statystyki

Ręczne sterowanie w reformie oświaty: Urzędnicy MEN pokażą samorządom, jak przekształcać szkoły i zwalniać nauczycieli

autor: Anna Wittenberg, Klara Klinger13.02.2017, 07:32; Aktualizacja: 13.02.2017, 08:21
Wraz z wprowadzeniem reformy zmienia się rejonizacja. To problem dla wielu rodziców.

Wraz z wprowadzeniem reformy zmienia się rejonizacja. To problem dla wielu rodziców.źródło: ShutterStock

Tam gdzie samorząd nie radzi sobie z przekształceniami, wkraczają urzędnicy MEN. Pokazują, jak dzielić szkoły i zwalniać nauczycieli.

46 dni zostało samorządom na to, by podjąć ostateczne decyzje i powiedzieć rodzicom, gdzie, z kim i jak będą uczyły się dzieci. Część gmin zna już szczegóły – w Ogrodzieńcu (woj. śląskie) już wiadomo, że zostanie zamknięty jeden budynek gimnazjum. Podobnie jak w Czeladzi (woj. śląskie). Część samorządów do dziś nie podjęła jednak kluczowych decyzji w sprawie sieci szkół. Tam gdzie wdrażanie reformy nie idzie jak po maśle, wkraczają ministerialni urzędnicy.

W całej Polsce szkolenia z koniecznych przekształceń organizują kuratoria. Dyrektorzy z Piaseczna (woj. mazowieckie) w czasie jednego z takich spotkań dowiedzieli się na przykład, jak zwalniać nauczycieli – donosił lokalny portal Wpr24.pl, a potwierdzili to uczestnicy kuratoryjnej konferencji. To z kolei oburzyło nauczycieli – jeszcze w czasie prezentacji reformy w Sejmie minister edukacji zapewniała, że w związku ze zmianami żaden pedagog nie straci pracy. – Przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Warszawie omawiał między innymi zawarte w przepisach rozwiązania przewidziane dla nauczycieli szkół przekształcanych, w tym gimnazjów. W prezentowanym materiale odniesiono się do wynikających z przepisów możliwości zapewnienia miejsc pracy nauczycielom – wyjaśnia Andrzej Kulmatycki z mazowieckiego kuratorium.

Choć władze oświatowe się bronią, takie szkolenia w skali kraju mogą okazać się niezbędne. Już wiadomo, że w Sokołowie Małopolskim (woj. podkarpackie) trzeba będzie zwolnić 25 nauczycieli, a w Łęcznej (woj. lubelskie) – 20. Z okazji korzystają też prywatne firmy – dyrektorzy otrzymują propozycje szkoleń dotyczących przeprowadzania zwolnień.

W resorcie powstała komórka, która odpowiada za wdrażanie reformy. Jeśli w gminie reforma nie idzie po myśli urzędników, ci sięgają do danych z Systemu Informacji Oświatowej i sami projektują dla niej scenariusze. A te bywają mocno rozbieżne z gminnymi.

Zwalnianie nauczycieli to niejedyny problem władz lokalnych


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bdjfjffk(2017-02-13 15:29) Zgłoś naruszenie 153

    Jakie zwalnianie nauczycieli? To pomyłka jakże oczywista, przecież pani Zalewska powiedziała, że nauczycieli będzie się ZATRUDNIAĆ bo będzie więcej zajęć...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane