statystyki

Licealistka ma prawo do świadczenia rodzicielskiego

autor: Michalina Topolewska13.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 14.12.2017, 07:33
Samorząd wskazał, że kontynuowanie nauki w szkole w systemie dziennym należy traktować tak samo jak wykonywanie pracy zarobkowej i oceniać, w jakim stopniu ogranicza lub uniemożliwia zajmowanie się dzieckiem.

Samorząd wskazał, że kontynuowanie nauki w szkole w systemie dziennym należy traktować tak samo jak wykonywanie pracy zarobkowej i oceniać, w jakim stopniu ogranicza lub uniemożliwia zajmowanie się dzieckiem.źródło: ShutterStock

Jeśli matka okresowo nie sprawuje opieki nad dzieckiem z powodu nauki w szkole średniej, nie może to być uznane za całkowite i trwałe zaprzestanie zajmowania się potomkiem. Tym samym gmina powinna jej przyznać pomoc finansową.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gdańsku, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia rodzicielskiego. Jest ono przyznawane matkom, które po urodzeniu dziecka nie mogą otrzymywać zasiłku z ZUS, np. bezrobotnym, studiującym lub świadczącym usługi na umowach cywilno-prawnych. W sprawie, którą zajmował się sąd, wniosek o świadczenie złożyła matka ucząca się w drugiej klasie liceum ogólnokształcącego.

Gmina odmówiła jej jednak przyznania wsparcia w okresie grudzień 2016 r. – czerwiec 2017 r. Powołała się na art. 17c ust. 9 pkt 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952). Zgodnie z tym przepisem świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, gdy osoba uprawniona nie sprawuje osobistej opieki nad dzieckiem, np. w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej. Samorząd wskazał, że kontynuowanie nauki w szkole w systemie dziennym należy traktować tak samo jak wykonywanie pracy zarobkowej i oceniać, w jakim stopniu ogranicza lub uniemożliwia zajmowanie się dzieckiem. Dlatego po analizie tego, ile czasu w ciągu poszczególnych dni tygodnia matka poświęca na naukę w szkole, stwierdził, że w jej przypadku zachodzi wspomniana przesłanka negatywna.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane