statystyki

Stypendium na podstawie umowy z burmistrzem? To możliwe

autor: Leszek Jaworski28.04.2017, 07:00
Przyznawanie stypendiów sportowych na podstawie umowy też nie stanowi naruszenia prawa.

Przyznawanie stypendiów sportowych na podstawie umowy też nie stanowi naruszenia prawa.źródło: ShutterStock

Nasza rada miasta przyjęła uchwałę w sprawie zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzaju i wysokości stypendiów sportowych. W jednym z zapisów ustalono, że stypendia będą przyznawane przez burmistrza. Ma to następować na podstawie umowy cywilnoprawnej. Czy takie postanowienia uchwały są prawidłowe?

Tak, wskazane zapisy uchwały są prawidłowe. Należy zauważyć, że art. 31 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (dalej: u.s.) mówi nie tylko o zasadach ustanawiania, lecz także przyznawania stypendiów. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że czym innym jest ustanawianie zasad, trybu, określenie wysokości oraz rodzajów nagród, wyróżnień oraz stypendiów, a czym innym zaś przyznawanie tego rodzaju świadczeń w konkretnym przypadku. Brak zatem przeszkód prawnych, aby uchwała w omawianej materii mogła przekazać kompetencję organowi wykonawczemu, w tym wypadku burmistrzowi. Na zasadach określonych uchwałą będzie on wówczas przyznawał te świadczenia konkretnym osobom za dane osiągnięcia. O niedopuszczalnym przeniesieniu kompetencji ustanowienia stypendium na inny podmiot, w tym przypadku na burmistrza, można byłoby mówić wówczas, gdyby to jedynie od burmistrza zależało kiedy, komu, w jakiej wysokości oraz na jaki okres przyznane zostanie stypendium. Taka zaś sytuacja w powyższej sprawie nie zachodzi.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane