statystyki

Licealistka ma prawo do świadczenia rodzicielskiego

autor: Michalina Topolewska13.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 14.12.2017, 07:33
Samorząd wskazał, że kontynuowanie nauki w szkole w systemie dziennym należy traktować tak samo jak wykonywanie pracy zarobkowej i oceniać, w jakim stopniu ogranicza lub uniemożliwia zajmowanie się dzieckiem.

Samorząd wskazał, że kontynuowanie nauki w szkole w systemie dziennym należy traktować tak samo jak wykonywanie pracy zarobkowej i oceniać, w jakim stopniu ogranicza lub uniemożliwia zajmowanie się dzieckiem.źródło: ShutterStock

Jeśli matka okresowo nie sprawuje opieki nad dzieckiem z powodu nauki w szkole średniej, nie może to być uznane za całkowite i trwałe zaprzestanie zajmowania się potomkiem. Tym samym gmina powinna jej przyznać pomoc finansową.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gdańsku, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia rodzicielskiego. Jest ono przyznawane matkom, które po urodzeniu dziecka nie mogą otrzymywać zasiłku z ZUS, np. bezrobotnym, studiującym lub świadczącym usługi na umowach cywilno-prawnych. W sprawie, którą zajmował się sąd, wniosek o świadczenie złożyła matka ucząca się w drugiej klasie liceum ogólnokształcącego.

Gmina odmówiła jej jednak przyznania wsparcia w okresie grudzień 2016 r. – czerwiec 2017 r. Powołała się na art. 17c ust. 9 pkt 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952). Zgodnie z tym przepisem świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, gdy osoba uprawniona nie sprawuje osobistej opieki nad dzieckiem, np. w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej. Samorząd wskazał, że kontynuowanie nauki w szkole w systemie dziennym należy traktować tak samo jak wykonywanie pracy zarobkowej i oceniać, w jakim stopniu ogranicza lub uniemożliwia zajmowanie się dzieckiem. Dlatego po analizie tego, ile czasu w ciągu poszczególnych dni tygodnia matka poświęca na naukę w szkole, stwierdził, że w jej przypadku zachodzi wspomniana przesłanka negatywna.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane