnienie nawet przy żródłach promieniotwórczych Cobalt -zostali okradzieni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kofka(2018-01-04 16:11) Zgłoś naruszenie 927

    Pełna tabela minimalnych wynagrodzeń nauczycieli w 2017 r. : http://www.oswiata.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/minimalne-wynagrodzenia-nauczycieli-wyzsze-w-2017-r do tych wynagrodzeń trzeba doliczyć wysługę lat,dodatek motywacyjny,13-tkę, świadczenie urlopowe,wczasy pod gruszą, świadczenia na Boże narodzenie. I jeszcze im mało. Po mino zawieszenia urlopów dla poratowania zdrowia, jakie komisje lekarskie nauczyciele przechodzili ,powinni przechodzić przez orzeczników ZUS od razu by im się odechciało.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • X(2018-01-04 20:12) Zgłoś naruszenie 94

    No nie przesadzajcie, przecież każdy może iść na bezpłatny urlop jeżeli pracodawca się zgodzi. Nie widzę żadnego powodu, dla którego miałbym się do tego wypoczynku dokładać.

    Odpowiedz
  • jiv(2018-01-05 07:47) Zgłoś naruszenie 88

    Rozpasane to nasze państwo polskie przywilejami.Urlop zdrowotny to taka synekura nauczycielska.

    Odpowiedz
  • MG0408(2018-01-04 20:50) Zgłoś naruszenie 82

    Opisałam część swojego życiorysu, a nic nie kręciłam jak to ujął jakiś wszystkowiedzący, który nie potrafi się nawet podpisać. Może tylko pominęłam to, że pewne układy spowodowały, że musiałam swoje stanowisko zwolnić dla kogoś innego, wtedy znalazła się dla mnie praca jako nauczyciel, choć kiedyś starałam się przez 11 lat i nie było szans, zrezygnowałam w 2015r. Wtedy już nie widziałam dla siebie miejsca w tym zawodzie, poza tym znałam sytuację kadrową. Wiem, że wkrótce mogę zostać zupełnie bez pracy. Nie zależy mi na tym czy ktoś mi wierzy czy nie. Nie zamierzam przekonywać nikogo. Przedstawiłam swoją sytuację i być może ustrzegę kogoś przed podjęciem pracy na stanowisku nauczyciela. Mam skończone 45 lat.

    Odpowiedz
  • ijk(2018-01-05 09:07) Zgłoś naruszenie 66

    Super ! Komuna , komuna , komuna! Wreszcie ktoś zainteresował sie tematem reliktu uropów dla podratowania zdrowia. Rozumiem, że mozna być wypalonym , wyczerpanym , mieć zszargane zdrowie po ciężkiej pracy (nie śmieję sie z tego drodzy nuczyciele!) w szkole. Oczywiscie - tak jak gdzie indziej (czy wydaje sie WAm miodem praca w korporacji ponad normatywne godziny , na każde skinienie szefa wyjazd na drugi koniec "świata" - za dwa dni ; liczne wyjazdowe szkolenia or rana do nocy, całodobowa dyspozycyjność i wiele innych bzdur , na które normalny człowiek by się nie godził nawet za dobra pensję - dodam co znaczy dobra : 3000 - 3500 pln brutto w kopropracji to norma nic poruszającego , tyle zarabiają ludzie po studiach z 10-15 letnim stażem! Takze prosze nie biadoczyć, tylko pzrzejrzeć na oczy!). Oprócz urlopów na podratowanie zdrowia istnieje je coś takiego jak zwolnienie lekarskie, które obowiązuje wszystkich podatników. W pzreciwnym razie aby jeden nauczyciel mógł skorzystac z takiego urlopu, 3 podatników musi przez cały rok odkładać na niego wszystkie składki . Tak to wygląda drodzy Państwo ,z chcemy być w Europie , ale tylko jedna noga , drugą dobrze jest tkwić głegoko w starym systemie komunistycznym i wykorzystaywac go do bólu (nie mówcie mi że to margines, bo znam środowisko nauczylieli i wiem jak korzystają z tych uropów - należy sie - to biorę ! Wcale nie ratują zdrowia, tylko korzystają. Bo jak dają , to czemu nie !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • BR(2018-04-19 16:56) Zgłoś naruszenie 21

    Nikt nie broni - każdy może być nauczycielem

    Odpowiedz
  • pielęgniarka(2019-09-22 22:56) Zgłoś naruszenie 10

    Nauczycielom przysługuje urlop na poratowanie zdrowia i wcześniejsze emerytury a pracownikom ochrony zdrowia nie, choć mają pracę znacznie bardziej psychofizycznie obciążajacą ,stresującą,odpowiedzialną.

    Odpowiedz