Ofiary systemu, czyli jak nauczyciele stali się nierobami bez autorytetu

autor: Artur Radwan03.12.2017, 09:00
Uczelnie pedagogiczne produkują bardzo dużo nauczycieli. Trafiają oni do pracy w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Uczelnie pedagogiczne produkują bardzo dużo nauczycieli. Trafiają oni do pracy w przedszkolach i szkołach podstawowych.źródło: ShutterStock

Bez autorytetu – u uczniów i rodziców. Nieroby, lenie i nieudacznicy. Przy tym nietykalni. Wielu z nas właśnie tak ocenia nauczycieli. Na złą ocenę pedagodzy na pewno nie zapracowali sami.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (84)

  • Bem(2017-12-03 10:27) Zgłoś naruszenie 1337

    Im mniej nauczycieli tym lepiej ponieważ, państwo mniej wydaje na płace dla nich.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel.(2017-12-03 23:40) Zgłoś naruszenie 90

    Od lat mówię moim uczniom o średnich i słabych lotach intelektualnych. Idź na dziennikarstwo, dasz sobie radę, ale możesz nie mieć pracy,bo to human przecież. Bedziesz mógł pisac co tam sobie zmyślisz np.W DGP, a nie tak jak w szkole. Tam Cię mniej z tego sprawdza. Tak z wiedzy jak i ortografii czy składni.

    Odpowiedz
  • były(2017-12-04 09:30) Zgłoś naruszenie 70

    Na początek wprowadzić - kadencyjność dyrektorów szkół - max 2 kadencje - teraz siedzą latami i są duże układy w szkołach - wprowadzić dodatki motywacyjne - ale nie jak teraz 50- 200 zł - tylko 1000-1500 zł miesięcznie

    Odpowiedz
  • Mural(2017-12-04 08:08) Zgłoś naruszenie 70

    na większość rewelacji pana Radwana nie chcę się wypowiadać. Znamy je już od paru lat. Ale dlaczego nadal zatrudnia się emerytów???W mojej szkole w klasach 1-3 KZ ogromna rotacja nauczycielek. Niecały rok popracuje i ciąża. Wiadomo, tego nikt nie zostawia na starość. Tyle teraz mają udogodnień. Nie pamiętam ich nazwisk, w tak krótkim czasie. Emeryt jest w 100% dyspozycyjny! Gorzej, że częste zmiany przepisów, z każdą nową władzą są diametralnie różne. Jedni mogą dorabiać do limitu/beneficjenci starych zasad emerytalnych sprzed 2009 r./, drudzy za kompens wszędzie tylko nie w szkole. Czy z każdą zmianą władzy musi być rujnowany stary system???Dlaczego górnicy dostają duże pieniądze za utracony deputat węglowy, a nauczyciele nie za utratę kilkunastu przywilejów z KN????Panie Radwan, może tak o tym???

    Odpowiedz
  • REDAKTOR ŁŻE(2017-12-04 21:53) Zgłoś naruszenie 70

    "5065 zł brutto" ... a za chwilę "Wszystkim trzeba zapewnić to średnie wynagrodzenie." Panie Redaktorze, czemu manipuluje Pan rzeczywistością? Jestem nauczycielem dyplomowanym i moja pensja BRUTTO wynosi - 3149. Pensję w wysokości podanej przez Pana otrzymują jedynie osoby na stanowiskach kierowniczych.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Janina(2017-12-04 10:10) Zgłoś naruszenie 60

    Znowu ten wójt Lubicza się odzywa - do czasu, w przyszłym roku już nie będzie wójtem. Znam go jeszcze z czasów szkolnych. Nigdy nie był orłem w nauce, dlatego tak nienawidzi nauczycieli. My go rozliczymy podczas przyszłorocznych wyborów samorządowych.

    Odpowiedz
  • przemek(2017-12-04 21:11) Zgłoś naruszenie 60

    Mam żonę nauczyciela dyplomowanego (nawet z medalami) i nie ma ona 5100 zł brutto (chyba że ktoś jej zabiera połowę pensji).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2017-12-04 16:34) Zgłoś naruszenie 60

    Panie Redaktorze Radwan ,pozwę pana i redakcję Gazety Prawnej do sądu w związku z ochroną dóbr osobistych .I piszę to całkiem poważnie do zobaczenia w sądzie.

    Odpowiedz
  • Nauczycielka(2017-12-28 22:05) Zgłoś naruszenie 50

    Tak wielu przekłamań od dawna nie czytałam. Drogi autorze proszę weryfikować informację, sięgać do wielu żródeł. Owszem duzo osób kończy studia pedagogiczne, ale bardzo niewielu decyduje się na pracę w zawodzie, nie dla tego, że są "słabi", gorsi od innych, ale raczej dlatego, że zawód nauczyciela jest nieopłacalny i jest bardzo trudny. Bardzo dużo osób również kończy dziennikarstwo i niestety wiele osób próbuje swoich sił tworząc pseudoartykuły krzywdzące innych. Jestem nauczycielką od czterech lat pracuję w zawodzie, skończyałam trzy specjalizację oraz mnóstwo kursów. Aby pójśc na ciekawe szkolenie za które muszę sama zapłacić często odmawiam sobie jedzenia. Pracuję w tygodniu niejednokrotnie łącznie po 60h, a moja pensja wynosi niecałe 1700 zł i jest mi zwyczajnie przykro, gdy ktoś pisze bzdury, że nauczyciele to nieroby, nieudacznicy. Autorze proszę przeczytać choć jedną ksiązke o wypaleniu zawodowym i przepracować jako wolontrariusz jeden miesiąc w placówce edukacyjne, wtedy może wtedy poznasz niewidoczne spekty pracy nauczyciela.

    Odpowiedz
  • nauczyciel prawy wierzacy(2017-12-04 22:04) Zgłoś naruszenie 40

    Sukcesy, partnerstwo, zaszczyty itd itp. Ale dlaczego kolejny rząd i kolejny premier zapomnieli, że Polacy nie gęsi i swój język mają. A tego polskiego języka uczą nauczyciele, którzy mają dostać żenująco niskie podwyżki. Woźne już dostały200 zł miesięcznie. Nauczyciele dostaną tyle przez 3 lata. Brawo rząd, brawo dobra zmiana. Pensje nauczyciela to najniższa krajowa.

    Odpowiedz
  • Agata(2019-03-13 12:39) Zgłoś naruszenie 30

    Sluchajcie bez przesady nauczyciele wezcie sie do roboty i nie narzekajcie.Do tych podstaw jeszcze dostajecie 20procenr premi staz pracy tez sie liczy wiec ile kro ma lat to tyle procent oraz inne dodatki.Nauczyciel jest wygodny 18h pracy i chcialby zarabiac nie wiadomo ile 1000zl podwyzki chyba zart.Budzetowka dostala sekretariat 35zl a nauczyciele maja dobrze caly czas podwyzki i ciagle mako Tylko nauczycielem byc za wakacje platne z gory oraz grusza tez powinni sie tez tym zajac jakie maja pity nauczyciele.Zarabiaja dobrze podwyzka za to ze jest sie wychow.500zl.bez przesady.Pis nie powinien dac bo to jest chyba zart albo pozabierac wszystkie dodatki.Tez jajko maja i karpia jubileuszowe ietc... I malo im chyba przesada 18h tyljo pracy.Myzasuwamy lekarze i inni 40h.Chyba zart nie osmieszajcie sie. Tez ktos piwinnien sie tym zajac bo nauczyciel zatrudni sie w 3szkolach i pracuje po 1h lub 2h i wszystko mu sie nalezy wakacyjne karp o jajko i wakacyjne bez przesady.Pity niech pokaza ile zarabiaja.A teraz wszystko systemu jest.I tak maja Ameryke.Tyljo byc nauczycielem 18h a pensja super i dodatki ful wypas o dodatkach nie mowia a szkoda bo tak jest.Nie powinni dostac i tak dostaja caly czas.!!!!!!!!!!!#Bez przesady

    Odpowiedz
  • Valdemort(2017-12-03 21:36) Zgłoś naruszenie 31

    Ze spoleczeństwa wiejskiego dodatkowo ogłupionego przez kler komuna wyselekcjonowała gumofilców, więc z czego ma być wysokiej jakości nowa inteligencja? z niczego jest nic, jak mówią Ślązacy.

    Odpowiedz
  • nauczycielka(2017-12-03 20:49) Zgłoś naruszenie 32

    Młody człowieku, zbastuj. Ci, o których piszesz wykształcili Cię. Musisz? Pewnie tak. bo się udusisz.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel mian.(2017-12-03 16:30) Zgłoś naruszenie 25

    Nauczyciela powinny "wyceniać" wyniki jego wychowanków, ich i opiekunów opinie o nauczycielu, po każdym półroczu i oceny dyrektora zrealizowania programu. Wszystko da się skwantyfikować, tylko przy odpowiednich wagach i najlepsi powinni zarabiać tyle razy więcej, ile otrzymali więcej od średniej u przedmiotowców, przez kolejne półrocze, a notoryczni (przez 3 lata) poniżej średniej aut. Dzieciaki wybierają inne szkoły przez "zakały" nauczycielskie tolerowane w imię "koleżeńskości".

    Odpowiedz
  • Ewa(2019-02-17 09:56) Zgłoś naruszenie 20

    Aby zostac nauczycielem wystarczy miec znajomisci a wyksztalcenie i doswiadczenie sa zbednym dodatkiem. Tak jest na podkarpaciu a w niektorych piwiatach nikt sie nawet z tyn nie kryje

    Odpowiedz
  • nie nauczyciel(2017-12-04 13:03) Zgłoś naruszenie 27

    A ja uważam, że nauczyciele, w większości to lenie i nieroby. Jak już raz nauczą się programu, który realizują to do czasu jego zmiany nie poświęcają się pracy nad przygotowaniem do lekcji. Za 18, przepraszam obecnie 20 godzin pracy tygodniowo, winni otrzymywać - adekwatnie do reszty pracującego społeczeństwa - 50 % wynagrodzenia. Skoro bowiem kp stanowi, że tydzień pracy jest 40 godzinny dla etatowca (nie patrząc na kodeksowe odstępstwa), to ktoś, kto pracuje połowę tego czasu pracy powinien otrzymać połowę wynagrodzenia. Urlop dla nauczycieli powinien być jak dla każdego normalnego pracownika 26 dni. Dyżury w wakacje, organizowanie zajęć dla dzieci i młodzieży w szkołach. Mają nauczyciele wykształcenie pedagogiczne to niech się wykażą jacy z nich pedagodzy. To my wszyscy z naszych podatków finansujemy utrzymanie tej quasi szlachty.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Iwona(2017-12-04 15:16) Zgłoś naruszenie 11

    Zgadzam się, że dostać się do pracy w większości szkół bez pleców graniczy z cudem. Sprawdzone na sobie. Nikt nie ogłasza konkursów na stanowisko nauczyciela, nikt nie sprawdza, czy dyrektor wybrał najbardziej kompetentnego, czy córkę koleżanki z miernymi ocenami na dyplomie. Jeden wielki bałagan. Do tego rządzą jakieś podyplomówki gdzie w kilka semestrów zdobywa się możliwość prowadzenia przyrody, która jest konglomeratem fizyki, chemii, biologii, geografii. Na 4 magisterki trzeba by 20 lat a tu w 2 lata, proszę. Takie "mózgi" później uczą nasze dzieci a ludzie z dobrymi dyplomami nie dostaną się, bo pani dyrektor ma "lepszego" kandydata, czyli znajomego.

    Odpowiedz
  • prof(2017-12-04 13:43) Zgłoś naruszenie 15

    na autorytet tak jak w każdej pracy trzeba sobie zapracować, niestety moje kontakty z nauczycielami szkol średnich to totalna porażka, zarobki - nie znam, ale na pewno nauczyciel pracuje dużo krócej niż 8 godzin dziennie, i proszę nie wmawiać ze klasówki sprawdzają nocami, + mnóstwo wolnego typu ferie, wakacje, inne przerwy świąteczne, dla dobra naszej młodzieży zachęcam nauczycieli do budowania autorytetu nauczyciela.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Belfer(2018-01-01 09:50) Zgłoś naruszenie 10

    Autor pisze bezmyślnie o średniej, bo tego nie rozumie. Nie ma się co dziwić. Wynagrodzenie nauczyciela zawiera 16, o ile dobrze pamiętam, elementów. Średnia dotyczy średniej w grupie awansu i na danym terenie. Więc 14 są tylko tam, gdzie gminy nie mają sensownej sieci szkół i dodatkowo oszczędzają na pensjach nauczycieli w ciągu roku. Bo "14" są elementem nowego budżetu, więc jakoś to będzie.

    Odpowiedz
  • Beata(2018-09-13 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł uważam za bardzo nierzetelny, autor niewiele wie o tym, jak wygląda awans nauczycieli i ile rzeczywiście zajmuje praca nauczyciela. Z pewnością są w zawodzie - jak w każdym - tacy, którzy się do tego nie nadają, ale nie wszyscy przecież. Co do odchodzenia na emeryturę, to większość nie odchodzi nie dlatego, że nie chce, tylko dlatego że nie może, bo zmieniły się przepisy emerytalne. Na ich zmianie żadna grupa zawodowa nie straciła tyle co nauczyciele. To oczywiście nie wszystkie "braki" tego artykułu.

    Odpowiedz