statystyki

Płatne studia? Rektorzy są za

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.04.2017, 07:41; Aktualizacja: 12.04.2017, 15:32
studia książki

Studenci są przeciwni wprowadzeniu odpłatności za studia.źródło: ShutterStock

Władze uczelni publicznych popierają wprowadzenie odpłatności za naukę. Pod warunkiem stworzenia powszechnego dostępu do kredytów studenckich.

To jeden z wniosków, który płynie z raportu przygotowanego przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W nim znajdują się m.in. postulaty rektorów do nowej ustawy dla uczelni tzw. 2.0. Nad projektem, który ma powstać do września, pracuje obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Teraz resort zbiera opinie akademików.

– Raport to na razie punkt wyjścia do dyskusji między rektorami a ministerstwem – mówi prof. Jerzy Woźnicki, przewodniczący komisji ds. strategicznych problemów szkolnictwa wyższego, która przygotowała raport.

Po pierwsze autonomia

Jednym z elementów raportu KRASP jest badanie, w ramach którego zapytano rektorów i prorektorów o poglądy na temat nowej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Ich zdaniem głównym celem nowej ustawy powinno być odbiurokratyzowanie (94 proc.), a także zwiększenie autonomii uczelni (83 proc.). Zmianom ustrojowym sprzeciwia się natomiast połowa respondentów. Ankietowali zostali zapytani m.in. o nadzór ministra nad uczelniami. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że akademicy sprzeciwiają się przyznaniu ministrowi prawa do ingerowania w decyzje kadrowe w szkole wyższej (aż 97 proc. jest przeciwko) oraz jego wpływowi na bieżące zarządzanie działalnością uczelni i sprawowanie kontroli nad sposobem dysponowania zasobami (80 proc.). W większości nie zgadzają się też na nadzór nad treścią aktów wewnętrznych placówki (53 proc.). Natomiast co do wymogu uzyskiwania zgody ministra na podejmowanie inwestycji przez uczelnie swój sprzeciw wyraziło 65 proc. badanych, 21 proc. byłoby skłonnych poprzeć taki warunek.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Taka prawda(2017-04-12 22:32) Zgłoś naruszenie 140

  Jak przyjdzie płacić za studia, to z pewnoscia nie warto bedzie studiować w Polsce. Jest dużo lepszych szkół na świecie, gdzie warto zainwestować swoje pieniadze.

  Odpowiedz
 • student(2017-04-12 21:41) Zgłoś naruszenie 133

  już ludzie zlewają studia. Dyplom mgr i dr też na humanistycznych nic nie znaczy! biznes nie patrzy na dyplom a te śmieszne uniwerki tylko patrzą jak otrzymać kadrę pseudo naukowców na stołkach, szkoły spraszają śmieszne kierunki żal

  Odpowiedz
 • Co to znaczy....(2017-04-13 07:26) Zgłoś naruszenie 60

  Co to znaczy, ze rektorzy chca platnych studiow? Czy rektorzy chca sprywatyzowania publicznych uczelni?

  Odpowiedz
 • Powszechny....(2017-04-13 07:32) Zgłoś naruszenie 40

  Powszechny dostep do kredytow studenckich? Do jakich kredytow? Bankowych czy rzadowych? A moze lepiej powszechny dostep do grantow, ktorych student nie bedzie musial zwracac, lub w czesci np. w zaleznosci od sytuacji materialnej rodziny lub wysokosci uzyskiwanych dochodow z pracy po studiach?

  Odpowiedz
 • Jaki model finansowania....(2017-04-13 07:18) Zgłoś naruszenie 30

  Jaki bedzie model finansowania publicznych uczelni wyzszych? Moze najpierw ten problem powinien zostac przedstawiony spoleczenstwu.

  Odpowiedz
 • Granty, stypendia rzadowe pozyczki, ulgi...(2017-04-13 07:09) Zgłoś naruszenie 10

  W Europie funkcjonuja rozne formy wsparcia dla studentow np. granty, stypendia, rzadowe pozyczki na studia, ulgi od podatkow dla rodziny. Granty w przeciwienstwie do kredytow nie musza byc zwracane i w przeciwienstwie do ulg podatkowych dla rodziny - pieniadze otrzymuje bezposrednio student. Tylko w trzech krajach Europy zwraca sie czesc kwoty grantowej podczas pracy po studiach. Kraje UE oferuja stypendia przyznawane ze wzgledu na trudna sytuacje materialna, jak rowniez za wyniki w nauce.------Jedynym krajem, ktory nie przewiduje dotacji dla studenta do Islandia. Czy Polska ma zamiar przyjac model islandzki? / National Student Fee and Support in European Higher Education 2015/16 - warto zapoznac sie z tym europejskim raportem/.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane