W ciągu dwóch lat przekształceń spodziewamy się dodatkowych 10 tys. etatów dla nauczycieli - zapowiedziała w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jak dodała, obecnie jest 8 tys. ofert pracy dla nauczycieli w Polsce.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach minister Zalewska oświadczyła, że pierwszy etap wdrażania reformy edukacji zakończył się i podziękowała wszystkim zaangażowanym w te prace.

Zgodnie z reformą edukacji w miejsce obecnych pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane. Reforma oświaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego.

Reklama

Rozpoczęło się już stopniowe wygaszanie gimnazjów - w tym roku nie prowadzono do nich rekrutacji. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik kończący klasy III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Przeciwko zmianom protestowało ZNP i organizacje społeczne. Chcieli, by Polacy w referendum wypowiedzieli się, czy są przeciw reformie czy nie. Sejm odrzucił jednak w lipcu projekt uchwały w tej sprawie. Na 4 września ZNP zapowiada protest przed gmachem MEN.

Reklama

Zalewska oświadczyła, że jest zdziwiona podawanymi informacjami, że w związku w reformą wielu nauczycieli straci pracę.

"Również wtedy, kiedy reformowaliśmy edukację, dając wolność rodzicom i mówiąc o tym, że to oni zdecydują, czy sześciolatek uczy się w szkole, czy przedszkolu, też był alarm, że 7 tys. nauczycieli straci pracę. Powtarzałam - nie ma takiej możliwości, dlatego że liczba dzieci się nie zmienia (...)" - powiedziała szefowa MEN.

"Okazało się, że zgodnie z naszymi wyliczeniami, 850 dodatkowych etatów się pojawi. Jednocześnie do dzisiaj mamy ponad 8 tys. ofert pracy w Polsce; w momentach kulminacyjnych było ich prawie 40 tys. To oczywiście cały czas się zmienia, dlatego, że nauczyciele zwyczajnie korzystają z tych ofert" - podkreśliła minister.

Zapowiedziała, że w ciągu dwóch lat przekształceń spodziewanych jest "dodatkowych 10 tys. etatów". Zaznaczyła, że ze względu na niż demograficzny w ostatnich latach ubyło 45 tys. miejsc pracy w edukacji.

"Jesteśmy dalej przy wdrażaniu reformy, dalej liczymy pieniądze, Komitet Stały (Rady Ministrów) przyjął ustawę o finansowaniu oświaty i jednocześnie zmiany w Karcie Nauczyciela" - dodała.

Zalewska poinformowała, że zwróciła się z listem z podziękowaniami do samorządów. Podkreśliła, że oprócz podziękowań znalazła się tam również zapowiedź podwyżek, ale, jak zastrzegła, "o tym dokładnie będzie mówiła pani premier 4 września".

Podczas konferencji Zalewska była pytana także o nową podstawę programową, w tym listę lektur. "Powściągnęłabym swoje komentarze, dlatego, że to jest tak jak z komentarzem, że zniknął Czesław Miłosz, a nie zniknął, a jedna z gazet zdążyła już przeprowadzić wywiad z synem Czesława Miłosza, zbudowany na nieprawdzie" - powiedziała.

Przypomniała, że zamknięta i gotowa jest podstawa programowa do szkół podstawowych. Nowa podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych obowiązywać będzie od roku szkolnego 2019/2020 i trwają jeszcze w tej sprawie konsultacje - przekonywała.

"Nie dyskutujmy teraz, kto jest, kogo nie ma, dlatego że nie zostało to podpisane, spłynęły uwagi" - podkreśliła. Przekonywała, że opracowywana podstawa programowa, szczególnie do języka polskiego "wreszcie odpowiada na zapotrzebowanie uczelni wyższych" i da wiele swobody nauczycielom.

Zalewska poinformowała też podczas piątkowej konferencji, że przed rokiem szkolnym MEN przygotował informator dla rodziców, zwłaszcza uczniów pierwszych klas. Będzie można się z nim zapoznać na stronie internetowej już od piątku.

Obecny na konferencji wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski wyraził zadowolenie, że w reformie edukacji stawia się na szkoły branżowe. "Nareszcie pojawia się w programie oświatowym akcent na przygotowanie młodego człowieka do zawodu" - powiedział Tobiszowski i przypomniał, że brakuje kadr zarówno w zawodach tradycyjnych, jak i nowoczesnych branżach gospodarczych.

Jak podała śląska kurator oświaty, 4 września naukę rozpocznie ok. 500 tys. uczniów w regionie. W wyniku zmian, 90 proc. gimnazjów w województwie zostało wyłączonych lub przekształconych i będzie funkcjonowało jako szkoły nowego typu. 8 proc. będzie działało w zespołach szkół, a 2 proc. zostanie wygaszonych.