Tańsze aplikacje prawnicze: MS pracuje nad obniżkami opłat za szkolenia

autor: Anna Krzyżanowska18.08.2016, 07:27; Aktualizacja: 18.08.2016, 08:03
umowa, prawo, podpis

Przyszli radcowie prawni zaapelowali do Ministerstwa Sprawiedliwości, by podjęło działania w kierunku „dostosowania wysokości opłaty rocznej za aplikację do rzeczywistych kosztów szkolenia”źródło: ShutterStock

Nie będzie kolejnej podwyżki opłat za szkolenia radcowskie oraz adwokackie. Co więcej, Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad obniżkami.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • plaster na Titanica(2016-08-18 08:19) Zgłoś naruszenie 2220

  Od 25 lat istnieje problem korporacji zawodowych i nikt go nie potrafi rozwiązać. Minister Ziobro, kiedy był poprzednio ministrem sprawiedliwości, miał wprowadzić ustawę o doradcach prawnych, która całkowicie zmieniłaby sytuację na rynku usług prawnych wprowadzając Polskę w XXI wiek. Otwarcie rynku usług prawnych pobudziłoby gospodarkę, nakręciłoby koniunkturę na prasę specjalistyczną i książki i co najważniejsze dałoby pozytywny impuls dla ludzi młodych. Szkoda, że pomysł gdzieś zniknął, bo był on prawdziwie przełomowy. p.s. Bo powiedzmy sobie prawdę, po co np. cywilista ma tracić czas na naukę karnego? Czy okulistę powinniśmy egzaminować z ortopedii, bo może kiedyś (a może nigdy) trafi mu się złamany palec?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Miki(2016-08-18 10:32) Zgłoś naruszenie 125

  Przede wszystkim MS sprawiedliwości powinno się wziąć za korporacje pod kątem ograniczenia dostępu do zawodu na egz. adw. Ciągną kasę przez 3 lata, a potem komisja w tym samym składzie obsadzana latami oblewa również latami, blokując dostęp do zawodu. Odwołania też oni rozpatrują, a kolejny egz. za rok...też przed tą samą komisją. To jest jakiś skandal. Leśne dziadki w tych komisjach od 10 -leci i co z tego, że to egzamin państwowy, a nie korporacyjny:D

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • enefro(2016-08-18 11:25) Zgłoś naruszenie 100

  Nie przesadzaj z tym oblewaniem, nie mam nikogo, studia robiłem 6 lat wcześniej niż zacząłem aplikację i zdałem wejściowy i zawodowy za pierwszym podejściem. Trzeba się przyłożyć, a nie szukać winnych gdzie indziej. Z płaceniem jednak faktycznie był ból.

  Odpowiedz
 • dsa(2016-08-18 08:23) Zgłoś naruszenie 77

  zablokowali zawód, to rzeźbią ile się da...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • gruntowny remont zaczyna się od fundamentów(2016-08-18 11:49) Zgłoś naruszenie 66

  Przede wszystkim powinno się znieść przymusy adwokacko-radcowskie. Ograniczają one bowiem dostęp do wymiaru sprawiedliwości, który dla wszystkich powinien być równy. Każdy powinien mieć prawo napisania własnej kasacji, a powodem jej ewentualnego odrzucenia powinny być względy merytoryczne (błędy), a nie formalne (podpis członka określonej grupy zawodowej). Podobnie powinno być z pełnomocnictwem. Nie ma racjonalnego uzasadnienia dlaczego istnieje ustawowe ubezwłasnowolnienie dotyczące wyboru pełnomocnika w postępowaniu sądowym. Konstytucja nie zezwala na hurtowe ubezwłasnowolnianie. Skoro można swobodnie wybrać pełnomocnika w stosunku do każdej innej czynności poza sądem, nie ma powodu dla którego takie ograniczenie wolności istnieje w sądach. Efektem tego będzie powrót do stanu prawidłowego - czyli korporacje będą organizacjami prywatnymi działającymi tak jak każda inna organizacja prywatna i pobierającymi za to takie opłaty jakie chcą. Dzięki temu nie będzie naruszana konstytucja, która przecież ustanawia w naszej ojczyźnie gospodarkę RYNKOWĄ jako obowiązujący model gospodarczy. Reglamentacja usług wyklucza przecież istnienie gospodarki rynkowej.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • prawnik z 15 letnim stażem w zawodzie (2016-08-19 11:33) Zgłoś naruszenie 28

  Opłata jest za mała, a sama aplikacja trwa zdecydowanie za krótko. Powinno wrócić się do aplikacji trwającej 3,5 roku + 2/3 miesiące na przygotowanie do egzaminu. Aplikacja nie ma też być tania, gdyż wiedza i czas patronów oraz wykładowców też kosztuje. Nie ma nic za darmo, czy pół darmo. Nie każdy musi być adwokatem, czy radcą prawnym. Jak ktoś nie chce uczyć się na aplikacji, to może po kilku latach pracy przystąpić od razu do egzaminu zawodowego. W ten sposób zaoszczędzi jakieś 21 tys. Nie ma przymusu. Nie każdy musi ten egzamin zawodowy zdać. Taka jest prawda. I nie ma co się na nią obrażać. Już dziś adwokatów i radców prawnych jest zbyt wielu, aby mogli przeżyć z wykonywania zawodu. A tu jeszcze pchają się tysiące nowych aplikantów. Jak wy, młodzi, wyobrażacie sobie pracę na rynku, gdzie na każdym roku jest kancelaria radcy prawnego, czy adwokata? Obniżeniem stawek? A myślicie, że LEX będzie wtedy tańszy, czynsz niższy, ZUS zrezygnuje ze składek? Policzcie sobie, czy będzie was stać na kancelarię,czy wybierzecie etat radcy prawnego za 2 tys. zł netto. To już w Biedronce zarabia się lepiej, bez studiów, bez aplikacji, bez tej nauki i poświęceń. Czego wy chcecie? Chcecie mieć szybko, łatwo i tanio? Tak się nie da. Juz macie szeroko otwarte zawody i co z tego macie? Nic dobrego. Bo pojawiło się bieda i bezrobocie wśród adwokatów. Bo pojawiła się tzw. standaryzacja usług z niską jakością i niskim poziomem wiedzy prawnika, nie mającego dostatecznego doświadczenia zawodowego. Nadal uważacie więc, że obniżenie opłaty za aplikację coś tu zmieni? Że to w tym jest problem?!

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • niedoszły ubogi mecenas(2016-08-18 20:28) Zgłoś naruszenie 20

  rozumowanie "Gdy odpłatność będzie mniejsza, zmuszeni będziemy pewnie zrezygnować z dodatkowych zajęć. Tym bardziej, że chętnych na aplikacje ubywa – komentuje mec. Chróścik" jest wadliwe ponieważ, gdy opłata spadnie to chętnych będzie więcej. Spadek chętnych jest podyktowany w dużej mierze m.in. wzrostem wysokości opłat.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane