statystyki

Wicepremier nie daje za wygraną. Zmiany w habilitacjach będą szybciej

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.09.2017, 07:39; Aktualizacja: 11.09.2017, 09:02
Środowisko akademickie jest zaskoczone, że ministerstwo wraca do starego pomysłu i chce za wszelką cenę wprowadzić go już teraz do ustawy.

Środowisko akademickie jest zaskoczone, że ministerstwo wraca do starego pomysłu i chce za wszelką cenę wprowadzić go już teraz do ustawy.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie zamierza czekać ze zmianami w habilitacjach aż do wejścia w życie nowej ustawy dla uczelni (tzw. 2.0.). Część swoich propozycji zamierza umieścić w rządowym projekcie nowelizacji niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (dotyczy on przede wszystkim ulg dla przedsiębiorców inwestujących w badania naukowe).

Wybrane placówki

Resort nauki wraca do pomysłu wprowadzenia habilitacji wdrożeniowych. Chce, aby osoby po doktoracie z dorobkiem wdrożeniowym mogły uzyskiwać uprawnienia równoważne habilitacji.

Stawia jednak kilka warunków. Poza doktoratem trzeba będzie mieć co najmniej pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej oraz znaczące osiągnięcia w zakresie opracowania i wprowadzania w sferze gospodarczej lub społecznej oryginalnego rozwiązania projektowego, konstrukcyjnego, technologicznego lub artystycznego, o ponadlokalnym zakresie oraz trwałym i uniwersalnym charakterze. Ponadto o habilitację wdrożeniową będą mogły starać się tylko osoby zatrudnione w placówkach z uprawnieniami do nadawania stopni naukowych oraz z kategorią A+ lub A. Habilitacja, o której mowa wyżej, będzie przyznawana na podstawie decyzji rektora, za zgodą senatu uczelni, dyrektora instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk czy dyrektora instytutu badawczego. Będzie ona przekazywana do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów wraz z opisem kariery zawodowej i wykazem publikacji oraz osiągnięć w zakresie działalności badawczo-rozwojowej osoby, której ma zostać ona przyznana. Decyzja wejdzie w życie po upływie czterech miesięcy od otrzymania jej przez CK, jeżeli w tym okresie Komisja nie wyrazi sprzeciwu i jej nie uchyli. Na jej postanowienie również będzie przysługiwało odwołanie (wciągu 30 dni od otrzymania rozstrzygnięcia CK), a także skarga do sądu administracyjnego.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane