Reforma edukacji: Nauczyciele bez kwalifikacji będą uczyć w szkołach

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto18.09.2017, 07:35; Aktualizacja: 18.09.2017, 08:29
nauczycielka

Kuratorzy uważają, że wnioskomania jest konsekwencją rozdrobnienia na rynku szkół.źródło: ShutterStock

Niemal 4 tys. nauczycieli bez formalnych uprawnień może w tym roku uczyć w szkołach.

Kuratoria dostają od dyrektorów szkół po kilkadziesiąt wniosków dziennie z prośbą o możliwość zatrudnienia nauczyciela, który nie ma odpowiednich kwalifikacji formalnych. Z danych zebranych przez DGP wynika, że wpłynęło ich już ok. 4 tys. Brakuje kadr z dyplomami uprawniającymi do uczenia przedmiotów ścisłych oraz dzieci z niepełnosprawnością. W związku z likwidacją gimnazjum do podstawówek weszły nowe przedmioty. Stałym problemem jest też wychowanie do życia w rodzinie.

Kuratorzy najczęściej wydają zgodę. – Nauczyciele zwykle są w trakcie uzupełniania kwalifikacji na studiach podyplomowych i w następnym roku mogą już mieć odpowiednie uprawnienia – przyznaje jeden z pracowników kuratorium. I dodaje, że nie ma obaw, iż taki nauczyciel będzie źle uczył.

Wiele próśb dotyczy możliwości nauczania biologii czy fizyki przez nauczyciela, który do tej pory uczył wyłącznie przyrody. Tego przedmiotu w tym roku szkolnym nie będzie w planach lekcji klas VII–VIII, a od 2018 r. nowym podziałem zostaną objęci także piąto- i szóstoklasiści.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • mama(2017-09-21 19:10) Zgłoś naruszenie 32

  zniszczyli polskie szkoły podstawowe gimnazja i licea reforma niszczy polska młodzierz która w podstawówkach 8 letnich praktycznie niczego sie nie nauczy !!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • xsx(2017-09-18 23:25) Zgłoś naruszenie 90

  z tabeli płac nauczycieli wynika, że licencjat i inżynier bez przygotowania pedagogicznego zarabia 1782 zł brutto? Czy to legalne przy minimalnej krajowej 2000zł brutto?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Akacja(2017-09-18 10:17) Zgłoś naruszenie 132

  Siostra ma ukończone studia wychowania fizycznego, a pracy od dwóch lat w całym powiecie nie może znaleźć. Nawet na pół etatu. A jakimś dziwnym trafem w jednej niedużej z wiejskich szkół zajęcia z wychowania fizycznego prowadził w ubiegłym roku szkolnym dyrektor innej szkoły. Na marginesie tylko dodam, że nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie...

  Odpowiedz
 • g(2017-09-18 08:45) Zgłoś naruszenie 15

  po tym by dyplomowanych zwolnic bez podwyzek ktorych od 8 lat nie dawali

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2017-09-18 07:59) Zgłoś naruszenie 2012

  BRAWO! BRAWO! BRAWO! Za moich czasów [ a mam już prawo tak pisać i mówić ] straszyło się nieuków, że jak nie będą się uczyć, pójdą do pracy na poczcie, a teraz "niedouki" będą w szkołach uczestniczyć w "produkcji" półanalfabetów, uczestników miesięcznic i pielgrzymek. Z przerażeniem obserwuję szkoły w Polsce, czasem mam wrażenie, że uczniowie przerastają IQ swoich nauczycieli. Znam środowisko nauczycieli, mam w swoim otoczeniu wielu młodych ludzi i moje przykre wnioski nie są bezpodstawne. A dane oświatowe i nieprzygotowana reforma moje obawy i wnioski potwierdza. Boję się o pokolenie moich wnuków i prawnuków.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane